מחאת יוצאי אתיופיה | הפגנות אלימות אל תוך הלילה, חסימות כבישים ונהגים כועסים

מחאת יוצאי אתיופיה בעקבות מותו של סלמון טגה ע"י שוטר הגיעה אמש לנקודת רתיחה כשעשרות כבישים ראשיים נחסמו ובחלקם אף נאלצה המשטרה להשתמש באמצעים לפיזור הפגנות כרימוני הלם וגז על מנת לאפשר את פתיחת הצירים הראשיים מחדש. במהלך הלילה המשטרה השיגה שליטה על הפגנות האתיופים ברחבי הארץ ורוב הכבישים נפתחו לתנועה.

אביחי טבק ו03/07/2019

הפגנת יוצאי אתיופיה בקרית אתא (צילום: משטרת ישראל)

47 שוטרים נפצעו ו-60 מפגינים נעצרו לאחר שהתפרעו, הפרו את הסדר הציבורי ותקפו שוטרים באלימות

אמש, החל משעות אחר הצהריים המאוחרות, החלו ברחבי הארץ מחאות אלימות במספר מוקדים. תחילה חסמו המוחים צירי תנועה מרכזיים והמשטרה אפשרה להם להביע את מחאתם תוך הפגנת הכלה ואיפוק רב. לצערנו מחאות אלו הפכו להתפרעויות אלימות ומשוללות כל רסן תוך אלימות חמורה שהופנתה נגד שוטרי משטרת ישראל שמתבטאת בידויי בקבוק תבערה, אבנים, בקבוקים, תקיפת שוטרים שריפות צמיגים ונזק לרכוש.

בקרית אתא התרחשה הפגנה אלימה נעצרו 20 מתפרעים בגין הפרת הסדר הציבורי, תקיפות שוטרים והתפרעויות אלימות. במקום נפצעו 12 שוטרים שנזקקו לקבלת טיפול רפואי, מתוכם שוטר אחד שאיבד את הכרתו כתוצאה מאבן שפגעה בראשו. השוטרים השתמשו ברימוני הלם וגז להרחקת המתפרעים. באזור אולגה התרחשה מחאה אלימה שבמהלכה נעצרו 12 חשודים בגין התפרעות אלימה והפרת הסדר הציבורי.

בירושלים מאות מפגינים חוסמים את הכניסה לעיר משעות אחר הצהריים ושורפים פחים. בעקבות ידוי אבנים של המתפרעים, נפצעו שני קציני משטרה בראש ובגב. בהמשך תקפו שוטרים והמשטרה עצרה 15 חשודים שתקפו את השוטרים והפרו את הסדר הציבורי.

באזור הדרום התרחשו מחאות אלימות במספר מוקדים שונים ובפרט באשדוד, נתיבות וקרית מלאכי. 8 שוטרים נפצעו כתוצאה מידוי אבנים ואלימות המפגינים במקום. המשטרה עצרה 12 חשודים בגין התפרעויות אלימות והפרת הסדר הציבורי.

גם באזור המרכז מתרחשים בשעות האחרונות מחאות אלימות במספר מוקדים.
בפתח תקווה יידו בקבוק תבערה לעבר הכוחות, ובגדרה 3 שוטרים נפצעו מידוי אבנים של מפגינים.

באזור מחלף השלום בת״א, חסמו מאות מפגינים את התנועה למשך מספר שעות והתפרעו במקום. שני שוטרים נפצעו במהלך פינוי של נהג עובר אורח שהמפגינים תקפו את רכבו באלימות וגרמו לו נזק. עוד שני שוטרים נוספים נפצעו במקום כתוצאה מאלימות המפגינים שכללה ידוי אבנים לעברם.

כמו כן, במהלך ליל אמש נפצעו עוד עשרה שוטרים מאלימות קשה של מפגינים שהתפרעו וידו אבנים ובקבוקים על השוטרים מול תחנת משטרת זבולון, במחלף אולגה ואזור צומת לוד.

חלק מהשוטרים פונו לקבלת טיפול רפואי וחלקם האחר פונו בשטח.

ממשטרת ישראל נמסר כי "אנו רואים בחומרה רבה את האלימות שהופנתה במהלך היממה האחרונה כלפי השוטרים והובילה לפציעתם של עשרות שוטרים."

"משטרת ישראל תמשיך להיערך כוחות גדולים למניעת פגיעה בסדר הציבורי, בנפש וברכוש. נמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא נאפשר ונפעל בנחישות נגד אלימות מכל סוג שהיא כמו גם נגד כל ניסיון לפגיעה פיזית בשוטרים או אזרחים." מסכמים במשטרה.

בתוך כך, שר התחבורה הטרי בצלאל סמוטריץ, יו"ר האיחוד הלאומי, פרסם ברשתות החברתיות את מספר הטלפון הנייד האישי שלו וביקש לעדכן אותו בכל אירוע בו נדרשת מעורבות חברות האוטובוסים ואנשי המשרד על מנת להסדיר את התנועה ולסייע לכל האזרחים לשוב לביתם - "אני אשאר ער עד שאחרון הנוסעים שנתקע בשל אירועי היום יעלה על אוטובוס בדרכו הביתה בבטחה" כתב שר התחבורה בטוויטר, לאחר חצות.

הבעירו צמיגים, חסמו כבישים וייו אבנים (צילום: משטרת ישראל)

ח"כ מוטי יוגב: "ליבנו עם משפחתו של סלומון טקה ז"ל שנהרג אתמול מירי שוטר. איני בקי בפרטים, אבל ריבוי המקרים בהם צעירים מבני העדה האתיופית נפגעו משוטרים, כואב ומחייב חשבון נפש וגם ועדת חקירה מעבר לחקירת מח"ש. לבני העדה האתיופית נאמר : אחינו אתם. חיזקו ואמצו."

אופיר סופר: "המחאה היא מחאה מוצדקת אך יש דרך ויש צורה. לא לגיטימי לחסום כבישים ולפעול באלימות כנגד שוטרים ואזרחים. מדרדרי המחאה למקומות הלא לגיטימיים, גורמים למחאה להחמיץ את מטרתה. אני קורא למפגינים להרגיע את הרוחות לפני שיהיה מאוחר מידי"

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49