מתכננים לחגוג בר מצווה? המדריך השלם לעלויות החגיגה

לקראת חגיגת בר המצווה עולות הרבה שאלות: איך, איפה, מתי ובעיקר כמה. למרות שזה נראה בלתי אפשרי, ניתן לתכנן את האירוע כך שישמח את הילד והמשפחה ולא יחרוג מהתקציב בעזרת הטיפים הבאים

אביעד ברטוב ו27/06/2019

(צילום: Pixabay)

בשיתוף מימון ישיר (פרסומת)

הילד אוטוטו מגיע למצוות וזה אומר שמעבר להתרגשות, יש צורך להתכונן לקראת החגיגה. בעוד שנהוג בבר המצווה עצמו לברך "שפטרני מעונשו של זה", את עונשה הכלכלי של החגיגה לפעמים ניתן להרגיש עוד חודשים אחר כך ושלא לצורך. תכנון נכון של טקס משמעותי זה שמסמל את תחילת המעבר מילדות לבגרות יביא לחגיגה משמעותית, חווייתית ומשמחת גם בלי להיכנס להוצאות כלכליות גדולות או מעל ליכולת.

אמנם טרנד חגיגות בר המצווה המפוארות הולך וצובר תאוצה ומרבית מסיבות בר המצווה הופכות מושקעות כמעט כמו חתונה, אך אין שום סיבה להיכנס להוצאות כלכליות מטורפות כדי לחגוג בשמחה. ניתן לחגוג בר מצווה בצורות שונות: מסיבה גדולה, מספר מסיבות קטנות, עליה לתורה, נסיעה לחו"ל, יום טיול בארץ, התגייסות למעשה טוב, טקס אלטרנטיבי בים ועוד, כמובן בהתאם לחתן בר המצווה, המשפחה והתקציב.

אספנו עבורכם את הטיפים היעילים ביותר לתכנון נכון פיננסית של חגיגות בר המצווה:

1. תקציב בר מצווה

אחד השיקולים העיקריים בתכנון בר המצווה צריך להיות המצב הכלכלי. בר מצווה היא ללא ספק חגיגה משמעותית אך אינה סיבה להיחנק כלכלית. לפני שמתחילים לתכנן ולהחליט צריך לדעת מה התקציב שניתן לעמוד בו. בחישוב התקציב עדיף לא להסתמך על המתנות כאמצעי מימון, מאחר שהרבה פעמים מתנות לבר מצווה נמוכות משמעותית ממתנות חתונה. טרם תכנון האירוע ובמהלך בניית התקציב, מומלץ לבחון האם יש לנו כספים נזילים ברמה מספקת לצורך האירוע, האם קיימים חסכונות שיועדו או שיכולים לסייע, ובמידת הצורך לשקול ליטול הלוואה. במקרה של לקיחת הלוואה לצורך מימון האירוע, צריך לחשב ולהבין מהו סכום ההחזר החודשי בו תוכלו לעמוד ולכמה זמן כדאי וניתן לקחת את ההלוואה.

חשוב לזכור שאם תתקיים עליה לתורה יש עלות נוספת ללימודים לעלייה לתורה, לקיום הטקס בבית הכנסת או בכותל, לקידוש אחרי וכיוצא באלה. את העלויות האלה יש לשקלל במסגרת התקציב.

2. איך חוגגים?

התקציב נותן את המסגרת, מכאן ואילך זה עניין של החלטות אישיות בהתאם לאופי ולהעדפות. זו הזדמנות טובה לדבר עם הנער על תכנון כלכלי נכון ולהסביר מהן מגבלות תקציב - שיעור כלכלי חשוב לקראת בגרות.

מסיבת בר מצווה גדולה הכוללת: אולם, קייטרינג, צלם (בממוצע 2,000 שקלים), די. ג'יי (בממוצע 2,500 שקלים), בגדים לנער ולמשפחה (בממוצע לא פחות מ-3,000 שקלים), בוק תמונות לנער (כ-1,000 שקלים), קליפ (כ-3,000 שקלים), מתנות לאורחים (תלוי במספר האורחים ובבחירה כ- 2,000 שקלים), מופע או אטרקציות (בממוצע כ-3,500 שקלים), וללא בדיקה מקיפה וחישוב עלויות -יכולה בקלות להגיע לעשרות אלפי שקלים בהתאם למספר המוזמנים, המקום והתפריט.

כדאי לזכור שזו אינה האפשרות היחידה להפוך את האירוע לבלתי נשכח וכדאי לשוחח בעניין זה גם עם חתן השמחה, דבר שיכול בהחלט להביא למציאת רעיונות יצירתיים: חגיגה בבית, באתרים מיוחדים, באמצעות פעילות מיוחדת, נסיעה משפחתית לחו"ל ועוד.

3. בניית תכנית

אם החלטתם לחגוג במסיבת בר מצווה חשוב להיות מסודרים ולפעול לפי תכנית שתקבע יעדים, לוחות זמנים, תסייע לעקוב אחרי כל מה שקורה, וכמובן להחליט ולעקוב אחר ההוצאות.

6-4 חודשים לפני בר המצווה:

1. מומלץ לפתוח ספריה ייעודית במחשב וגיליון נתונים המיועד למעקב אחר התקציב.

2. קביעת תאריך משוער לאירוע ואת מיקומו: גן אירועים, אולם, בית או כל לוקיישן אחר.

3. עריכת רשימת מוזמנים (עם מספרי טלפון וכתובת אימייל - זה מייעל את שליחת ההזמנות) כדי לקבל אומדן מינימום ומקסימום של עלויות.

4. חיפוש מקום, בירור תאריכים ואיסוף הצעות מחיר - ככל שתחפשו יותר כך הסיכוי למצוא מציאות, להשוות מחירים ולבחור בעסקאות משתלמות גבוה יותר.

5. חיפוש צלם, תקליטן (אם צריך) - תאריכים מתמלאים מהר וכדאי לסגור כמה שיותר מוקדם

6. אם החלטתם על הופעה או אטרקציה - זה הזמן לסגור את הנושא.

אחרי איסוף כל הנתונים הגיע זמן ההחלטות, הזמן לא עוצר ויש לסגור את כל השירותים שצריך כדי לא להתפשר בהחלטות. זה הזמן לסגור איפה, מתי וכמה בהתאם כמובן לתקציב ולהעדפות חתן השמחה. כדאי להיות מוכנים לאפשרות שתדרשו לצמצם מספר מוזמנים בהתאם למחירים והעלויות הצפויות. חשוב לזכור שחגיגה באולם או גן אירועים תמיד תהיה יקרה יותר ולמיקום בדרך כלל אין ערך מוסף עבור הנער. מסיבה בבית פרטי תהיה בדרך כלל זולה יותר ותאפשר שליטה גדולה יותר על ההוצאות בהתאם לחוזה עם הספקים השונים.

4 חודשים-חודשיים לפני בר המצווה:

1. זמן להתחיל בהזמנות לאירוע: לא חייבים ללכת לבית הדפוס המסורתי, היום ניתן לעצב לבד ובאמצעות האימייל או הווטסאפ ניתן לשלוח לכל האורחים הזמנות ולחסוך משמעותית בעלויות העיצוב והמשלוח.

2. אם רוצים בוק תמונות או קליפ זה הזמן להתחיל לפעול.

3. לסגור את כל הקצוות וליישר קו עם כל בעלי המקצוע הנבחרים.

4. קניית בגדים.

5. רוצים ברכות מהאורחים או מבני משפחה וחברים ספציפיים לטובת מצגת או קליפ? זה הזמן לבקש ולקבוע תאריך סופי לקבלתן חזרה אליכם.

חודשיים עד שבוע לפני בר המצווה:

1. משלוח ההזמנות לאורחים.

2. פתיחת קבוצת ווטסאפ למוזמנים או דף בפייסבוק כדי לעדכן ולהלהיב את האורחים.

3. בחירת המתנות לאורחים חשוב לעשות את זה בזמן כדי שניתן יהיה להדפיס הקדשות אישיות למשל.

4. תיאום ספר ומאפרת אם צריך.

בשבוע בר המצווה:

1. סגירת מספר המוזמנים ותיאום סופי מול המקום ומול הקייטרינג.

2. בדיקה ואישור מול כל הספקים - עברו אתם על כל הפרטים כדי להיות בטוחים.

ושיהיה במזל טוב!

 

* אין בפרסום הכתבה משום המלצה, חוות דעת, הבעת דעה או מתן עצה מצד מימון ישיר, ואין לראות באמור תחליף לייעוץ מקצועי ו/או ייעוץ משפטי. כל החלטה בדבר השימוש בתכנים ובמידע תיעשה על אחריותך בלבד ומומלץ ללוותה בייעוץ מקצועי פרטני.

* מס' רישיון 54414.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49