סוף למשבר בית הכנסת בקרקוב? גורמים בישראל פנו לבכירי ממשלת פולין - שהבטיחו לעזור

כמעט שבועיים חלפו מאז החלטת ראשי הקהילה בעיר קרקוב לנעול את בית הכנסת הגדול בעיר ואף להציב שומרים גברתנים המונעים כניסת מתפלים ומבקרים ועתה נראה כיוון לפתרון. גורמים בכירים מישראל, בהם שר הדתות ויו"ר ארגון הקהילות האורתודוקסיות פנו לאנשי הממשל הפולני על מנת להביא לסיומה של הפרשה.

עידן הראל ו

(צילום: מגיסטר)

לפני כשבועיים הגיעו מתפלליו הקבועים של בית הכנסת "אייזיק" בקרקוב, אחד מבתי הכנסת החשובים והעתיקים במדינה, לתפילת שחרית ומצאו את שערי בית הכנסת נעולים בשרשראות ובתוכו שכירי חרב בריונים שנשכרו על מנת להרחיק כל אורח ולמנוע תפילה כבכל יום בבית הכנסת.

הרקע לארוע הינו סכסוך ארוך בין חברי ועד הקהילה, בעלי המקום, לבין שליח חב"ד בעיר אשר מפעיל בשכירות את בית הכנסת מזה יותר מעשור.

עתה, לאחר שהגורמים המקומיים לא הצליחו להגיע לפתרון מוסכם ומכובד, החליטו להתערב בנושא גם נציגים בכירים בממשלת ישראל ובהסתדרות הציונית העולמית.

במכתב ששלח שר הדתות יצחק וקנין לשרת הפנים הפולנית בו הוא מבקש ממנה לפעול לפתיחת בית הכנסת כותב השר - "נדהמתי לשמוע כי בית הכנסת הפך מושא למחלוקת ועוד יותר נדהמתי כי עד לבירור בערכאות נסגר בית הכנסת וליהודי קרקוב לא ניתנת האפשרות הבסיסית של כל יהודי ויהודיה לשאת תפילה במקום הקדוש".

במקביל, פנה גם יו"ר איחוד בתי הכנסת דוד בן נאה, המייצג את הארגון העולמי של הקהילות האורתודוקסיות בהסתדרות הציונית אל המנהל הכללי של הרשות לשימור אתרים יהודים בפולין פיוטר פוצ'קה הממונה גם על תפעול וניהול בית הכנסת "אייזיק שול" בקרקוב.

במכתבו שטח בין נאה את שורשי המחלוקת בין הצדדים וביקש את "התערבותו הדיפלומטית" של פוצ'קה, אשר שימש בעבר אף כשגריר פולין בישראל.

במענה לפניית הבטיח השגריר לשעבר לבחון את הדברים ולהפעיל את כובד משקלו בהתאם לסמכויות שניתנו לו על מנת להשכין שלום בין הצדדים ולהחזיר את המצב בו יכלו יהודים ומבקרים לפקוד ולהתפלל בבית הכנסת מדי יום - לקדמותו.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49