ח"כ הרב חיים אמסלם ביקר בבית הכנסת השרוף בקהילת ''היכל הנס''

ח"כ הרב חיים אמסלם שב מביקור בג'נבה, העיר בה שימש כרב קהילת "היכל הנס'' ואשר בית הכנסת שלה נשרף בשבוע שעבר.

עמי שרון ו30/05/2007

ח"כ הרב חיים אמסלם נסע ביום ראשון לג'נבה, העיר בה שימש כרב קהילת "היכל הנס", שהיא הקהילה הספרדית בעיר, ובית הכנסת הוא בית הכנסת המרכזי והגדול של ג'נבה.

ביום שני של שבועות לבני חו"ל פרצה שריפה שכילתה את כל אגף הכניסה ובית המדרש שמעליו וירדה עד למקוה הטהרה, המשמש את כל העיר. מדובר כאן באסון בכל קנה מידה, בתי הכנסת שבמבנה, הן בית הכנסת הגדול (המכיל ביום כיפור קרוב ל-800 מתפללים) והן בית הכנסת וביהמ"ד הקטן המשמש לימי החול לא נפגעו, וכחמישים ספרי תורה המצויים בבניין ניצלו. עם זאת הנזקים נאמדים במליונים רבים. מבנה בית הכנסת והמבנים שסביבו משתרעים על פני כ-3000 מ"ר. בבית הכנסת קיימים אולמות גדולים ורחבי ידיים המשמשים לשמחות ואירועים של בני הקהילה.

בית הכנסת נבנה בשנות השבעים מתרומתו העיקרית של הפילנטרופ הנודע נסים גאון, ולכן שמו היכל הנס, והינו מהמפוארים באירופה. פעילות תורנית רבה רוחשת סביב בית הכנסת. הרב אמסלם ייסד בתקופתו את שיעורי הלוויין של מרן הרב עובדיה יוסף שליט"א בכל מוצש"ק, שנקלטים בשידור ישיר בצלחת הלוויין בבית הכנסת.

מרן מאור ישראל ביקר בעבר פעמים רבות בקהילה ואף ערך, כשהיה רב ראשי, מספר חופות לידידים מבני הקהילה. האסון היכה וזעזע את בני הקהילה והתושבים השלוים של העיר המנומנמת משהו, ג'נבה. החשש והאפשרות כי מדובר כאן במעשה זדון והצתה על רקע אנטישמי הכניסו את הקהילה להלם, מחשש כי הגל העכור השוטף את אירופה, ופסח עד עתה על מדינת השוקולד, השעונים והסיגרים השלווה והניטרלית שווייץ, מגיע גם לכאן.

בג'נבה מרוכזים הבנקים והמוסדות הפיננסיים הגדולים בעולם. חלק נכבד מהבנקים הינם בשליטת יהודים מפורסמים כמו משפחת פגוטו, ספרא, גאון, בפדייה, רפפורט, דוויק, דבאח, ארזי, קטרי ועוד. בכדי שלא להדאיג ולעורר רגשות, נוטים עתה השלטונות לתלות את האירוע בתקלה, אך היהודים נעשו זהירים וחשדנים מתמיד, והוגברה השמירה על בית הכנסת.

מיד עם היוודע האירוע, ביום חמישי (יום טוב שני של גלויות לבני חו"ל), שיגר הרב אמסלם מכתב חיזוק לנשיא הקהילה מר ניסים גאון ובנו דוד ולרב בית הכנסת הרב אלקריף. מסעו של הרב אמסלם היה רצוף פגישות עם חשובי הקהילה, דרשה בקהילה לעידוד הציבור, פגישות עם מר גאון וחברי הוועד, על מנת למצוא דרכים להכנת בית הכנסת ושיפוצו בהקדם על מנת שיהא ערוך לקלוט את הציבור הגדול לקראת הימים הנוראים הבעל"ט. הובעה הערכה נכבדה לפעילותו הברוכה והמעודדת.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ב', כ"ג טבת התש"פ 20.01.2020
פרשת וארא
כניסה: 16:25 | יציאה: 17:56
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<נובמבר, 2019>
אבגדהוש
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS