ביטחון בנהיגה: איך לשמור על הילדים בזמן נסיעה

רכב פרטי הוא עדיין אמצעי התחבורה הנפוץ בישראל ולכן הורים לילדים חייבים לדעת איך לשמור על ביטחונם בזמן נסיעות. מה אפשר לעשות באופן מיידי, איך כדאי לצייד את הרכב וכל כמה זמן עוצרים להפסקה? הנה המדריך שבעזרתו תגיעו ליעדכם בשלום

א. בן חיים ו31/12/2017

(צילום: Pixabay)

בישראל יש למעלה מ-3.2 מיליון כלי רכב ואין פלא שהרכב הפרטי הוא אמצעי התחבורה הנפוץ ביותר. בלי להיכנס לאשמתו של משרד התחבורה בהכנת תשתיות, עידוד נסיעה בתחבורה ציבורית או העמדת אלטרנטיבות, המצב נכון להיום הוא שרוב ההורים משתמשים ברכב הפרטי כדי לערוך נסיעות יום יומיות ומכאן גם האחריות הגדולה המוטלת עליהן.

הדרך הכי טובה לשמור על הילדים בזמן נסיעה היא בראש ובראשונה להתאים את הרכב לצרכים שלהם. אפשר למשל לתת עדיפות לדגם crossover מאובזר עם כלים בטיחותיים מתאימים לילדים כמו מערכת ABS, סייען בלימה ו-2 נקודות עיגון לכיסא תינוק ISOFIX, או למצוא רכב עם 7 כריות אוויר לפחות. במילים אחרות, הורים נכנסים לתפקיד כבר כשהם קונים את הרכב ועוד לפני שהם נוהגים עליו.

הסחות דעת בחוץ, ערנות וריכוז בפנים

נסיעה ברכב הפרטי מעמידה בפני ההורים אתגר אך הם יכולים להתמודד איתו בעזרת כמה טכניקות פשוטות. קודם כל, נהגים בכלל והורים בפרט מחויבים לשמור על ערנות ולהימנע מהסחות דעת. עליהן לוותר לחלוטין על הטלפון הנייד, להרחיק אותו מהם ומקסימום להשתמש בתוכנת ניווט שלא דורשת לחיצה על כפתורים.

בתוך הרכב ההורה חייב להיות מרוכז לכל אורך הנסיעה. אין שום תירוץ שבגללו ההורה יסיט את המבט, יסתכל לאחור או יוריד את הידיים מההגה. הורים לילדים חייבים לשמור על ריכוז מהרגע הראשון ועד שהם מגיעים ליעדם בשלום. במידה והילד מאחורה בוכה או צריך משהו, כל מה שצריך לעשות הוא לעצור את הרכב ולהתפנות אליו - כי עדיף לאבד רגע בחיים מאשר את החיים ברגע.

איזה ציוד חייב להיות ברכב משפחתי?

כל רכב שנוסעים בו ילדים חייב להיות מצויד עם כיסא בטיחות. הכיסא אמור להתאים לגיל של הילד, למשקל גופו ולגובהו ויש הנחיות ברורות של משרד החינוך בנושא הזה. פעוטות ותינוקות למשל צריכים לנסוע בתוך כיסא בטיחות ייעודי, בעוד בגילאים מבוגרים יותר עוברים לבוסטר. כך או אחרת, אסור על פי חוק ובכלל לצאת מהבית בלי כיסא בטיחות ואין לקחת סיכונים מיותרים.

יש גם דברים קטנים שיכולים לעשות הבדל בהכנה של הרכב לנסיעה משפחתית. כדאי להורים לילדים להשקיע כמה שקלים כדי לקנות מראה קטנה, להתקין אותה ליד המראה הרגילה ולהשתמש בה אם הם רוצים להציץ לאחור ולוודא שהכל בסדר. לבסוף, על ההורים ליזום הפסקות בנסיעות ארוכות, לצאת מהרכב ולתת גם לילדים להתרענן ולחלץ עצמות כדי למנוע מהם חוסר סבלנות.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49