ח"כ אבי דיכטר: "החזון של איראן הוא להשתלט על מכה ומדינה"

יו"ר ועדת החוץ והביטחון ח"כ אבי דיכטר אמר את הדברים בכנס המכון הבינלאומי לשיח מנהיגות אסטרטגי. עוד קרא דיכטר להעברת שגרירויות ישראל ובריטניה לירושלים: "אני מקווה שנראה גם את בריטניה ואוסטרליה מצטרפות למהלך של ארצות הברית. הגיע הזמן לתקן את הטעות ההיסטורית שנמשכת מאז תכנית החלוקה ולהעביר את השגרירויות לירושלים"

אביעד ברטוב 09/07/2018

(צילום: יחסי ציבור)

style="text-align: right;">יו"ר ועדת החוץ והביטחון חבר הכנסת אבי דיכטר נאם אמש בכנס המכון הבינלאומי לשיח מנהיגות אסטרטגי שייסד הפילנתרופ היהודי-אוסטרלי אלברט דדון, ונתן סקירה של נושאים אסטרטגיים וביטחוניים במזרח התיכון ובכלל.

בתוך כך התייחס לפעילות של איראן במזרח התיכון: "כשמסתכלים על הפעילות של איראן במזרח התיכון - לבנון, סוריה ותימן, עזה, וסודאן, השאלה היא מדוע? מה האידאולוגיה שלהם? לדעתי החזון שלהם הוא להשתלט יום אחד על מכה ומדינה. מדוע מעצמה כל כך חזקה כמו איראן מקריבה כל כך הרבה נגד כל העולם, נגד מדינות סוניות, ומדינות ערביות אחרות? כשמסתכלים על אסטרטגיית המסדרונות שלהם, מבינים את המטרה. למדינות המפרץ אין באמת כוחות צבאיים חזקים (כווית וקטאר). האיראנים יודעים שלמרות שערב הסעודית היא מדינה ענקית, אם הם יגייסו עוד מדינות ערביות בעדן, יום אחד הם יצליחו להילחם מול ערב הסעודית לא רק במלחמה צבאית אלא גם דתית".

בהמשך דבריו התייחס גם ללחימה בסוריה: "יותר מ- 6 מיליון פליטים עזבו את סוריה, ועוד 6 מיליון נשארו בתוכה. כחצי מהאוכלוסייה שגרה בסוריה ב 2010 כיום כבר לא גרה בביתה. העולם הערבי והעולם המערבי כמובן עסוקים בזה, אבל כולנו הופתענו מכך שבספטמבר 2016 רוסיה נכנסה לזירה עם הכלים שלה, ולמרות שממוקמת רק באזור אחד, ההשפעה שלהם היא על כל האזור, וכיום ברור שכל הסכם עם סוריה יקרה רק במעורבות של רוסיה".

עוד קרא דיכטר להעברת שגרירויות אוסטרליה ובריטניה לירושלים: "אני מקווה שנראה גם את בריטניה ואוסטרליה מצטרפות למהלך של ארצות הברית. הגיע הזמן לתקן את הטעות ההיסטורית שנמשכת מאז תכנית החלוקה ולהעביר את השגרירויות לירושלים".

בהקשר זה ציין ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר טוני אבוט כי: "הנשיא טראמפ עשה לעולם ולישראל טובה כשהעביר את השגרירות לירושלים. בואו נודה בזה, ירושלים היא הבירה של ישראל, ונשיא אמור לעמוד במילה שלו. והגיע הזמן שהעולם יכיר בזה. כחבר משלחת אוסטרלי, הייתי שמח לנסוע לתל אביב לבית השגריר האוסטרלי, במקום לצעוד ברגל לשגרירות שתהיה בירושלים".

כנס המכון הבינלאומי לשיח מנהיגות ואסטרטגי מתקיים בישראל זו השנה העשירית ביוזמת היזם והפילנתרופ היהודי - אוסטרלי אלברט דדון אשר מקדיש את חייו לחיזוק מעמדה של ישראל בעולם. הכנס נועד לייצר שיח אסטרטגי בין בכירים ולהשפיע על מקבלי החלטות במגוון התחומים - עסקים, ממשל, תקשורת ובטחון, תוך חיזוק כוחה האסטרטגי של מדינת ישראל מול בנות בריתה: ארה"ב, אוסטרליה ואנגליה. בין המשתתפים ראשי מדינות, חברי פרלמנט, זוכי פרס נובל ואנשי תקשורת, ביניהם ראש ממשלת אוסטרליה לשעבר טוני אבוט, יו"ר ידידי ישראל בבית הלורדים ומי ששירתה בשב״כ הבריטי הדוכסית מטה רמזי, שר ההגנה והתעשיות הצבאיות האוסטרלי כריסטופר פיין, לורד דיוויד טרימבל - זוכה פרס נובל לשלום ולשעבר ראש צוות המו"מ בין הממשל הבריטי לאירלנד ומשקיף חיצוני בחקירת אירוע המרמרה ובכירים נוספים שידונו בטרור העולמי אחרי עידן דאע"ש, ביטול הסכם הגרעין עם איראן וההגירה הבלתי חוקית לדמוקרטיות ברחבי העולם.