קהילות רבות בפזורה מבקשות לברך על "אתרוג תימני"

ביקוש גובר ל''אתרוג התימני'' לאור העדר החשש למורכבותו.

חיים נחתומי ו07/09/2007

אתרוג ענק

משווקי האתרוגים לחג הסוכות נתבקשו על ידי קהילות רבות בפזורה ל"שלוח להם אתרוגים תימנים". יצוא האתרוגים, הלולבים וההדסים יגעו לשיאו לאחר ראש השנה.

מערך הפיקוח הקפדני של אנשי משרד החקלאות, נדרשו על ידי המדינות השונות, להחמיר השנה בפיקוח כדי למנוע העברת מזיקים העלולים לפגוע בגידולי החקלאות שבארצותיהם. על כן, נארזים האתרוגים המיוצאים לחו"ל באופן אישי ונחתמים על ידי הממונים.

השנה, מספרים משווקי האתרוגים, הופנו אליהם הזמנות גם ממדינות נידחות בעולם. בכל מקרה, בכל מקום בו מתגבשת קהילה יהודית ולו גם קטנה, היא תקבל ערכה עם 'ארבעת המינים'. באשר ל'אתרוג התימני' מתברר כי הביקוש אליו גובר, במיוחד בקהילות של בני עדות המזרח. ה'אתרוג התימני' בולט בהיקף גודלו ומשקלו ולא פחות מכך- בכשרותו כ'אתרוג בלתי מורכב'.

קליטתו הטובה בריכוזי יהודי תימן בארה"ב 'הועתקה', כאמור, גם לקהילות נוספות.

משווקי האתרוגים החישו השנה את מועדי הקטיף, כך שלאחר ראש השנה לא יבוצעו עוד קטיפים, וזאת בשל תחילת שנת השמיטה.

את קטיף הלולבים מבצעים בעיקר במדינות כמו מצרים וירדן וממעטים לייבא לולבים מאל עריש ורצועת עזה בשל הסכנה הביטחונית. את ההדסים מספקים לשווקים תושבי רמת הגולן, שהשכילו לטעת שדרות של הדסים בהיקפים גדולים ולהבטיח, במהלכים גנטיים, את גידולי ה'הדסים המשולשים'.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. נו, מה יש להוסיף? חבל שלא ראיתם את האתרוג שלי
    (08/09/2007)
    אפילו במימדים של בית כנסת תימני הוא היה ענק של ממש וכולו מחמדים . חלק לגמרי. במראהו הזכיר יותר אבטיח מאשר אתרוג. בכל מקרה מי שמחזיק אתרוגים כאלה חייב לדעת את התפילה בעל פה שכן אין אפשרות להחזיק סדור עם זה ועוד עם הלולב הגבוה והכתר העבות של ההדסים השוטים שלא מאפשר להסתכל בסדור ובוודאי שלא לאחוז בסידור כשאומרים הושענות. אגב אתרוג כזה אי אפשר להחזיק ביד אלא לזמן קצר בלבד לכן מחבקים אותו תחת הזרוע שתעניק לו תמיכה ומצמידים את הלולב אליו. (וחייבים לנוח מדי פעם) אבל החוויה היא מדהימה! בכל מקרה מי שאוחז באתרוג כזה מבין מיד כיצד רגמו היהודים אותו המלך באתרוגים. אם היו מיידים בו את האתרוגים האשכנזיים שבקושי מגיעים לדרגת שזיפים ובמקרה הטוב כאפרסקים, הרי ברור שהוא אפילו לא היה מאבד את ההכרה, אבל מספיק אתרוג אחד כמו שהיה לי כדי להפילו אפיים ארצה כגוליית בשעתו.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49