17 משגיחי כשרות חדשים הוסמכו בפולין לראשונה מאז השואה

הבוגרים הוסמכו במסגרת סמינר מיוחד בקרקוב שאורגן ע"י ארגון "שבי ישראל" כמענה לביקוש הגובר למזון כשר בפולין.על פי ההערכות עשרות אלפי יהודים פולנים עדיין מסתירים את זהותם היהודית, או שפשוט אינם מודעים לה.

עידן הראל ו16/02/2012

(צילום: איבונה גירמלה-פוזננסקה)

(צילום: באדיבות איבונה גירמלה-פוזננסקה)

17 יהודים מפולין הוסמכו אמש (ד') באופן רשמי כמשגיחי כשרות במסגרת סמינר מיוחד בן 3 ימים שנערך בקרקוב ביוזמת ארגון "שבי ישראל". זו הפעם הראשונה מאז השואה שיהודים מוסמכים כמשגיחי כשרות על אדמת פולין.

קיום הסמינר הוא תוצאה ישירה של תופעת ההתעוררות של החיים היהודים בפולין והביקוש הגובר למזון כשר. גם העלייה במספר התיירים היהודים לפולין בשנים האחרונות הגדילה את הביקוש למזון כשר ברחבי המדינה. משום כך ההערכה היא כי בוגרי הסמינר ישתלבו בשוק המזון הכשר הפולני בתוך זמן קצר.

הסמינר התקיים בניהולו של הרב דב לנדאו, מראשי חסידות גור, חבר בד"ץ וחוג חתם סופר בני ברק, ותחת חסותו של הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך. 17 הבוגרים שהוסמכו, רובם בטווח הגילאים 20-40, זכו להרצאות מתקדמות מהרב בועז פש והרב יהושע אליס - שליחי ארגון "שבי ישראל" בפולין, בנושאים שונים הנוגעים לכשרות מזון לרבות: הפרדת בשר וחלב, הכנת המטבח לשבת והגשת האוכל במהלך השבת, דיני מזון כשר לפסח ועוד.

"מרבית היהודים גדלו בפולין ללא שום הבנה או היכרות עם חוקי הכשרות, והסמינר הזה הוא חלק ממאמצי ארגון שבי ישראל לחזק את החיים היהודים בפולין, תוך מסירת כלים מתאימים, ידע ומשאבים הכרחיים לקהילות המתעוררות של היהודים הנסתרים", מסר מיכאל פרוינד, מייסד ויו"ר ארגון שבי ישראל. "אנו מאמינים שהסמכת משגיחי הכשרות החדשים תסייע ליהדות פולין להתחבר מחדש למורשת ולשורשים שלה", הוסיף.

"היהודים הנסתרים" בפולין תופעה שמתחזקת בשנים האחרונות בפולין במסגרתה יהודים רבים אשר הבורות והאנטישמיות הקיצונית שבה נתקלו לאחר השואה גרמה לרבים מהם לאבד כל קשר ליהדות ואף להתנצר חוזרים אט-אט ליהדותם. חלקם הסתירו את יהדותם מהשלטון הקומוניסטי וכעת מרגישים חופשיים לשוב לזהותם האמיתית. תופעה אחרת, קשורה לצעירים יהודיים אשר אומצו על ידי משפחות ומוסדות קתוליים בזמן השואה. להם, לא סופר דבר על זהותם היהודית, ורק בשנים האחרונות היא הולכת ונחשפת בפניהם. כיום רשומים בפולין כ-4,000 יהודים, אולם ההערכות הן שעשרות אלפים מסתירים את זהותם היהודית, או שפשוט אינם מודעים לה.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS