במשך שנה עמלו על הוצאת הגדה לפסח בתרגום לרוסית

במשך כל השנה עמלים בחבר העמים על הגדלת הוצאת ספרי קודש מתורגמים לשפה העברית. אז מה נשתנה הפסח הזה?

חיים נחתומי ו16/04/2008

הוצאה לאור של "הגדה לפסח" מתורגמת לרוסית, עליה עמלו במשך כשנה. ההגדה חולקה למי שידו אינה משגת והופצה בעשרות אלפי עותקים. בנוסף להגדה המתורגמת יצאו לקראת פסח עוד מגוון ספרי קודש, בהם: הגדה של פסח לילדים, מדריך הליכות ומנהגי פסח וחודש ניסן הכולל את כל פרטי החודש בבהירות ובנוחות עם כל זמני היום והלילה וכל הפרטים הדרושים, פרוספקט מהודר לציבור הרחב על החג ומשמעותו ועוד.

רבה הראשי של רוסיה, הרב בערל לאזאר הנחה את המוציאים לאור להפיץ את הספרים בכל המדינות בחבר העמים, "כדי לסייע לעשרות אלפי היהודים לערוך את הסדר כהלכתו בלמעלה מ-500 קהילות יהודיות".

נמסר כי ההגדה החדשה יצאה לאור על ידי הוצאת "לחיים", שהוציאה עד היום מאות ספרי קודש מתורגמים לרוסית, כאשר מידי שבוע מתווסף עוד ספר יהודי למדף הספרים היהודי.

כאמור, על הפרויקט הייחודי של ההגדה החדשה עמלו עורכים רבים. בתוך כך, גל התעוררות יהודית שוטף את הקהילות היהודיות ברחבי מדינות חבר העמים, לקראת הפסח. מדיווחים המתקבלים בימים אלה במטות ה'קרן לידידות' וארגון הג'וינט עולה כי ישנה היענות ורצון גובר מצד הקהילות היהודיות להשתתף ולחגוג את חג הפסח. כחלק משיתוף הפעולה בין הג'וינט ל'קרן הידידות' למען הילדים היהודים במדינות חבר העמים, חולקו עשרות טונות של מצות ללמעלה מ-20,000 ילדים, אלפים מהם יטעמו מצה לראשונה בחייהם. במקביל, נערכים לחגוג את הסדר בכ-150 קהילות יהודיות במקומות רחוקים מקרסנויארסק בסיביר ועד אלמא אטא בקזחסטאן. באירועי הסדר לומדים אבות לצד בנים כשבמרכז הלימוד קיום המצווה "והגדת לבנך". במקביל לומדים את סיפור יציאת מצריים כ-5000 ילדים נזקקים שישתתפו בפעילות לקראת הפסח במרכזים הקהילתיים. במבצע הייחודי המתקיים בערים הגדולות ובמקומות ישוב קטנים ומרוחקים משתתפים השנה מאות סטודנטים יהודים שמחלקים מצות, הגדות פסח, ומלמדים ילדים ובני נוער יהודי לאפות מצות ועל משמעות והלכות חג הפסח.

גל ההתעוררות היהודית בערים כמו מינסק, אורשה, לידה, אורנבג, בוריסוב, גרודנו ומקומות נוספים מפתיע את המארגנים. מהקרן לידידות נמסר כי הרב אקשטיין, נשיא הקרן הכריז שמבצע זה יהווה חלק מפרויקט רחב בהרבה שתכליתו לסייע ללמעלה מ-20,000 ילדים יהודים שלהם צרכים מיוחדים בחבר המדינות, בהשקעה של כ-12 מיליון שקל. במסגרת זו יסופקו צרכיהם של הילדים בסיוע רפואי ושיקומי, בביגוד, תרופות, מכשירי וספרי לימוד, ארוחות חמות ופעילות יהודית בקהילה.

הרב יחיאל אקשטיין הודיע כי בכוונתו לבקר בתקופה הקרובה במספר מוקדי סיוע לילדים במצוקה מתוך 200 מרכזי הרווחה המפוזרים בחבר המדינות.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.
יום ה', י"ד כסלו התש"פ 12.12.2019
פרשת וישלח
כניסה: 15:56 | יציאה: 17:26
הצטרף לרשימת התפוצה
אירועי המגזר
<דצמבר, 2019>
אבגדהוש
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031 

כל הזכויות שמורות ל''עט תקשורת'' | מי אנחנו | כתבו לנו | פרסמו אצלנו | תרבוש-פורטל תרבות ונופש למגזר הדתי | מדינט-פורטל בריאות ורווחה| הפוך לדף הבית | RSS