בניגוד לעמדה הרשמית: התנגדות לייצוג נשים באסיפה הבוחרת למועצת הרבנות

בניגוד לתמיכת משרד המשפטים, ועמדות היועמ"ש לממשלה ולכנסת - ועדת השרים התנגדה לייצוג נשים באסיפה הבוחרת למועצת הרבנות. ח"כ לביא: "המפלגות החרדיות יורות לעצמן ברגל, ההצעה הייתה מיטיבה עם הרבנות והאמון הציבורי בה"

רות עפרי טאוב ו09/07/2018

(צילום: יחצ)

הצעת החוק של ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) בשיתוף עם 'אמונה', שמטרתה לאפשר ייצוג הולם של נשים באסיפה הבוחרת למועצת הרבנות הראשית, נדחתה היום בוועדת השרים. הדחייה עומדת בניגוד לעמדת משרד המשפטים שתמך בהצעה, ולעמדת הרב הראשי דוד לאו (שתמך בקידום ההצעה בוועדת השרים בכפוף להסכמות). באחרונה אף פירסמו המשנה ליועמ"ש לממשלה וכן יועמ"ש הכנסת, הנחיות לפיהן על הגורמים בממשלה ובכנסת לפעול לייצוג הולם לנשים באסיפה הבוחרת.

מועצת הרבנות הינה גוף ציבורי שלפסיקותיו והחלטותיו תפקיד משמעותי בחייהם של אזרחיות ואזרחים בישראל. מבנה האסיפה הבוחרת כיום אינו מאפשר ייצוג הולם לנשים בשל העובדה ש-80 המקומות המשוריינים לרבנים הם גברים בלבד ו-70 המקומות השמורים לנציגי הציבור מאוישים על פי רוב על ידי גברים בשל מיעוט הנשים המכהנות כראשות רשויות וכנבחרות ציבור. כך נוצרת תת ייצוג חריג לנשים בהרכב האסיפה. ההצעה ביקשה לשנות את ההרכב הפנימי של 70 נציגי הציבור, לשריין בו מקומות לנשים ולהבטיח ייצוג מינימלי של לפחות 20% נשים מ-150 חברי הגוף הבוחר.

עליזה לביא אמרה בעקבות דחיית ההצעה: "המפלגות החרדיות יורות לעצמן ברגל בהתנגדות עיוורת שאין מאחוריה כל הגיון, והקואליציה בשבוע האחרון נתנה יד להמשך המגמה הזו כשהחליטה להוציא את האופוזיציה מהתהליך. הייתה כאן הזדמנות לתקן עוול ארוך שנים, ולהוביל תהליך שכולם יצאו נשכרים ממנו - הציבור הרחב והרבנות עצמה שהאמון הציבורי בה בשפל. הרכבה של מועצת הרבנות הראשית משפיע במישרין על חייהן של נשים יהודיות במדינת ישראל בשורה ארוכה של תחומים,  וברור שגוף שאמור לשרת ולייצג את כלל הציבור לא יכול להדיר מחצית ממנו​. גיוון הרכב האסיפה היה מאפשר בחירה של רבנים קשובים וערים יותר לצרכי הציבור הרחב, ולבסוף גם מסייע בהשבת האמון במערכת. פניתי לשר הדתות במכתב עליו חתומים עשרות ח"כים מסיעות הבית, שישתמש בסמכותו ויפעל להבטיח שמקרב הנציגים שיבחר יהיו נשים, ואני מקווה שישכיל לעשות כך".

יו"ר תנועת "אמונה" ליאורה מינקה: "שוב מוכיחים החרדים ניתוק מההוויה הישראלית. הסכמה של הרב הראשי ומשרד המשפטים והיועמ"ש להתנעת החוק החשוב והנכון להנגשת וקרוב שרותי הדת לכלל הציבור כולל נשים. עצוב! מאכזב וככול הנראה יטופל רק בכוחן של הנשים"

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49