''הפרהסיה הציבורית בישראל תתנהל כמדינה יהודית".

הוועידה הרעיונית הראשונה של מפלגת האיחוד הלאומי נפתחה לפני שעה קלה בירושלים ובמושב הראשון דנו המשתתפים ב'מעמד השבת הציבורית' בדיון אותו הוביל המשנה לראש עיריית ירושלים דב קלמנוביץ.

עמי שרון ו30/10/2016

(צילום: הלל מאיר)

הדיון, אשר עסק בשלושה תחומים מרכזיים: יסודות האידאולוגיה של הציונות הדתית, מאבקי השבת וחקיקה והמלצות בנושא השבת הציבורית, היה סוער וכיוונים שונים עלו בנוגע להעלאת השבת לראש סדר העדיפויות של המפלגה. בסופו העלה קלמנוביץ גם הצעות החלטה בנושא השבת במרחב הציבורי בישראל. 
במהלך הדיון הוצעה יוזמה שיוקם פורום שבת מפלגתי, שתפקידו יהיה להעמיק את ההזדהות עם השבת בקרב הציבור הציוני דתי, לחזק את השבת בקרב הציבור ולייצר חיבורים בקרב ציבורים שלא בהכרח מתחברים לעמונה אבל כן יתחברו לשבת.

ההצעה הראשונה שהעלה קלמנוביץ הנה בנוגע לעמדת האיחוד הלאומי והיא "השבת היא אבן יסוד בחיי עם ישראל ששמרה על דמותו לאורך הדורות ושאותה הנחלנו לכל עמי העולם. שמירת קדושת השבת במרחב בציבורי במדינת ישראל היא מיסודות הגדרת המדינה כמדינה יהודית.
"ההסכמה הלאומית בנוסח הסטטוס-קוו שגובש כמתווה שיוכל לאפשר את חיינו הציבוריים כאומה אחת במדינה המתחדשת נתנה את הבסיס לאופי השבת הציבורית במדינת ישראל. כל ניסיון לפרוץ סטטוס קוו זה הוא ניסיון לפגוע במרקם המחבר אותנו כעם אחד החי ביחד ולכן יש להדוף אותו ולהתנגד אליו".

עוד הוסיף קלמנוביץ כי "תנועת האיחוד הלאומי תפעל להביא לידי כך שהפרהסיה הציבורית במדינת ישראל תתנהל בהתאם ליעודה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית. לשם כך תפעל תנועת האיחוד הלאומי לשביתה מלאה במערכות הציבוריות, במסחר, באופיו של הרחוב העירוני, בתחבורה הציבורית ובפעילותם הציבורית של נבחרי הציבור ועוזריהם.

"תנועת האיחוד הלאומי תפעל למנוע כפיה תעסוקתית ולמגר תופעות של חשש לפיטורין לעובדים המעוניינים לשמור על קדושת השבת ולא לעבוד בשבת".

בנוסף, התנועה תפעל להסברה לציבור הרחב בקרב מבוגרים ונוער, בדבר חשיבות שמירת השבת במרחב הציבורי במדינת ישראל ותעודד יצירת הסכמה לאומית ומאחדת של כל גווני עם ישראל במרכזיות השבת כמעצבת את אופייה היהודי של המדינה.

ביחס להצעת החוק המתגבשת בימים אלו (ע"י ח"כ מיקי זוהר, ח"כ רחל עזריה ואחרים) וכן ביחס למיזמים דומים הבאים ליצור 'הסכמה מחודשת' בדבר אופי השבת במרחב הציבורי (לדוגמת 'חילול שבת של בילוי- כן, מסחר- לא', וכדומה), אמר קלמנוביץ כי "סוברת התנועה כי כל הניסיון "לחדש הסכמות" הוא למעשה ניסיון לפרוץ את הסטטוס קוו ולכן יש להתנגד אליו בכל תוקף, ולהבהיר כי נציגי התנועה לא יתמכו בשום הצעת חוק מעין זו".

גם ביחס לתחבורה ציבורית המחללת שבת, נאמר כי "עמדת האיחוד הלאומי שיש בזה פגיעה חמורה ביותר באופי המרחב הציבורי בשבת ולכן אין לאפשר כל שינוי בעניין, גם אם תוכל להיות בזה פגיעה מסוימת ביחס לפרט, ערך השבת הציבורית מהותי יותר".

הסעיף האחרון עליו דובר הוא נציגי התנועה ברשויות המקומיות ונאמר כי "על פי רוח עמדת התנועה, תורה התנועה לנציגיה ברשויות המקומיות- שהחוק מקנה בידן סמכויות למתן היתר לחילולי שבת-  לזהות ולהתנגד לכל ניסיון לפגוע באופי המרחב הציבורי בשבת בערים ובמועצות השונות ברחבי הארץ".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49