פרסום ראשון: הרב יאשיהו פינטו מונה לרבה הראשי של מרוקו

הרב יאשיהו יוסף פינטו, ראש מוסדות "שובה ישראל" באשדוד ובארצות הברית, ומי שבאפריל 2015 הורשע במתן שוחד ובשיבוש הליכי משפט ונידון לשנת מאסר בפועל, הוכתר הלילה (מוצאי שבת) על ידי נציג מלך מרוקו מוחמד השישי ורבני הקהילה היהודית, לרבה הראשי של המדינה המוסלמית.

אריאל גולן 14/04/2019

(צילום: אורח)

במעמד היסטורי שהתקיים הלילה בעיר רבאט, בירת מרוקו, בהשתתפות נשיא הקהילה היהודית במדינה, רבני בתי כנסת ועוד. במעמד הולבש הגרי"י פינטו בבגדי הדיינות של הרב הראשי כנהוג משנים קודמות, גלימה ותרבוש של רבני המערב.

שמו של הרב פינטו יצא למרחוק כשלפני כעשור קבע המגזין פורבס כי הרב פינטו הוא מהצעירים המשפיעים ביותר בישראל ובמהלך העשור האחרון שמו נקשר בפלילים במעשים שוחד והוא אף הורשע בעסקת טיעון במתן שוחד ובשיבוש מהלכי חקירה וריצה עונש של שנת מאסר בפועל וקנס כספי של מיליון ש"ח.

לקראת שחרורו מן הכלא, הצהיר הרב פינטו כי ברצונו לחזור בתשובה, לפרוש מהחיים הציבוריים ולהפסיק לשמש רב. ב-25 בינואר 2017 שוחרר מהכלא. ולאחר מכן היגר, יחד עם חסידיו אל ארצות הברית.

במהלך השנים האחרונות פקד הרב מספר פעמים את מרוקו כשהוא מוסר שיעורי תורה ומחזק יהודים רבים בנושא כשרות ויהדות. הרב אף נפגש עם אישיות בכירות בקרב משפחת המלוכה שמעריכה מאוד את שולשלת הרבנות של משפחת פינטו במאות השנים האחרונות. במדינה אף מספרים על נסים והמופתים שחוללו משפחת רבני פינטו למען מרוקו.

הרי"י פינטו הוא בנו של הגה"צ רבי חיים פינטו שליט"א, שמכהן כרבה של אשדוד וקרית מלאכי וידוע בקשריו הענפים במשך עשרות בשנים עם בית הממלכה המרוקני אשר כידוע שולחים מידי שנה איגרת ברכה בחודש אלול לקראת ההילולא הגדולה במוגאדור שבמרוקו.

הרב פינטו מחליף בתפקיד את הגאון הרב אהרון מונסונגו זצ"ל שנפטר בכ״ו באב ה׳תשע״ח. בשל מצבו הרפואי ופטירת רעייתו עבר הרב מונסונגו להתגורר לפני כעשור בישראל. הרב נחשב כמקורב לארמון המלוכה ברבאט, ולמלך מרוקו מוחמד השישי. כאות הערכה על פועלו לא אישר המלך מינוי של רב חדש תחתיו לאחר שעלה ארצה, ובאירועי הממלכה הרשמיים שהתקיימו לאחר עלייתו ארצה, הושאר כיסא ריק לכבודו.

על פי המכלול, בשנת 1948, ערב מלחמת העצמאות חיו בה כ-265,000 יהודים והיא הייתה הקהילה היהודית הגדולה בצפון אפריקה. בשנה זו החלו פוגרומים ופגיעות שונות ביהודי מרוקו, בעקבותיהם עזבו כ-67,000 יהודים את מרוקו. מהקמת מדינת ישראל ב-1948 ועד לשנת 1967 היגרו למעלה מ-250,000 מבני יהדות מרוקו למדינת ישראל. רבים נוספים היגרו לצרפת ולצפון אמריקה. כיום מתגוררים במרוקו כ-2,500 יהודים בלבד, מרביתם בקזבלנקה, שריד לקהילה גדולה זו.