הורדתם את המבט מהכביש? וודאו כי אין שוטר בסביבה

אם יוצא לכם מדי פעם להקשיב או לקרוא את כלי התקשורת, לבטח נחשפתם לשיח הער סביב הוראת אכיפה חדשה שיצא ממטה משטרת התנועה, ולפיה כל נהג שייתפס שהוא מוריד את מבטו מן הכביש, ייקנס ב-1,000 ₪. בהמשך הדרך, ריככה המשטרה את ההוראה ומיקדה אותה סביב שימוש בטלפון סלולרי תוך כדי נהיגה, שזו הייתה המטרה המרכזית של ההוראה מלכתחילה. כמו בכל הוראה חדשה שמוציאה משטרת התנועה אל השוטרים בשטח, ניתן להבחין בעלייה דרמטית בהיקף הדו"חות שניתנו בגין שימוש בטלפון סלולרי בזמן נהיגה, אך גם מינון האכיפה של נושא זה צפוי להתמתן עם הזמן, במיוחד אם המטרה אכן תושג ותוביל להפחתה משמעותית בשימוש בטלפון הסלולרי בזמן הנהיגה. השאלה היא האם יש לכם מה לעשות אם נתפסתם, והתשובה היא בהחלט כן.

אביעד ברטוב ו17/01/2018

(צילום: באדיבות: Pixabay)

האם ניתן לייצר הצדקה להקלה או ביטול העונש במקרה זה?

עו"ד דמיטרי אניקין הוא עורך דין תעבורה, המתמחה בייצוג נהגים מול רשויות החוק וייצוגם כסנגור בבית המשפט. לדברי אניקין, בכל עבירת תנועה שמתבצעת ניתן לגשת לבית המשפט על מנת להשיג הקלה בעונש או לבטל את העונש בכלל. העניין הוא, שבכל מקרה כזה צריך קייס, צריך סיבות טובות שיוכלו לשכנע את בית המשפט שישנה הצדקה כך. הצדקה כזאת ניתן למצוא גם במקרים בהם מצולם הנהג על ידי מצלמת מהירות, ולבטח כאשר לא קיימת עדות מצולמת או שסך הפרטים הנסתרים במקרה עולה על סך הפרטים הברורים והמובהקים. כך למשל, ישנן סיבות רבות נוספות בגינן עשוי נהג להוריד את מבטו מהכביש, וישנן אינספור סיטואציות ומצבי כביש בהם הוא עשוי לעשות זאת. לכל אחד מן הפרמטרים הללו ישנה השפעה על היכולת לגבש הצדקה להקלה או לביטול העונש.

הצפת הספק בצורה ברורה ומנומקת

יחד עם זאת, צריך לזכור שני דברים: בית המשפט הוא אינו עובד סוציאלי ותפקידו הוא לבחון את החוק בצורה יבשה עד כמה שניתן. שנית, בתי משפט נוטים לקבל את דבריהם של השוטרים כאמת יצוקה, בעיקר מאחר ואין להם ברירה אחרת. המשמעות היא שאם אכן ביצעתם עבירה ואם אכן נתפסתם על ידי שוטר, מבחינת בית המשפט אכן ביצעתם את העבירה. יחד עם זאת, ישנם מקרים בהם קיים ספק סביב ביצוע העבירה וסביב אופן ביצוע האכיפה, ספק שאם תדעו להציף אותו בצורה ברורה ומנומקת בסיועו של עו"ד תעבורה כדוגמת עו"ד דמיטרי אניקין, יש לכם בהחלט סיבה טובה לצפות להקלה בעונש או אפילו לביטולו. ואחרי שאמרנו את כל זה, הסחת דעת בנהיגה בגין שימוש בטלפון סלולרי הופכת לגורם תאונות מרכזי, לרוב תאונות קשות במיוחד, ולכן מלכתחילה כדאי להתחיל ולהתרגל להניח את הטלפון הסלולרי בצד ולשכוח ממנו, מייד כאשר אתם עולים על ההגה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49