חינוך להנצחת הנופלים במלחמות ישראל במכללת תלפיות

חינוך לזיכרון. ראש מכללת תלפיות, בנימין בהגון הינו אב שכול. בנו נועם בהגון ז''ל, לוחם שריון נפל בפעילות מבצעית סמוך לדוגית שבחבל עזה, כשהטנק שלו עלה על מטען רב-עוצמה בשנת 2003. מאז ועד היום עוסק בהגון האב בהנצחת בנו ובחינוך לשימור זכר הנופלים.

אריאל גולן ו07/05/2019

(צילום: מקסים גולבנוב, דוברות מכללת תלפיות)

''אמץ חלל'', פרוייקט ייחודי התקיים במכללה האקדמית לחינוך בחולון ביוזמת ראש המכללה, בנימין בהגון אביו של לוחם צה''ל, נועם בהגון ז''ל, שנפל במהלך פעילות מבצעית ברצועת עזה עוסק בתמיכה וסיוע למשפחות השכול. הסטודנטיות מבקרות בקברים אנונימיים בבתי העלמין, מכינות אלבומים של הנופלים במסגרת סמינר אקדמי בהנחיית ד''ר ענת אבן זהר.

במסגרת מיזם זה, מפעילה מכללת תלפיות לחינוך בחולון מערך פעילות מגוון לקראת יום הזיכרון תחת השם ''אמץ חלל'.

#11830

הסטודנטיות במכללה דואגות לפקוד את בתי העלמין הצבאיים בדגש על נופלים אשר נלחמו ונהרגו למען הקמת המדינה אך אין מידע על צאצאים או בני משפחה כלשהי שבאים לפקוד את קבריהם, או שהוריהם מבוגרים מדי ואינם יכולים לעשות זאת. הסטודנטיות לומדות את סיפור נפילתם של החללים מגיעות לקברים, מדליקות נרות נשמה, מניחות פרחים על המצבות ודואגות לספר את סיפור גבורתם ונפילתם של מי שנתנו את חייהם עבור הקמת המדינה אך נותרו ללא איש שיזכיר את פועלם.

במסגרת הפרוייקט ''אמץ חלל'' בהובלת ד''ר ענת אבן זהר נפגשות הסטודנטיות עם משפחות הנופלים, אוספות מידע על חייהם ופועלם ומכינות אלבומי הנצחה המביעים את פועלם ומספרים את סיפורי הקרבות. בטקס מרגש שנערך הערב (ב') במכללה לקראת יום הזיכרון נפגשו הסטודנטיות עם בני המשפחות והעניקו להם את הספרים המנציחים את יקיריהן. במסגרת הטקס הופיעה גם ''מקהלת השכול והתקווה'' המורכבת מקרובי משפחה של חללי צה''ל.

מרגש במיוחד סיפורו של סמ"ר יעקב (ג'קי) קליש  מגדוד הסיור 87 שהותיר אחריו אחות אחת בלבד. במלחמת יום-הכיפורים לחם יעקב כאיש צוות טנק בחטיבת שריון, שהשתתפה בקרבות הבלימה נגד המצרים בחזית תעלת סואץ. הוא נפגע ונהרג במהלך קרב שריון שהתחולל ליד איסמעיליה. לאור הכמות הקטנה של בני המשפחה התקשו במכללה להשיג אנשים שהכירו אותו אך סטודנטית עיקשת בשם אודיה איתרה חברים ששנים נותקו מהמשפחה החברים חידשו את הקשר ומאז הם מלווים את המשפחה ואף יגיעו לטקס במכללת תלפיות.

בשם הנופלים נשאה דברים חגית ריין אמו של רב סרן בניה ריין ז"ל מפקד ''כוח בניה'' שזכה לצל''ש על גבורתו.ריין הי''ד היה קצין בקבע בגדוד 46 של השריון. שלפני גיוסו למד במשך שנה אחת בישיבה ובמהלך שירות הקבע הצבאי סיים תואר ראשון. הוא נהרג במלחמת לבנון השנייה לאחר שזכה בצל''ש על עוז רוחו כמפקד ''כוח בניה'' שהוביל חילוץ פצועים תחת קרב.

חגית סיפרה כי לבניה היה ברור שהוא יוצא למלחמת מצווה. "הקורבן שאני מקריבה הוא קורבן תודה. הקב"ה נתן לי מתנה שקוראים לה בניה, בן השם. השם נתן והשם לקח", כתבה בכאב.

#11828 בנימין בהגון

ראש המכללה, בנימין בהגון: "היוזמה התחילה מתוך רעיון חינוכי להכשרת מורים. אני מאמין שמורה שעבר חוויה חינוכית ילמד אותה הרבה יותר טוב מאשר מורה שלא חווה את האירוע בעצמו, במיוחד כאשר מדובר בהנצחת חללי צה"ל".

''הפרויקט מעבר לצד הערכי והציוני שבו מהווה הכנה מקצועית לגיבוש תפישת עולם יותר עמוקה ורגשית של הסטודנטיות כלפי נושא יום הזיכרון שאותם הן אמורות ללמד בכיתות לאחר הסמכתן כמורות''הוסיף בהגון.

מרכזת הפרויקט, ד''ר ענת אבן זהר הוסיפה:'' המסע המשותף לווה, מטבע הדברים, ברגעי עצב,  אך גם ברגעים של חיבור אנושי אמיתי. אנחנו מודים מקרב לב לכל אחת ואחת מהמשפחות המופלאות על שיתוף הפעולה עם הסטודנטיות, ומקווים שמצאתם בתהליך שעברנו יחד נחמה, ולו קטנה''. 

#11829  

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49