קונגרס רבני 'פיקוח נפש' במפגש סוער עם שגריר ארה"ב בישראל: "אמריקה חייבת להחליף כיוון"

מר דן שפירא, שגריר ארה"ב בישראל אמר לרבנים: "מעולם לא לחצנו על ישראל בכיוון של 'שתי מדינות לשני עמים', זוהי יוזמה של ישראל עצמה". הרבנים זעקו: "אחרי עשרות שנים של לחץ אמריקני לויתורים ישראליים - הממשל בארה"ב חייב לפקוח סוף סוף עיניים ולראות: זה מביא רק לאסונות".

 

עידן הראל ו20/12/2011

(צילום: באדיבות קונגרס הרבנים למען השלום)

(צילום: באדיבות קונגרס הרבנים למען השלום)

משלחת רבנים, מראשי קונגרס הרבנים 'פיקוח נפש', נפגשו עם שגריר ארה"ב בישראל, מר דניאל שפירא, והזהירה אותו כי הלחץ האמריקני על ישראל לויתורים נוספים לפלשתינים עלול להביא לאסונות כבדים.

על אף הדברים הקשים שנאמרו, האוירה בפגישה היתה פתוחה וידידותית, כאשר השגריר מאזין בכובד-ראש להסברי הרבנים, ומבטיח להביא את דעת התורה למקבלי ההחלטות בוושינגטון. כאשר טענו הרבנים כי הקמת מדינה פלשתינית רק תחמיר את המצב ותביא לשפיכות-דמים חלילה, הגיב השגריר שפירא "ארצות-הברית מעולם לא לחצה על ישראל בענין המדינה הפלשתינית. רעיון 'שתי מדינות לשתי עמים' הוא ביוזמת ובהחלטת ממשלת ישראל עצמה בארבע הממשלות האחרונות".

הרב יוסף גרליצקי, יו"ר קונגרס הרבנים ורב מרכז העיר תל אביב, הסביר לשגריר את הרעיון שבבסיס פסק ההלכה האוסר נסיגה משטחי ישראל: "בעולם מקובל לחשוב, שההתנגדות היהודית וההלכתית לנסיגה היא מפני קדושת ארץ ישראל, שלמענה מוותרים אנו כביכול על חיים בטחון ושלום עם שכנינו. אך ההיפך הוא הנכון", הדגיש הרב גרליצקי, "ההלכה בשלחן ערוך רואה ב"קדושת החיים" את הערך העליון ביותר, ודוקא משום כך היא אוסרת על נסיגה - משום שכל נסיגה וויתור הכי קטן, משמעותו, סיכון גדול יותר של חיי אדם, כפי שכבר הוכח מעשית בשנים האחרונות".

בעקבות הדברים נסובה השיחה על השטחים מהן נסוגה ישראל בשנים האחרונות, בעיקר בהתנתקות, שהפכו להיות לקיני ומעוזי מחבלים, ומעולם לא הביאו אף ליום אחד של שלום כי אם להרג ולמלחמה. הרב משה הבלין, רב העיר קרית-גת סיפר לשגריר ארה"ב על עשרות תלמידים אזרחי ארה"ב הלומדים בישיבתו בקרית-גת, וחיים בפחד יומיומי, כאשר כל מטח טילים הנורה מעזה מכניס לפאניקה אותם ואת הוריהם שבארה"ב. "לפני כמה שבועות הגענו למצב שנאלצנו לסגור את הישיבה", סיפר הרב הבלין לשגריר, "מעולם לא היינו במצב כזה לפני ההתנתקות".

מזכ"ל הקונגרס הרב אברהם לוין אמר אף הוא, כי אחרי 45 שנה, כאשר רואים שהנוסחה איננה עובדת, הגיעה הזמן להחליפה. "קבעו נוסחה "שטחים תמורת שלום", וכל השאלה היא כמה שטחים ואיך ומתי. הגיע הזמן להבין שמסירת שטחים מעולם לא הביאה ולא תביא לשלום, כפי שההלכה קובעת".

השגריר מר שפירא הבהיר לרבנים, כי מבחינת ארה"ב החמאס הוא ארגון טרור לכל דבר, והממשל בארה"ב לעולם לא יכיר בו ולא יקיים איתו כל שיח. לעומת זאת וושינגטון ממשיכה במאמצים להביא את ישראל למו"מ ישיר עם אבו-מאזן ואנשיו, שאיתו רואה ארה"ב סיכוי להגיע לשלום אמיתי, תמורת ויתורים מסוימים של ישראל.

הרבנים הגיבו על דברים אלו בחריפות רבה. הרב גדעון פרל, רב היישוב אלון שבות שבגוש עציון, הזכיר כי אבו-מאזן הוא מכחיש-שואה ידוע, ואין כל ספק כי כל הסכמי השלום עם הפלשתינים מאז ומעולם אינם אלא תוכנית לחיסול ישראל בשלבים, על-ידי נגיסה מתמדת בשטחה ובכוחה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום שבת', ט"ז כסלו התש"פ 14.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS