הליצנים המפחידים עוברים על ההלכה

תופעת הליצנים המפחידים הולכת ומתפשטת ברחבי הארץ וגם בתחום ההלכה נדרשו לעניין."ברמב״ם היומי" מזהירים: הליצנים המפחידים ברחבי הארץ עוברים על איסור חמור ע״פ ההלכה''.

עמי שרון 08/10/2017

(צילום: אורח)

תופעת הליצנים שהחלה לאחרונה ברחבי ישראל בה ילדים ונערים מטילים את חיתתם על אזרחים - אינה דועכת, ויתכן שאף מתחזקת והתנהגות זו עלולה להוביל לפגיעה בביטחון הציבור ואף לפגיעה בנפש. בארגון ״הרמב״ם היומי״ יוצאים בקריאה ״ונשמרתם מאוד לנפשותיכם״, לא להתקרב לאותם ליצנים, לא להתחקות אחריהם ולא לעודד את התופעה הבזויה.

ברמב״ם נכתב: "הַמַּבְעִית אֶת חֲבֵרוֹ--אַף עַל פִּי שֶׁחָלָה מִן הַפַּחַד, הֲרֵי זֶה פָּטוּר מִדִּינֵי אָדָם; וְחַיָּב בְּדִינֵי שָׁמַיִם: וְהוּא שֶׁלֹּא נָגַע בּוֹ, אֵלָא כְּגוֹן שֶׁצָּעַק מֵאֲחוֹרָיו אוֹ נִתְרָאָה לוֹ בָּאֲפֵלָה וְכַיּוֹצֶא בְּזֶה. וְכֵן אִם צָעַק בְּאָזְנוֹ, וְחֵרְשׁוֹ--פָּטוּר מִדִּינֵי אָדָם; וְחַיָּב בְּדִינֵי שָׁמַיִם. אֲחָזוֹ, וְתָקַע בְּאָזְנוֹ וְחֵרְשׁוֹ, אוֹ שֶׁנָּגַע בּוֹ, וּדְחָפוֹ בְּעֵת שֶׁהִבְעִיתוּ, אוֹ שֶׁאָחַז בִּבְגָדָיו וְכַיּוֹצֶא בִּדְבָרִים אֵלּוּ--חַיָּב בְּתַשְׁלוּמִין." (משנה תורה, הלכות חוֹבֵל וּמַזִּיק פֵּרֶק ב הלכה ז משמע 2 מסקנות: 1. גרם לנזק על ידי מגע - חייב בתשלומי הנזק לפי דיני התורה. 2. גרם לנזק שלא על ידי מגע - עונשו מהשמיים. (אלא אם כן יבקש סליחה והניזק ימחל(

בעוד כשבוע וחצי ילמדו לפי סדר הלימוד את הלכות דעות לרמב״ם המביא תחת מצוות "וְהָלַכְתָּ בִּדְרָכָיו" את ההלכות שמטילות על האדם להיות "נורמלי", בדרך ישרה=דרך האמצע. אל לו לאדם להציק לחברו אלא לעשות טוב.

מנכ"ל ״הרמב"ם היומי״ זיו הדזל אומר: "כמו כל עם ישראל גם אני מזועזע עמוקות מתופעת הליצנים המפחידים. במקום לעשות דברים חשובים או לכל הפחות לשחק ולעשות ספורט בוחרים נערים להזיק לחברה".