נוסעים לאומן? אם כבר אוקראינה אז קפצו גם לקייב

ביקור באומן הפך מסורת של ממש. לקראת כל סופה של שנה, כשחגי תשרי כבר מתקרבים מן האופק, אורזים יהודים טובים לאלפים מזוודות, עולים על מטוסים ונוחתים באומן.

עמית קליין ו26/11/2018

(צילום: יח"צ)

המון רב מגיע אל העיר, מתקיימות תפילות וגודשים את קברו של הרבי נחמן מברסלב. מאתיים שנה לאחר פטירתו של הרב, הופכת העיר מדי שנה בקביעות, למעוז יהודי בלב אוקראינה. אבל אם גם אתם עומדים להצטרף להילולא, אל תוותרו גם על טיסות לקייב הסמוכה. יש שם הרבה מאוד מה לעשות, הרבה מאוד מה לראות וחבל לוותר על כך.

מההתרגשות של אומן ממשיכים לקייב

לא רק חסידי ברסלב מגיעים עם טיסות לקייב ולאומן. לא רק חסידים מתרגשים להגיע לאומן לקראת החגים. גם חילונים ומסורתיים וגם מתחזקים מגיעים לאומן. לפעמים רוצים להרגיש את התעלות הנפש במקום המיוחד ולפעמים רוצים ליהנות מטיולים בסביבה שסמוך לה נפטר הרב. על פי האמונה, ישנה סגולה מיוחדת בעליה לקברו של הרב, אך אין שום סיבה שלא להמשיך גם לאתרים נוספים במדינה. קייב, המרוחקת רק כמאתיים קילומטרים משם. אם ראיתם את המקוואות שהוקמו באומן, אם ביקרתם בבתי הכנסת ונדהמתם ממיטב המסעדות הכשרות שגודשות את הסביבה ופעילות ארגוני הצדקה, זה הזמן להמשיך הלאה. קייב מחכה לכם.

להכיר מקרוב טרגדיה ושיקום

מכל העולם מגיעים תיירים, בהם גם יהודים לבירת אוקראינה לצרכי ביקור ונופש. טיסות לקייב יכולות להוביל גם אתכם למפגש עם מציאות מאוד שונה, עם דברים מאוד מיוחדים. למשל, שמעתם על האסון הנורא בכור של צ'רנוביל? בקייב הוקם מוזיאון שבו אפשר ללמוד ולהתרשם ממה שבדיוק קרה שם. בקצרה, מה שתוכלו לגלות במוזיאון זה הרקע לאותה טרגדיה ששיאה באמצע שנות השמונים. זו הייתה התאונה (ואולי ההתרשלות) החמורה ביותר בנושאי גרעין מאז ועד היום. יש גם קבוצות שמגיעות לסיורים מודרכים באזור שבו התרחש האירוע, למעוניינים.

הכיכר המרכזית של קייב

אם לא מתחשק לכם להבין מה קרה בצ'רנוביל, ממש מקרוב, שימו פעמיכם לכיכר הכי יפה, הכי מיוחדת והכי מרתקת בעיר. לא צריך לחפש הרבה, דרך הרחוב המרכזי של העיר תגיעו אל הכיכר המרכזית, כיכר העצמאות. בסופי שבוע הכיכר וסביבותיה אסורים לתנועת כלי רכב והשיטוט במקם הוא חוויה מיוחדת. התרשמו מן המזרקות היפות והאנדרטאות. שימו לב לפסלים של מייסדי העיר ותוכלו גם לעצור לארוחה קלה או לקפה במסעדות השונות שגודשות את הסביבה.

מה קרה במלחמה הגדולה

כל יהודי נוצר בליבו את הטרגדיה הגדולה של העם היהודי בתקופה המודרנית, השואה. בהיותכם בקייב, תוכלו ללמוד ולהתרשם גם מההיקף העצום של הטרגדיה האנושית הכללית, שאירעה בימי מלחמת העולם השנייה. בקייב קיים מוזיאון שמנציח את מוראות המלחמה ביחד עם האירועים החשובים שחוותה האומה האוקראינית באותה התקופה. אם אתם לא מגלים בכך עניין, שימו פעמיכם לאתר שונה לחלוטין. בואו למתחם מאוד מיוחד, המשלב מוזיאונים ייחודיים ביחד עם מנזר ייחודי (מנזר המערות). בין היתר ניתן למצוא תצוגה של מיני מיניאטורות, תצוגת אוצרות, כנסיות עתיקות וכמובן, גם מערות. אפשר לעלות אל מגדל הפעמון ומשם, מעל גובה רב, אפשר לראות את כל הסביבה בתצפית מיוחדת במינה.

אתרים יהודיים בקייב

ואיך אפשר בלי אתרים יהודיים בקייב? בעיר שוכן עד היום פסל לזיכרו של אחד מגדולי הסופרים היהודיים, שלום עליכם. גם בתי כנסת עתיקים שוכנים בעיר, כגון בית הכנסת הגדול (הוקם בסוף המאה ה-17 על ידי תעשיין יהודי אמיד) או בית כנסת שהוקם על ידי איגוד הסוחרים הזעירים בעיר.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49