אופק למערכת הבריאות

עמיעד טאוב, שבנו נפגע מרשלנות רפואית קורא להוציא את חקירות הרשלנות הרפואית ממשרד הבריאות ומצהיר: ''נילחם בפושעים עם תואר דוקטור ובחלקים הנגועים במערכת - המגוננים על חבריה''ם.

עטרת זרביב 27/02/2017

(צילום: אורח)

dir="rtl">אור השמש מחטא ומציל חיים

"אור השמש הוא המטהר הטוב ביותר, ואור המנורה הוא השוטר היעיל ביותר" כך אמר המשפטן היהודי אמריקאי לואי דמביץ ברנדייס בשנת 1914 תוך שהוא מתווה את עיקרון השקיפות במערכות הציבוריות כתרופה לשחיתות.

אינני נוהג לחשוף את חיי האישיים ומעולם בכל פעילותי הציבורית והתקשורתית לא חשפתי את משפחתי אך בשנה האחרונה אני עושה זאת בלית ברירה על מנת לייצר שינוי במערכת הבריאות המקובעת ולמנוע פגיעת שווא בחולים.

השבוע הגיע אל הועדה לביקורת המדינה המאבק כנגד טיוח והסתרה של מקרי רשלנות רפואית במערכת הבריאות אותו אני מנהל מזה מספר שנים יחד עם עוד עשרות משפחות אמיצות של נפגעים שהתאגדו יחד על מנת למנוע את האסון הבאים. יחד החלטנו להחשף עם המקרים האישיים שלנו על מנת למנוע את הפגיעה בילדים בהורים ובסבים הבאים.

בועדה דרשנו בגיבויה המלא של יו''ר הועדה ח''כ קארין אלהרר שהתגייסה יחד עם חברי כנסת כמו סמוטריץ' גרמן יוגב ונוספים למאבק החשוב להוציא את חקירות הרשלנות הרפואית ממשרד הבריאות שמציג אימפוטנטיות חסרת תקדים בנושא הטיפול במקרים של אסונות רפואיים.

המספרים מדברים
הנתונים על מקרי הרשלנות הפושעת בבתי החולים מזעזעים! מהנתונים שהציג משרד הבריאות על מקרים שדווחו (מריבת המקרים לא מדווחים הן בשל הסתרה וטיוח של הצוות הרפואי והן בשל חוסר יכולת של משפחות הנפגעים להתמודד עם המערכת) עולה כי בחמש השנים האחרונות התקיימו 23,041 אירועים חריגים ופטירות שדווחו למערך לבטיחות הטיפול במשרד הבריאות מתוכם 20,766 אלף פטירות מיוחדות ו2265 אירועים חריגים.

דו"ח מבקר המדינה מס' 62 לשנת 2011 מצא כי המצב הקיים לא מסדיר את פעילות נציב קבילות החולים ואין בו הגדרה חוקית באשר לסמכויות וחובות. בפועל שנה אחר שנה נפגעים ונפטרים חולים בבתי החולים ודבר לא נעשה בעניין! נהלים לא משתנים, מסקנות לא מוסקות, תיקונים לא מתבצעים והמערכת וטחנות הצדק או שאינם טוחנות בכלל או שהם טוחנות במשך שנים ללא תוצאות. הנציבות היא גוף אימפוטנטי וחסר שיניים וסמכויות ואף גרוע מכך היא החתול ששומר על השמנת קרי הרופאים שאמורים לחקור רופאים אחרים.אנו דרושים הקמת נציבות חיצונית בראשות שופט חיצוני ובשילוב נציגי ציבור בועדות הבדיקה.


איך מתבצע טיוח במערכת הבריאות!

להלן הדברים שנשאתי בועדה לביקורת המדינה שלטעמי אומרים הכל!

לפני שש שנים וחודש ב23.11.2011 נכנס בני אופק עם חיוך לניתוח אלקטיבי ומאז הוא לא חייך. הוא יצא ממנו נכה סיעודי עם 188 אחוזי נכות לצמיתות. אחרי שבועיים של הסתרה ואחרי שחקרנו בעצמנו איתרנו מסמכים רפואיים ותחקרנו את אנשי הצוות גילינו שהוא הונשם מספר פעמים בco2  במקום בחמצן.

