גם קריירה וגם אתגר

בחירת קריירה נשענת כיום על פרמטרים שונים שכוללים עוד שיקולים מלבד שכר. למרות שנדמה שמדובר במשימה בלתי אפשרית, מסתבר שעם מקצוע הסיעוד ניתן לרכז את כל היתרונות במשרה אחת. הנה כל הפרטים

אביעד ברטוב 03/07/2018

(צילום: Pixabay)

dir="rtl">שוק העבודה השתנה בצורה דרמטית בשנים האחרונות. לצד פיתוחים טכנולוגיים מרחיקי לכת, העובדים עצמם מגדירים באופן שונה את הדרישות שלהם מהקריירה ורבים מהם מחליפים מקומות עבודה בתדירות גבוהה. בין היתר, אנשים לא מסתפקים כיום בבחירת מקצוע או קריירה לפי המשכורת כי יש עוד המון שיקולים אחרים שרלוונטיים עבורם.

כך למשל ניתן לראות צעירים שמגיעים לשוק העבודה עם דרישות ספציפיות לגבי סיפוק, הגשמה עצמית ואתגר. אותם אנשים לא בודקים רק את שורת הרווח במשכורת, אלא מבררים מה כוללים תנאי ההעסקה ועד כמה הם מתכתבים עם תכונות האופי והאישיות שלהם. בנוסף, בעבר נהוג היה לחשוב ששכר גבוה חייב לבוא על חשבון סיפוק והגשמה עצמית. כיום כבר ברור שמדובר במיתוס שגוי ומקצוע כמו סיעוד מוכיח זאת היטב.

מה מאפיין את מקצוע הסיעוד?

תחום הסיעוד נותן דוגמא מעולה למאפיינים המודרניים של שוק העבודה. קודם כל, לימודי סיעוד הם דרך טובה להתחיל קריירה ייחודית ומעניינת. זו קריירה שמאפשרת מצד אחד אופק מקצועי ומגוון תתי-התמחויות, אך מצד שני גם כוללת עבודה לא שגרתית. כל יום במקצוע הסיעוד הוא שונה והאתגרים לא מפסיקים להשתנות ולהתפתח.

מעבר לכך, העבודה בסיעוד דומה מאוד למקצוע של רופאים. אנשים שמסיימים את הלימודים יכולים לבחור האם להשתלב במחלקות פגים, ילדים, קשישים, בריאות הציבור והקהילה, בעלי מוגבלויות, חדרי ניתוח וכדומה. סל האפשרויות הזה מגדיל את הסיכוי למצוא התמחות שמתאימה לעניין האישי של המועמד ולציפיות שלו מהקריירה של עצמו.

למה ללמוד סיעוד?

סיעוד הוא גם מקצוע עם המון סיפוק אישי. הוא משלב בין רפואה, פסיכולוגיה ומנהל ומתעדכן לעיתים קרובות על רקע חידושים מענף הבריאות. כמו כן, מי שמשתלב בשלב מוקדם במקצוע הזה יכול למצוא לעצמו אפיק קריירה מתגמל ועם הזמן לצבור ניסיון שיאפשר לו ליישם את הידע גם בתחומים מקבילים. אלו מאפיינים כמעט ייחודיים של מקצוע הסיעוד ואותם חשוב להביא בחשבון כאשר בוחרים קריירה.

קריירה בסיעוד מתאימה לקהל יעד גוון ורבים מתעניינים בה כחלק ממסלול של הסבת מקצוע. אם בעבר רק אנשים צעירים יכלו להרשות לעצמם ללמוד סיעוד, הרי שכיום הביקוש העיקרי הוא מצד אנשים שכבר החלו קריירה מסוימת אך גילו שהיא לא מספקת אותם. גם זה חידוש משמעותי של שוק העבודה המודרני והוא מוכיח עד כמה מדובר בתחום גמיש.

בשורה התחתונה, הביקוש לסיעוד צפוי להמשיך ולגדול בשל העלייה בתוחלת החיים. מי שמשתלב בתחום הזה עכשיו עושה צעד חיובי בכיוון של קריירה מתגמלת ויש לו המון מה להרוויח.