הצעיר המקדוני הפך למנהיג הקהילה היהודית המקומית

הרב יחיאל וסרמן יו''ר המחלקה לשירותים רוחנים בתפוצות ויוזם כנס רבני הבלקן:''הרב אבי קוזמה מסמל את התעוררות החיים היהודיים הרוחניים במקדוניה''.

חיים נחתומי ו13/05/2008

הרב וסרמן עם נשיא מקדוניה

כנס רבנים מארצות הבלקן התקיים השבוע בעיר סקופיה, בירת מקדוניה, בהשתתפות ארבע עשר רבנים מסרביה, קרואטיה, סלובניה, יוון, בולגריה ומקדוניה.

בכנס שאורגן על ידי המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית, בשיתוף הקהילה היהודית במקדוניה, הוכתר אבי קוזמה, צעיר יליד מקדוניה כמנהיג הרוחני של הקהילה.

בטקס בו השתתפו כל יהודי העיר ואורחים רבים, אמר הרב יחיאל וסרמן, ראש המחלקה לשירותים רוחניים, כי אבי מסמל את התעוררות החיים היהודיים הרוחניים במקדוניה והמחלקה לשירותים רוחניים תסייע בכל נדרש לחיזוק הקהילה היהודית. בפרויקט משותף של המחלקה לשירותים רוחניים בתפוצות ובית מדרש ספרדי בירושלים, בראשותו של הרב שלמה קצין, הגיע אבי קוזמה לארץ לשנת לימודים בבית מדרש הספרדי והוכשר כמנהיג הקהילה היהודית.

בטקס אמר הרב שלמה קצין, כי מדרש הספרדי גאה באבי, שהוכשר כרב ויכהן מנהיג הרוחני של הקהילה. כיום חיים במקדוניה מאתיים וחמישים יהודים בעיר סקופיה הבירה. ראשוני היהודים התיישבו במקדוניה במאה השלישית ובעת השלטון העותומאני גדל מספרם בעקבות הגירת יהודים אליה מספרד ופורטוגל. בסוף מלחמת העולם השניה, עם איחוד מדינות יוגוסלביה, היו בה שבעת אלפים יהודים, רובם ספרדים. ומספר זה נשאר עד ערב מלחמת העולם השניה. במהלך המלחמה סופחה מקדוניה כמחוז של בולגריה, ובמרץ 1943, נשלחו כמעט כל יהודי מקדוניה למחנה ההשמדה טרבלינקה ושם נרצחו.

לאחר פרוק יוגוסלביה, החלה התעוררות יהודית נפתח בית הכנסת ובו מתקיימת תפילה בשבתות. כיום יש פעילות יהודית תרבותית בבית כנסת ופעילות קהילתית ושירותי דת מסוימים. נציגות הרבנים נפגשה גם עם ראש הממשלה מר ניקולא גרוויסקי ועם הנשיא מר לוביאס גרוגיוסקי. הכנס הסתיים בארוחת צהרים חגיגית לציון שישים שנה למדינת ישראל, בו נטלו חלק כל הרבנים, ראשי הקהילה ואורחים רבים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. הרב אבי קוזמה שליט"א
    (24/09/2008)
    לאבי שיבדל לחיים טובים יש את הכוחת ואת הרצון ואת היכולת לעשות שמקדוניה תיהיה מקום אם יהדות ותורה ומקום שאפשאר למצוא שם הרבה מקומות תורה
  2. ברוך השם
    (20/07/2010)
    האמת תודה לאל שיש קהילה יהודית במקום זה נותן לנו היהדים חשק סקרנות לבוא ולבקר בה וללמוד על ההיסטוריה של היהדות שם כמו כן גם תפילות אוכל כשר וכ"ו יישר כוח לרב אבי קוזמה ....האמת שאני מחכה לטיול הבא?
יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS