יהדות 2018

בעידן הדיגיטלי של היום, ניתן, לשמחתנו, למצוא תכנים רבים העוסקים בהקבלה שבין היהדות של אז, זו שלפני עשרות ולעיתים מאות שנים, לבין זו של היום, במאה ה-21.

עמית קליין ו04/10/2018

(צילום: shutterstock)

ההקבלה נעשית באמצעות שיחות עם מרואיינים, באמצעות סיפורים וסקירה של אישית ידועים ובעזרת אלמנטים נוספים הבוחנים את העבר מול ההווה והעתיד. כיום, ניתן למצוא בקלות שפע של תכנים נהדרים, המתייחסים לנושאים עמוקים ומרתקים. היהדות, היא למשל אחד מהם, ובנושא זה קיימים תכנים איכותיים גם ב-VOD .

חלק מהם עוסקים בהקבלה שבין היהדות של אז, זו שלפני עשרות ולעיתים מאות שנים, לבין זו של היום, במאה ה-21. הקבלה נעשית באמצעות שיחות עם מרואיינים, באמצעות סיפורים וסקירה של אישית ידועים ובעזרת אלמנטים נוספים הבוחנים את העבר מול ההווה והעתיד.

הנה סקירה על כמה תכניות מעניינות בנושא יהדות, כאלו שהן, ללא ספק, הרבה יותר מהמלצה לצפייה:

אסתיר פניי - תכנית מרתקת זו יוצאת למסע החוקר את האמונה הדתית בעקבות מאורעות השואה. היא בוחנת את סיפורו של האדמו"ר מצאנז-קלויזנבורג, שהוא עצמו חווה את השואה. במהלך התכנית מספר האדמו"ר על שיקום חייו, לאחר המאורעות הקשים ועל האופן שבו הוא, וכך גם הקהילה החרדית, מתמודדים עם השואה. התכנית מתארת את סיפור הישרדותו המופלא של האדמו"ר ומפגישה את הצופים עם דמויות שונות, שהכיר לאורך חייו. במקביל, מתועדות בסרט גם ההכנות לקראת חתונה גדולה, שהיא זו המבטאת ומסמלת יותר מהכול את תקומתה של החסידות שהושמדה כמעט כליל.

הנשר הגדול - כאן מדובר בסדרה בת 3 פרקים, המתמקדת כולה בחייו של הרמב"ם. היא בוחנת את כתביו, עוסקת בשאלות הרות גורל המציבות בפני הצופים, ובכלל, נקודות מעניינות בנושא היהדות בת ימינו ועוד. זוהי הזדמנות נפלאה לחקור קצת יותר לעומק את כתביו של הרמב"ם, לרבות ספרו "משנה תורה", שהשפיעו על חיינו וממשיכים להשפיע עליהם אף כיום, בעידן המודרני.

פרשת דרכים - תכנית המורשת המעניינת הזו שמה דגש על נושאים וגם על אירועים אקטואליים שונים, תוך דגש על הפטרת ועל פרשת השבוע. בתכנית לוקחים חלק חברי פאנל וכן עולות בה כתבות שטח, הרלוונטיות לנושא. את פרשת דרכים מגישה העיתונאית הוותיקה גל גבאי והיא דרך נפלאה לחקור וללמוד על היהדות של היום ושל אז.

בין השמשות - את התכנית, שזכתה ואף זוכה ברייטינג גבוה, מגיש דב אלבוים והיא עוסקת בתפר העדין שבין קודש לחול. בתכנית מראיין אלבוים אנשים המגיעים מתחומי החיים השונים, לרבות פוליטיקאים, שחקנים, זמרים ויוצרים אחרים, והוא דן איתם, בשיחה אינטימית של אחד על אחד/אחת, על חוויות השבת שלהם ומשמעות המונח קודש עבורם. במהלך השיחה, מעלים המרואיינים חוויות וזיכרונות ילדות ולוקחים אותנו, את הצופים, למסע נפלא שעם חלקו, או רובו, אנו יכולים להזדהות.

תכנים אלה ואחרים מציגים בפני הצופים יהדות שבחלקה מוכרת לנו ובחלקה מפתיעה רבים. נקודות המבט השונות, האפשרות לבחון אותן לעומק וגם לבדוק זוויות אחרות, שונות, כל אלה ועוד תורמים לא מעט לתכנית עצמה. הם הופכים אותה, בין אם זו סדרה ובין אם תכנית בת פרק אחד, למרתקת עוד יותר ולכזו שמספקת מידע רב וחשוב לכל מי שמתעניין או רוצה ללמוד יותר.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49