הקהילה היהודית בארגנטינה התייחדה עם זכרם של קורבנות הפיגוע הגדול

בשורת אירועים מרגשים ברחבי בואנוס איירס התייחדה הקהילה הציונית דתית ותנועת בני עקיבא המקומית עם זכרם של 85 קורבנות פיגוע מכונית התופת בבניין הAMIA לפני 14 שנים.

עמי שרון ו21/07/2008

(צילום: צביקה קליין בני עקיבא העולמית)

ב18.7.94 (י' באב תשנ"ד), בניין הראשי של הקהילה היהודית, המוכר יותר כ-בניין ה-AMIA, פוצץ על ידי מכונית תופת.

כתוצאה מהפיצוץ, קרס הבניין על שבעה קומותיו, ושמונים וחמישה בני אדם מהקהילה היהודית נהרגו. הפיגוע הוכתר כפיגוע הגדול ביותר בתולדות ארגנטינה, כמו גם הפיגוע הגדול ביותר נגד מטרה יהודית מאז מלחמת העולם השנייה.

השבוע, ציינו את יום הזכרון הארבע עשר לפיגוע הטרגי באירועים שונים.

שמואל קורנבליט, שליח בני עקיבא והסוכנות היהודית בבואנוס איירס העביר שיעור לעילוי נשמת הנופלים לבוגרי תנועות הנוער בבניין האמיא, על תורת הרב קוק והתייחסותו לדעות שונות בתוך עם ישראל. לאחר מכן התקיים טקס לציון 14 שנה לפיגוע שאורגן על ידי כלל תנועות הנוער של הקהילה היהודית.

כמו-כן, התקיים טקס אזכרה מרכזי של כלל הקהילה היהודית בהשתתפות מאות מחברי הקהילה.
בנאומים השונים בלט הנאום של נשיא הקהילה היהודית גיליירמו בורגר, בעצמו בוגר בני עקיבא, אשר הדגיש "לא מובן איך מערכות הצדק של ארגנטינה והאינטרפול מצביעים על איראן ועל החיזבאללה כמבצעי הפיגוע הנורא, ולעומת זאת המערכות הפוליטיות והכלכליות של ארגנטינה ממשיכות לשתף פעולה עם איראן, כאילו דבר לא קרה! הקשר הכללי והיחסים הדיפלומטים נמשכים כרגיל, כאשר איראן לא מתייחסת לבקשת ההסגרה של אינטרפול מ-2007, הדורשת שהאחראים על הפיגוע יוסגרו לארגנטינה לצורך חקירה."

בהפגנה חולקו דיוקניהם של כל הנופלים בפיגוע, כאשר מן הצד השני נכתבו סיפוריהם האישיים של הנופלים.האירועים סוקרו על ידי כלל כלי התקשורת המרכזיים בארגנטינה.

באותו היום אורגן בקהילת תלפיות שבבונוס איירס אירוע על ידי תנועת בני עקיבא וארגון הסטודנטים משואה, ובו קבלת שבת ופעילות מיוחדת המוקדשת לפיגוע. לאירוע הוזמנו קרובי משפחה של הנופלים והוקראו דברי תורה של חיים פלקסין הי"ד, שהיה אחראי על מחלקת תרבות של האמיא ב1994 ונפל בפיגוע. לאחר סעודת השבת התקיימה הרצאה הקשורה לאמיא וההתפתחות החקירות השונות בנוגע לפיגוע הנורא.

לפעילות הגיעו מעל ל110 צעירים, מהקהילות היהודיות ומערים שונות בארגנטינה. שמואל קונבליט, שליח בני עקיבא העולמית והסוכנות היהודית בארגנטינה: "יש הרגשה קשה מאוד שלא נעשה צדק בעניין הפיגוע. החלטנו בבני עקיבא ובקהילת תלפיות לתלות בכניסה לסניף המקומי שלטים עם שרשרת אנושית של תמונות ההרוגים, אשר דורשים צדק: "צדק צדק תרדוף".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS