הכנסייה הקתולית פרסמה ספר שנכתב ע''י רב וכומר

לראשונה בתולדותיה: הכנסייה הקתולית בפולין פרסמה ספר שנכתב במשותף על ידי רב וכומר

טולי פיקרש ו11/10/2009

יהודים בפולין.אילוסטרציה (צילום: מאת זליגר שומרון יחסי ציבור)

לראשונה בתולדות פולין, וייתכן שלראשונה בתולדות הנצרות, הכנסייה הקתולית הוציאה לאור ספר חדש מטעמה שנכתב במשותף על ידי רב יהודי מפולין וכומר נוצרי קתולי.מדובר בספר 'מבוא לספרות ומדרש יהודיים' אשר נכתב בפולנית ופורסם רק לאחרונה מטעם בית ההוצאה לאור של הכנסייה הקתולית.

הרעיון לכתיבת הספר הוא פרי יוזמתו של הכומר מאריוסז רוסיק מוורוצלב שבפולין אשר פנה לרב יצחק רפפורט, שליח ארגון 'שבי ישראל' בפולין המכהן גם כרב העיר, והציע לו להשתתף בכתיבת ספר על המקורות היהודיים שבו תובא התפיסה הנוצרית לצד התפיסה היהודית. הרב רפפורט נתן לכומר רוסיק את הסכמתו רק אחרי שקיבל התחייבות מפורשת מהכנסייה שלא תערוך או תשנה את תוכן כתיבתו.

הרב רפפורט מתייחס בספר לשרשרת המסורות של קבלת התורה מסיני ומסביר את המבנה והתפקיד של התלמוד והמדרש במורשת ובמחשבה היהודית ובפרשנות של המקרא. ראוי לציין, שלמרות שתכנים אלה עומדים בסתירה מהותית עם התפיסה הרשמית של הכנסייה הקתולית, באופן חריג - ומפתיע שלעצמו - הספר קיבל מטעמה אישור רשמי לפרסום, אשר הוענק על ידי הארכיבישוף של העיר וורוצלב, מריאן גולובייסקי.

 לדברי הרב יצחק רפפורט "מדובר בהתפתחות משמעותית ביחסים שבין קתולים ויהודים בפולין". "לספר הזה יש משמעות מיוחדת. עד כתיבתו, כל מה שפולנים קתולים ידעו על היהודים הוא מה שהכנסייה סיפרה להם. הספר הזה חושף בפניהם לראשונה את מה שהיהודים חושבים על עצמם ועל היהדות, ובכך ייחודו", ציין הרב רפפורט.

לדבריו, "מדובר בצעד דרמטי ומשמעותי בתהליך ההיפתחות וההתקרבות כלפי היהודים בפולין שעוברת בשנים האחרונות הכנסייה הקתולית".

 מיכאל פרוינד, יו"ר ארגון 'שבי ישראל' מסר כי "העובדה שהכנסייה, מיוזמתה, מבקשת לשמוע את דעתם של יהודי פולין היא הוכחה נוספת לכך שהחיים היהודים בפולין הולכים ומתחזקים. אני מקווה שפרסום הספר יסייע לצמצמם את גילויי האנטישמיות בפולין, ויוכיח לפולנים שלמרות שיהודים וקתולים שונים בהשקפותיהם התיאולוגיות הם עדיין יכולים לחיות זה לצד זה בשותפות וכבוד הדדי".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. כתבה
    (11/10/2009)
    חוצפה של הרב והכומר
יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS