היתרונות של דרכון פורטוגלי לבעלי עסקים

ישראל היא מדינה קטנה, ויחסית צעירה. בעקבות כך, וכן בעקבות אי-אלו גורמים נוספים בזירה הבינלאומית - לדרכון הישראלי מגבלות רבות. ולכן, מנהלים ובעלי עסקים רבים מעוניינים לפרוץ את תקרת הזכוכית שהם רואים לנגד עיניהם בפעילות העסקית שלהם, ולהרוויח פתיחת דלתות אל מגוון אין סופי של אפשרויות הגלומות בעבודה מול מי שפועלים בשוק הגלובלי של גוש האירו. איך עושים זאת? על ידי דרכון אירופאי, כמובן.

אביעד ברטוב 11/06/2019

(צילום: אורח)

dir="rtl">בעשור האחרון, אנחנו רואים עוד ועוד אזרחים ישראלים בכלל, ובעלי עסקים בפרט, מגישים בקשה לדרכון עבור מדינה ששייכת לגוש האירו. כיום האפשרויות הן רבות, ומי שיש לו שורשים במדינות אלה (כמו למשל רומניה, גרמניה, בולגריה, ספרד, פורטוגל, ועוד) מגלה לעיתים שבסיוע של חברה המתמחה בעניין - הדרכון האירופאי שלו מצוי בהישג יד.

במאמר זה נדבר על היתרונות של דרכון פורטוגלי - או דרכון אירופאי בכלל - עבור בעלי עסקים, ונסקור את הדרכים לקבלת דרכון שכזה.

בעלי עסקים בעלי אזרחות אירופאית מגלים שהדלתות נפתחות בפניהן

ישראל שייכת לצבר מדינות המאפשר לאזרחים להחזיק שני דרכונים: זה הישראלי, ולצידו דרכון נוסף השייך לאזרחות זרה. הדרכון האירופאי מקנה לבעלי עסקים את האפשרות לנהל את העסקים בזהות מקומית, להגיש מועמדות למכרזים מקומיים, ולנצל הקלות, הזדמנויות עסקיות ואפשרויות המוצעות לאזרחי מדינות גוש האירו בלבד. לדרכון אירופאי עוד יתרונות:

• הוא מאפשר לבעלי עסקים לעבור במהירות בין מדינות האיחוד האירופי באופן חופשי, ללא צורך בויזה.

• הוא מאפשר תשלומי מס מקומיים, ולא את אלו המיועדים למשקיעים זרים.

• הוא מאפשר תנאים עסקיים נוחים - כמו למשל ניהול חשבון בנק מקומי וקבלת הלוואה עסקית, לעיתים בתנאים מועדפים על פני אלה המוצעים בארץ.

• הוא מאפשר הטבות נוספות - כמו מגורים במקום, רכישת נכס ללא פתיחת חברה, ועוד.

דרכון פורטוגלי - אזרחות אירופאית, תהליך פשוט

בשנים האחרונות, כ"תיקון" על גירוש יהודי פורטוגל בסוף המאה ה-15, נכתב תיקון לחוק המאפשר ליהודים מכל העולם, שהם בעלי שורשים פורטוגליים או כאלה המקושרים (גם בעקיפין) לפורטוגל, לקבל דרכון פורטוגלי ואזרחות פורטוגלית. ההליך הוא מורכב, אולם חברות וארגונים המתמחים בסיוע בתהליך - מגישים ייעוץ וליווי לכל אורכו, החל משלב איסוף המסמכים ועד לקבלת הדרכון החדש. הדרישות עבור דרכון פורטוגלי הן כלליות, ובפעם הראשונה מתאפשר באופן נוח גם ליוצאי מדינות הבלקן, להשיג אזרחות אירופאית בקלות ובמהירות. מעבר להיות פורטוגל מדינה בצמיחה, בעלת קהל אנשי עסקים גדול ומבוסס, שוק חברות הייטק מרשים ומשקיעים עסקיים המרכזים פעילות בה מכל העולם - פורטוגל גם שייכת לגוש מדינות האירו, כך שדרכון פורטוגלי מאפשר לבעליו את כל היתרונות המתאפשרים בקבלת אזרחות מכל מדינה אירופאית אחרת ששייכת לגוש.

בדיקת זכאות לדרכון פורטוגלי - כך מתחילים

בעלי עסקים המעוניינים לבדוק את זכאותם לקבלת דרכון פורטוגלי ואזרחות למדינה בגוש האירו, נדרשים להגיש בקשה לבדיקה ראשונית (בדרך כלל ללא תשלום), על פי שמות המשפחה של ההורים; ואם אלו נולדו בארץ - של הסבים והסבתות. רשימה ארוכה של שמות משפחה לדוגמה, מאפשרת תחילת ההליך, כאשר בהמשך ההליך יוגשו מסמכים נוספים, כמו תעודת נישואין (או תמצית רישום) של ההורים או הסבים, והוכחה לחיים היסטוריים בפורטוגל או ברשימת מדינות אליהן היגרו יהודי פורטוגל לאחר הגירוש.

תהליך הגשת הבקשה לדרכון פורטוגלי, המבוצע בליווי מקצועי, מאפשר מענה מהיר לדרישות המקומיות מטעם הרשויות במדינה, הגשת תיק מסמכים שלם ומקיף שיאפשר מענה מהיר ונטול תקלות, והתעסקות מועטה בבירוקרטיות מקומיות, עבור אנשי עסקים דחוקים בזמן. הבדיקה מבוצעת ללא תשלום - והיתרונות בהחזקת דרכון פורטוגלי הפותח דלת לעסקים עם כל מדינות האירו - עצומים.