כשספר התורה מקבל את הבמה הראויה לו

כל יהודי ראה את ספר התורה מוצא מארון הקודש פעם אחת בחייו לכל הפחות. זה יכול להיות ברגע קריאת התורה בטקס בר מצווה, או פעמים אין ספור בבית הכנסת - בימי שני, חמישי ושבת.

טור אורח ו09/08/2018

(צילום: יחצ)

 כל מי שנכח בעת קריאת התורה יודע כי מוציאים את הספר מהארון המעוטר בחרדת קודש, מניחים אותו אחר כבוד על השולחן, פותחים במקום הנכון, והחזן מניח את היד (תשמיש קדושה מתכתי המיועד לקריאה בתורה) כדי לקרוא בספר. מה רבה השמחה, אם כן, כאשר מסיימים לכתוב ספר חדש, ובית הכנסת מזמין את כל תושבי השכונה לחגוג עמו באירוע מיוחד של הכנסת ספר תורה.

הכלים של הסופר

האדם הכותב את ספר התורה נקרא סופר סתם (ראשי תיבות של ספרים, מזוזות ותפילין). הוא משתמש בכלים מיוחדים כדי לכתוב את ספר התורה. את התורה עצמה כותבים על קלף. הקלף עשוי מעור מעובד של חיה טהורה ונקרא גם גוויל. לצורך כתיבה משתמש הסופר בקולמוס אשר עשוי מנוצה של תרנגול הודו אשר עבר ריכוך באמצעות מים חמים או חומץ. את הקולמוס טובל הסופר בדיו מיוחד. הדיו עשוי משילוב של כמה חומרים: עשן, שרף, אבקת פחם עץ, חומץ ועוד.

שלבי הטקס

טקס הכנסת ספר תורה הוא אחד הטקסים העוצמתיים הקיימים ביהדות, טקס שבו יכולים להשתתף גם עוברי אורח שאינם קשורים באופן ישיר לשמחה. תחילתו של הטקס הוא בביתו של התורם. שם מתכבדים אנשים בולטים בקהילה בכתיבת האותיות האחרונות. בשלב הבא מובילים את ספר התורה לדרכו בתהלוכה חגיגית ועליזה. לאורך כל הדרך מחזיקים את ספר התורה תחת החופה ומובילים אותו עד בית הכנסת. בבית הכנסת מכניסים את ספר התורה בליווי שירה וריקודים וקוראים בו בפרשת "וזאת הברכה". לאחר מכן יש קהילות אשר נוהגות לערוך סעודת מצווה.

מה רואים בתהלוכה

כאמור, תהלוכת ספר תורה היא תהלוכה חגיגית ועליזה המלווה לא רק בשירים וריקודים, אלא בשורה ארוכה של אטרקציות. אלה כמה מבין האטרקציות שאפשר למצוא במהלכה:

•·רכב תהלוכות - רכב ססגוני הכולל נורות צבעוניות שזוהרות בחושך. מתוך הרכב בוקעת מוסיקה מקפיצה וכל החוגגים מוזמנים להצטרף ולרקוד.

•·דיסק מתנה - נהנים מהשירים בתהלוכה? תוכלו לקחת דיסק למזכרת.

•·צלם - הכנסה מפוארת של ספר התורה היא אירוע שצריך לתעד, ולכן באירוע ההכנסה יש צלם מקצועי אשר יוכל לצלם צילומי וידאו באיכות גבוהה ותמונות סטילס.

•·מתופפים ושופרות - בתהלוכת ספר תורה חסרה לא אחת מוסיקה אותנטית, אך כשיש מתופפים מקצועיים המצוידים בתופים ושופרות הכול נראה אחרת.

תהלוכה זוהרת

כאמור, הכנסת ספר תורה היא אירוע משמעותי ומרגש, ולכן חשוב לציין אותו כראוי. חברת שמש תהלוכות מציעה מגוון רחב של פעילויות לקראת האירוע הגדול, ובראשותן רכב מפואר וססגוני להכנסת ספר תורה. מעבר לכך, ניתן להשתתף בהרקדות וטקס מיוחד ברוח מעמד הר סיני.

הכתבה פורסמה בשיתוף עם כותבי תוכן של אתר מגזין שמע ישראל - מגזין לציבור הדתי והחרדי.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49