"אחיי ובני הם הלפידים המאירים את חיי ונותנים תקווה" - "שרים ומספרים" עצרת יום הזיכרון בבריכת הסולטן

הערב התקיימה עצרת 'שרים ומספרים' לזכרם של חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, בבריכת הסולטן בירושלים, בהשתתפות השר לענייני ירושלים ומורשת חה"כ זאב אלקין, שר החינוך נפתלי בנט, ראש עיריית ירושלים ניר ברקת והמשנה לראש העיר ירושלים דב קלמנוביץ', סגן שר הביטחון חה"כ אלי בן דהן.

אביעד ברטוב ו18/04/2018

(צילום: ישראל ברדוגו)

השנה נערכה העצרת לציון שבעים שנים להקמתה של מדינת ישראל, בה סופרו שבעה סיפורים השזורים כל אחד בעשור אחר של המדינה: מהמאבק על הקמתה, המלחמות הגדולות, המבצעים והפיגועים, שלובים בעורקיה וספוגים בדמעותיה של מדינת ישראל.

על הבמה עלו האמנים אברהם טל, מירי מסיקה, אליעד נחום, אניה בוקשטיין, איתי לוי, אודי דוידי, לואי עלי, דודו טסה ודקלה, וריגשו את הקהל עם השירים שמלווים את מדינת ישראל בימים אלו.

בין השירים שבוצעו על הבמה היה השיר "אנחנו לא צריכים", אותו מבצע במקור שלמה ארצי. רבים לא יודעים שעל אף מנגינתו הקצבית, השיר נכתב כשיר זיכרון. אבי קורן, מספר כי הוא כתב את השיר כשיר זיכרון ותפילה עבור שני חברים טובים שלו: האחד, אליעזר (לשקה) גרונדלנד, שנפל ביומה הראשון של מלחמת ששת הימים, בקרב בשכונת סנהדריה הירושלמית, שעל יד גבעת התחמושת. השני היה יוסי (יוסק'ה) ריין, כתפילה לקצין שיחזור בשלום מהקרבות בתעלת סואץ, במלחמת ההתשה.

בין הסיפורים והדוברים היה גם סיפורה של מירה בן ארי - האלחוטאית הצעירה שנלחמה בקרב על קיבוץ ניצנים במלחמת השחרור, סיפורו של עמנואל קהלני - שנהרג במלחמת יום הכיפורים וזכה על גבורתו בקרב בעיטור המופת ואחיו של השר לשעבר ותא"ל במיל' אביגדור קהלני, סיפורו של השבוי רון ארד, סיפור הפיגוע בדיזינגוף סנטר בו נהרגו שלוש החברות- בת חן שחק, הדס דרור ודנה גוטרמן, סא"ל שי סימן טוב שדיבר על אובדנם של חבריו במבצע צוק איתן, וסיפורו של יוסף עותמאן שנהרג בפיגוע בהר הדר לפני כחצי שנה.

המשנה לראש העיר ירושלים דב קלמנוביץ' אמר: "הנס שהוא מדינת ישראל לא היה מתאפשר לולא ההקרבה העצומה לה נדרשנו כאומה, כאמהות ואבות, כאחים ואחיות, כאלמנות ויתומים. כאשר שכבתי פצוע לפני כ-30 שנה, מרים עיניים לשמים ומתפלל שאצליח להשתקם ולהתגבר על כאבים עצומים, פגש אותי הרב יצחק דרקסלר, לוחם חרדי והפצוע האחרון של מלחמת יום הכיפורים, שנפצע אנושות והשתקם - והעניק לי כוחות אדירים. לפני יומיים נפטר יצחק. בשם כולנו, אני מבקש להקדיש לך, יצחק, את ערב הזיכרון הזה, ולהודות לך שהבהרת לכולנו שעל אף כל הקשיים-  אין לנו ארץ אחרת".

בת שבע קניגסבוך, אמו של אל"מ דרור וינברג שנפל בפיגוע בציר המתפללים בחברון, ושאיבדה את שני אחיה במלחמת ששת הימים אמרה: "בבתינו היו תמיד ערכים של אהבת ארץ ישראל, נתינה וציונות. זכרם של  אחיי ובניי חרותים בליבנו ונותנים לנו כוחות לחיות. אחיי ובני הם הלפידים המאירים את חיי ונותנים תקווה. זכרם אומר כי לא אבדה תקוותנו להיות עם חופשי בארצנו, ארץ ציון וירושלים".

שר החינוך, נפתלי בנט: "רק לפני כמה שבועות איראן שלחה לעברנו כלי טיס חמוש. התמנון האיראני מנסה ללפות אותנו ולשבור את רוחנו. אך ישראל חזקה מחורשי רעתנו. מכאן אני אומר למנהיגי איראן, סוריה, חמאס וחיזבאללה: אל תנסו אותנו, אנחנו ננצח. רוחם של לוחמינו תנצח".

שר ירושלים ומורשת, השר זאב אלקין: "החיבור של יום האבל הלאומי, יום הזיכרון, עם חגיגות העצמאות ייחודי לישראל בין מדינות העולם. כשעליתי לארץ כבר ביום הראשון בביתי הראשון במולדת קיבוץ כפר עציון פגש אותי החיבור הבלתי נתפס הזה בין האבל לשמחה של הקמת המדינה בסיפור נפילתו הטראגי של כפר עציון בדיוק יום לפני הקמת המדינה. אי אפשר לחגוג את יום העצמאות בלי להבין ולזכור את מחיר המאבק שלנו למען מדינת היהודים, אך יש גם משמעות נוספת: ליום העצוב הזה יש תקווה והמשך  -  הקמת המדינה, בניינה, שגשוגה וביסוסה. המסר של היום הזה ברור: כל מי שינסה להרים עלינו יד לא יצליח! אף אחד לא יוכל לקטוע את הרצף הזה של עם ישראל ומדינת ישראל״

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49