שנה וחצי קודם ארע מקרה דומה של כמעט חיבור חולה לפחמן דו חמצני ומרדים בשם ד''ר יובל מרוז התריע לכל הנהלת בית החולים וקרא להוציא את הברזים מבית החולים במייל תחת הכותרת ''נתראה באסון הבא'' וכלום לא קרה. זו הייתה רק שורה אחרונה בשרשרת של רשלנות פושעת שכלל ניתוח בחדר ניתוח למבוגרים עם מכונת הנשמה ישנה זיוף מסמכים וטיוח.

שבועיים אחר כך ביום ה-02.02.2011 דיווח מנהל בית החולים ד''ר יובל וייס (סימוכין 90374( למשרד הבריאות כי בננו נפטר.

הצגתי בועדה שלושה דו''חות של הניתוח של בני אופק שמופיעים גם בדו''ח של משרד הבריאות (שלוש גרסאות שונות הוצאו בבית החולים ביום הניתוח, שבועיים לאחר הניתוח וחודש לאחר הניתוח. באף אחד מהם לא מופיע עד היום נושא ההנשמה בפחמן דו חמצני בו הודתה בסוף הנהלת בית החולים. עד היום הפחמן הדו חמצני לא מופיע בשום דו''ח או רשומה רפואית.

את הדברים שהקראתי לא ממציא אבא של אופק. לאחר שנתיים בהם דפקנו על כל הדלתות במשרד הבריאות ובכנסת הואיל משרד הבריאות להקים ועדת בדיקה בראשות ד''ר יעקב כץ מנהל מחלקת ההרדמה בבית החולים שניידר. שב-05.08.2013 פרסמה את מסקנותיה החמורות: ושם נכתב בין היתר:

1.''מנהל מח' ניתוחי לב, מנהל מערך ההרדמה, מנהל בית החולים והאח האחראי על חדר ניתוח, התעלמו מהתראותיו של ד''ר יובל מרוז''.

2.הרשומה הרפואית לקתה בחסר כאשר לא היה כל אזכור על הנשמת הילד במצב חירום ע''י אמבו המחובר לco2 במקום חמצן, למרות שהגילוי נעשה טרם יציאתו של הילד מחדר הניתוח''.

3.''הדיווח למשפחה נערך באיחור רב''.

4.''הוועדה רואה בחומרה את העובדה שלא שונה דבר במשך כמה חודשים לאחר האירוע כדי לסלק את ברז ה-co2, עקב ויכוח מתמשך בין מנהל מח' ניתוחי חזה, האח האחראי של חדרי ניתוח ומנהל מערך ההרדמה''

5.הנהלת בית החולים דיווחה על האירוע למשרד הבריאות באופן לקוי ובאיחור למרות שבעת הדיווח היו בידיה כל הנתונים המדויקים''.

6.''לדעת הועדה בית החולים לא ערך תחקיר מעמיק בעקבות האירוע לצורך הפקת לקחים''

ב.22.10.2013 הודיע פרופסור חיים הרשקו נציב קבילות הציבור במשרד הבריאות כי הוא מאמץ דו''ח הועדה כלשונו וכי יגבש המלצות בנושא האחריות הפרסונאלית של המעורבים וכלום לא קרה!!!

פרקליטות המדינה הודיעה בחודש שעבר כי היא שוקלת להעמיד לדין פלילי את החשודים בתיק (ד"ר יובל וייס אשר שימש כמנהל בית החולים הדסה עין כרם, ד"ר עוז שפירא אשר שימש כמנהל המחלקה לניתוחי לב-חזה בבית החולים, ד"ר צ'רלס וייסמן אשר שימש כמנהל אגף הרדמה בבית החולים, ד"ר יורם וייס אשר שימש כמנהל מחלקת הרדמה בבית החולים, יצחק קרא אשר שימש כאח בבית החולים ותיפקד כמנהל חדרי הניתוח הגם שלא הוסמך לכך על ידי בית החולים וד"ר גיורא לנדסברג אשר שימש כרופא מרדים במחלקת ניתוחי לב חזה בבית החולים ושימש כמרדים ראשי בניתוח).

73 חודשים מלאים חלפו מאז האסון של אופק ואני מבקש להבין איך משרד הבריאות מתעלם מזיוף טיוח שהפכו תינוק בריא לצמח?. איך זה שאף אחד מהאחראים לרשלנות הפושעת מהנאשמים שאפילו פרקליטות המדינה הודיעה על כוונתה להעמידם לדין פלילי לא הושעה מעבודתו ולו לשנייה ולו לצורך בדיקה?

אני רוצה להבהיר שאנחנו לא נגד מערכת הבריאות ולא נגד ציבור הרופאים והאחיות הנפלא שעובד מכל הלב והנשמה בתנאים לא תנאים!
 אנחנו נילחם נגד פושעים עם תואר ד''ר שרוצחים ילדים תמימים ומקומם בתאי הכלא ולא בחדרי הניתוח.
אנחנו נילחם נגד החלקים הנגועים במערכת בריאות שבמקום להגן על החולים מגנים על חבריהם ומסייעים לטייח במשך למעלה משש שנים.

לא מדובר בטעויות אלא ברשלנות פושעת ולא ברופאים תמימים אלא בחונטה של מנהלים ופושעים כוחניים.

המקרה של אופק מזעזע במיוחד אבל הוא רק חלק משרשרת מקרים של רשלנות פושעת שנובעת מיוהרה ומאבקי אגו של אנשים ששכחו את חובתם לחולה..

 מדובר חייהם של הנפגעים ובני משפחותיהם לא יחזרו אף פעם למסלול אבל אותם פושעים ממשיכים לעבוד ולקבל את משכורתם כרגיל וגרוע מכך לטפל יום יום בחולים שאין להם מושג מה עשו אתמול בעלי האגו שמנתחים  אותם היום.

לנו זה כבר לא משנה אבל התאגדנו יחד מאות משפחות של נפגעים כדי להוביל מאבק שיוודא לא יקרה לילדים ולהורים שלכם. הנושא הזה צריך להיות קונצנזוס חוצה מפלגות כי הרשלנות והטיוח פוגעים בכולם ערבים ויהודים ימין ושמאל נשים וגברים צעירים ומבוגרים.

על הרשות המחוקקת  מוטלת האחריות לוודא שהרשות המבצעת לא הופכת לרשות מטייחת. אני מבקש שתקבעו עוד היום דיון נוסף שבו יוצגו הנתונים של העשור האחרון! כמה ועדות בדיקה הוקמו ע''י משרד הבריאות? כמה רופאים ואנשי צוות הושעו? כמה איבדו את רישיונותיהם בשל רשלנות פושעת? ושמשרד הבריאות יסביר מה הוא מתכוון לעשות כדי שמערכות הצדק לא יטחנו שש שנים ולשווא ויעניקו יחס מרחם ומקל לפושעים שפוגעים בילדים חפים מפשע. ושתקודם חקיקה ו\או תקנות שימזערו את הפגיעות למינימום ייצרו התרעה וימנעו עינוי דין.

מכיוון שהבן שלי הוא תינוק יהודי שנחנק על לא עוול בכפו סיימתי בהקראת פארפרזה משיר מחאה שכתב לוחם הזכויות הכומר מרטין נימלר בגרמניה הנאצית.
לא הרמתי את קולי, כשלקחו הנאצים את הקומוניסטים,כי לא הייתי קומוניסט ולא הרמתי קול כשלקחו את היהודים כי לא הייתי יהודי

וכשלקחו את חברי האיגודים המקצועיים, לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי חבר איגוד מקצועי.

וכשלקחו את הקתולים, לא הרמתי את קולי, כי הייתי פרוטסטנטי,ואז לקחו אותי, אך לא נותר אף אחד שירים את קולו למעני.

תרימו קול צעקה! אל תהיו לא  מהשותקים ולא מהמתעלמים. כולנו מגיעים ונגיע לבתי החולים. אם תמשיכו להסתפק בדיבורים דיונים והצהרות הילד או האבא שלכם יכולים להיות הבאים בתור!