אזרחות פורטוגלית או ספרדית?

לאחרונה העבירו ספרד ופורטוגל, שתי מדינות החברות באיחוד האירופי, חוקים חדשים המאפשרים לצאצאי היהודים שגורשו מהמדינות לקראת סוף המאה ה-15 לקבל אזרחות. אפשרות זו קוסמת לרבים מאחר וניתן לקבל דרכון של ספרד או פורטוגל, דרכון המעניק יתרונות רבים וחשובים כמו אפשרות ללמוד בחינם או בעלות סמלית במיטב המוסדות האקדמיים במדינות האיחוד, לעבוד בגוש האירו ולקבל תנאים סוציאליים מלאים, לעבור בין מדינות בקלות, להשקיע בנדל"ן, להקים עסקים ולקיים קשרי מסחר תוך הסתרת הזהות הישראלית ועוד.

עידן הראל ו25/10/2017

Pixabay (צילום: Pixabay)

Pixabay (צילום: Pixabay)

עם זאת, חשוב לדעת כי ישנם הבדלים משמעותיים בין הליך קבלת אזרחות ספרדית להליך הנדרש כדי לקבל אזרחות ממדינת פורטוגל. למעשה, ברוב המקרים קל יותר לקבל אזרחות פורטוגלית מאחר ואין צורך לעבור מבחני ידע בתרבות ובהיסטוריה של ספרד וגם אין צורך לעבור מבחן ידע ושליטה בשפה הספרדית ולהגיע לראיון אצל נוטריון. עם זאת, אם מעוניינים להוציא דרכון לקטינים דווקא ספרד מקלה יותר בנושא. כדאי לדעת כי גם העלויות שונות, וקבלת דרכון פורטוגלי נחשבת לזולה יותר.

הליך ידידותי יותר

כאמור, כדי לקבל אזרחות ספרדית נדרש מגיש הבקשה לעבור שתי בחינות וראיון עם נוטריון ספרדי. על מבקש האזרחות להשקיע בלימודי תרבות, היסטוריה ואקטואליה של ספרד וללמוד ספרדית. לכן, מעבר לאגרות ולעלויות השונות שיש לשלם כדי לקבל אזרחות ספרדית יש הוצאות נוספות ללימודי שפה ותרבות. כמו כן, כדי לקבל אזרחות ספרדית נדרש מגיש הבקשה לטוס לספרד כדי להתייצב לראיון עם נוטריון ספרדי.

פורטוגל מציעה הליך ידידותי יותר עבור מבקשי האזרחות, אין צורך ללמוד שפה, לעבור מבחני ידע בנושאי תרבות, היסטוריה ואקטואליה, וסמכות נרחבת הוענקה לראשי הקהילות היהודיות בפורטוגל כדי לבחון את הבקשות ולקבל החלטה בנושא.

ממשלת פורטוגל הסמיכה את ראשי הקהילות היהודיות החזקות במדינה לדון בבקשות לקבלת אזרחות. לאחר הנפקת האישור מהקהילה היהודית מגישים את הבקשה יחד עם מסמכים נוספים בהתאם לדרישות הפרלמנט הפורטוגלי כדי לקבל את האזרחות הנכספת. לאחר מכן בהליך קצר ניתן לקבל דרכון פורטוגלי המעניק יתרונות רבים.

בקשה פרסונלית לקבלת אזרחות

כדי לקבל אזרחות ספרדית או פורטוגלית יש להגיש בקשה פרסונלית, גם עבור קטינים. חוק האזרחות הספרדי מתיר לקטינים להגיש בקשה, הקטינים לא נדרשים לעבור מבחני שפה וידע אך עליהם להוכיח זיקה לתרבות ולמדינה. חשוב לציין בסוף אפריל 2017 תוקן החוק בפורטוגל המאפשר גם לקטינים להגיש בקשה לקבלת האזרחות מהמדינה, אך טרם תוקנו התקנות, לכן במקרים מסוימים עדיף להמתין או לעבור הליך לקבלת אזרחות ספרדית מאחר והתהליך לקטינים מתחת לגיל 18 פשוט בהרבה בהשוואה לדרישות מבוגרים.

ראוי לציין כי אזרחות ספרדית היא שוות ערך לאזרחות הפורטוגלית, שתי המדינות חברות באיחוד האירופי, ולמעשה אזרחות מאחת המדינות מעניקה דרכון אירופאי לכל דבר. עם זאת, המצב הכלכלי בספרד טוב יותר לעומת פורטוגל, יש בה מוסדות לימוד מתקדמים יותר וגם יותר אפשרויות תעסוקה והזדמנויות כלכליות.

   

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49