לאחר 63 שנים נקבר הפרטיזן היהודי כדת וכדין

מתנדבי זק"א הוציאו את גופתו של הפרטיזן היהודי, יחזקאל אטלס מקברו, 63 שנה אחרי שנטמן שם על מנת לקוברו בבית העלמין היהודי בבלארוס עפ"י כל כללי ההלכה.

עירית לוין 29/06/2008

(צילום: אורח)

(צילום: אורח)

בצע מורכב הוציאו היום צוות מתנדבי זק"א בראשותו של יו"ר ועד הרבנים הרב יעקב רוז'ה, את גופת הפרטיזן היהודי הרופא יחזקאל אטלס ממעבי היער מליבוליה, 63 שנה אחרי שנטמן שם ע"י חבריו לנשק במלחמת העולם השנייה, והביאו אותו לקבורה בבית העלמין היהודי בעיר דיאטלאבה שבבלארוס עפ"י כל כללי ההלכה. בתום הטקס נורו מטחי כבוד והונחו זרים מטעם השלטונות, הקמת המצבה תהיה ב-3 ביולי יום עצמאות בלארוס.

עם היוודע על כוונת שלטונות בלארוס לחלוק כבוד לפרטיזן היהודי, אשר שמו הוזכר כ'ד"ר אטלס', על ידי העברת גופתו מהיער לחלקת קבר מסודרת, פנה רבה של גרודנה ושליח חב"ד הרב יצחק קופמן אל הרב אברהם יפה-שלזינגר רבה של ג'נבה בשווייץ, ובהתייעצות עם יו"ר ועד רבני זק"א הרב יעקב רוז'ה, הוחלט שצוות מתנדבי זק"א יבצע את ההעברה המורכבת.

צוות מתנדבים בראשותו של הרב יעקב רוז'ה וקמב"צ נגב גדי קלרמן, יצאו לבלארוס ובמבצע מורכב ועדין בסיוע השלטונות במקום, הוצאה גופתו של הפרטיזן הי"ד, לאחר מכן נערכה ההלוויה על פי כללי ההלכה היהודית, ובטקס צבאי מלא בו נורו מטחי כבוד והונחו זרי כבוד מטעם השלטונות, שרואים בו גיבור לאומי.

הרב יפה-שלזינגר: "מדובר בסיפור עצוב ומרגש כאחד. זהו אדם יהודי שלחם בנאצים בתקופת המלחמה".