ניקי היילי: "לא אפסיק להילחם בשביל ישראל ולמען הקשר שלנו"

שגרירת ארה"ב באו"ם לשעבר ניקי היילי התארחה אמש בפורום 'ישראל היום' ליחסי ארה"ב-ישראל במרכז דוידסון בירושלים. בפורום השתתפו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שליח טראמפ למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, שגריר ארה"ב בישראל דיויד פרידמן ובכירים בארץ ובארה"ב, ובמרכזו התקיים ראיון של מו"ל 'ישראל היום' ד"ר מרים אדלסון עם ניקי היילי

אביחי טבק ו01/07/2019

(צילום: אורן בן חקון-פורום ישראל היום)

היילי סיפרה על תקופתה כשגרירת ארה"ב באו"ם: "בארגון כה גדול יש מדינות אנטי ישראליות ואנטי אמריקניות שמבקשות כל הזמן כסף אך מסרבות לתמוך בנו. הבנתי שצריך לשנות את זה עבור העם האמריקני שמשלם ולא מקבל תמורה. ולכן האופציה היחידה היתה להיכנס לשם ולהבהיר מה אנחנו תומכים ולא להתנצל. היה צריך לומר את האמת. באופן ברור וללא התנצלות. לא הייתי משנה כלום".

על יחסי ישראל-פלסטין ותכנית השלום אמרה: "לעבוד למען שלום זה לא בזבוז. תמיד צריך לשאוף לשלום מוצלח. אני אומרת לכם שהעבודה של קושנר וגרינבלאט זה לא רק כמה משפטים - ראיתי את התכנית היא מאוד מחושבת ובת המון פרטים והיא תשפר את החיים של הפלשתינים אך לא פוגעת בביטחון הלאומי של ישראל וזה שני הדבירם שצריך הרבה. עשינו את הבסיס - ממשל טראמפ היה מאוד אמיץ בצעד הזה. לא נתחנן עבור הפלשתינים שיחזרו למו"מ. זה אומר הרבה על כך שהם סירבו- זה עצוב - כי הפלשתינים מגיע להם יותר, אך המנהיגים שלהם לא רוצים את זה ולכן לעולם לא יקבלו את זה עד שהמנהיגים לא ישנו גישה. שמתי לב בבחריין שאם השכנים של הפלשתינים מדברים שלום, ומפסיקים לעשות להם בייביסטיר - הם אולי יגיעו לשולחן. מדינות ערב כבר לא מוכנות לעשות בייביסיטר לפלשתינים".

על נושא הריבונות הישראלית בשטחים אמרה: "צריך לראות איך הדברים מתגלגלים בתכנית. ההחלטה על ירושלים היתה הצגת עובדה - זו האמת, לא משנה מה יגידו הפלתשינים. ממשל טראמפ הבהיר שלא יתכחש יותר לאמת - כי יש לנו שגרירויות בכל הבירות בעולם אז למה לא ירושלים. בכל הנוגע לגולן אנחנו לא ניתן את הגולן לאסד וגם העם שם לא רוצה שאסד יחזור.  אז זה רגע האמת של הפלשתינים - האם הם רוצים להמשיך כך כמו שהם, או אולי הם רוצים לראות הזדמנויות . ההחלטה בידיהם".

על הגינויים כלפי ישראל באו"ם סיפרה: "זה מעניין. בהתחלה לא ידעתי מה זה ההטיה הזאת ולא חשבתי עליה הרבה. עד שנכחתי בדיון במועביט על המזרח התיכון, שתמיד מתמקד רק בישראל. כשישבתי באירוע הראשון, שמעתי שגרירים כל הזמן תוקפים את ישראל שוב ושוב מתוך הרגל, החלטתי שלא ניתן לזה לקרות שוב. ואמרתי שיש עוד דברים שצריך לדבר עליהם בדיונים האלו, והשגרירים אכן החלו לעשות זאת. המדינות הערביות החלו להבין אחרי מלחמת ששת הימים שלא יביסו את ישראל, אז פעלו נגד ישראל באו"ם באופן דיפלומטי. בגלל הנפט שלהם הם הלכו לכל המדינות הקטנות ואיימו עליהם שחייבם להצביע איתן. עכשיו מכבדים את ישראל. עכשיו שמסתכלים על המדינות באום יש כל כך הרבה שמכבדים את ישראל. אנחנו אמריקה נתנו להן את היכולת לעמוד לצד ישראל ולא להיות לבד. אני רוצה לשבח את דני דנון, שגריר כה מדהים באו"ם".

לשאלה כיצד ניתן להילחם באפליה כלפי ישראל באו"ם השיבה: "בכך שנציג את החרפה שלהם בכל שקר ובכל פעם שהם חושבים שאנחנו לא רואים. צריך לעשות את זה ללא ליאות. ככל  שנתמיד, כך הם יפעלו פחות נגד ישראל. תמיד שווה להילחם בעד האמת. הנשיא יפעל בדרכו, אני בדרכי, פרידמן בדרכו, כל אלו שנלחמים עבור זה לא רק בגלל שאנחנו רוצים לעזור לישראל, אלא בגלל שישראל חזקה משמעה אמריקה חזקה. ישראל נמצאת בשכונה קשה ואנחנו צריכים להראות שהערכים של ישראל הם הערכים שצריך במזרח התיכון. כשמחזקים את ישראל, מחזקים את כולם".

לשאלה מה בדיוק המספר של הפליטים הפלשתינים מבחינת ארה"ב, השיבה: "המספר האמיתי הוא מסווג. אך כמה אנשים שפועלים כדי לחשוף את זה כי זה יגיד את האמת על המצב. אני הסתכלתי על אונרא ועל המצב הזה ורציתי לראות מה אפשר כדי לשנות. ראיתי שאונרא לא רוצה להשתנות, ואמרה שכל פלשתיני למעשה הוא פליט. הם רצו לתת לכל פליט  בכל מקום בעולם, אונרא תמיד התלוננה שלא נתנון מספיק, אך נתנו 6 מיליארד דולר. אז כאשר אנחנו אומרים שהם צריכים להשתנות, ולספור באופן שונה, הם אומרים שאי אפשר, ואז הם פונים וצועקים שבתי הספר ייסגרו כי הם רק רוצים להשתמש בזה כטקטיקה לגיוס כספים. הנשיא אמר באופן אמיץ - לא ניתן יותר לאונר"א. נתנו יותר מכל מדינות ערב ביחד. למה שניתן יותר מהאחים והאחיות שלהם".

בנושא איראן אמרה היילי: "אנחנו לא רוצים מלחמה והנשיא לא רוצה אך צריך להכיר בכך שאירן היא האיום מס אחת. וממשל אובאמה לא עזר בכלל בסוגיה. היה להם כוונות טובות וחשבו שישיגו שלום, אך כל מה שהישיגו אחרי שהעבירו כספים לאיראן זה שהם הפיצו טרור, הזרועות של איראן היו יותר נחושות בעקבות ההסכם. האירופאים, האגו שלהם נכנס לתמונה - ההסכם לא עבד. והנשיא צדק כשהוא יצא מההסכם. האיראנים המשיכו לנסות טילים ולהעביר נשק ולמתוך בטרור ואנחנו נתנו להם כסף לעשות את זה. אז הנשיא החליט בצדק לעזוב את ההסכם, והאירופיאם לא יכולים לעזור, ואיראן עכשיו בפאניקה. אנחנו מנענו את הכסף, והאטנו את הגרעין אך הם עדיין קוראים מוות לישראל ואמריקה ולכן צריך להמשיך ללחוץ ולהזהיר שאם איראן תעשה פרובוקציה אחת אנחנו נפעל בעוצמה רבה".

על השאלה האם תכריז על מועמדות לנשיאות בשנת 2024 השיבה: "האוויר בירושלים מביא לצלילות מחשבתית. אני יכולה להגיד בבירור, אני צעירה מדי כדי להפסיק להילחם, אני להוטה מדי להרבה דברים, אך אני גם מאוד נהנית בעולם החוץ ממשלתי , ואמשיך להילחם יחד עם טראמפ למען הדברים שאני מאמינה בהם. 2024 זה עוד הרבה זמן. שנה היא נצח. אמצא את דרכי, ואומר לכם בצלילות - לא אפסיק להילחם בשביל ישראל ולמען הקשר שלנו.

עוד סיפרה היילי על הקורה באו"ם: "אחרי שהנשיא הורה לתקוף את סוריה בעקבות התקיפה הכימית, כאשר הנשיא הורה להגיב, היה מדהים לראות כמה שגרירים אמרו: כמה טוב שארה"ב שוב מובילה. זה מה שהשגרירים רוצים לראות. ולכן כאשר רואים מה שהמנהיגים הישראלים צריכים לעשות, חשוב לראות את המנהיגות הישראלית. צריך את ישראל במזרח התיכון, וגם מדינות ערב בדרכן שלהן יודעות שצריך את ישראל".

על הוטו שהטילה על ההחלטה המגנה את ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל, סיפרה: "זה אחד הרגעים שאני הכי גאה בהם. מדינות האו"ם רצו להגיד לנו במי נכיר ובאיזה ריבונות נכיר. לנו יש זכות להחליט במי אנחנו מכירים. אחרי שעשיתי את זה הרגשתי גאווה עצומה. הם רצו להשפיל את ישראל וארה"ב ובסוף יצאנו שנינו חזקות יותר".

עוד אמרה היילי: "רואים שינוי במזרח התיכון. יש לנו ברכה שישראל במזרח התיכון. גם מדינות ערב יודעות שהם יצטרכו להתמודד עם ישראל. תמיד אמרתי - אי אפשר להרוס את מה שאלוהים בירכה. ולישראל ניתנה הברכה של אלוהים."

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49