בוגי יעלון: "אנחנו מורגלים להצהרות אומללות ובזויות שכאלה"

דברי שר הביטחון לשעבר ביחס להחלטת אונסק"ו באירוע הצדעה לציון 18 שנים לתכנית הדס של מדרשת לינדנבאום של רשת אור תורה סטון. עוד הדגיש: "עתידו של העולם תלוי קודם כל בהתגברות על השפל המוסרי הזה"

עמי שרון ו14/10/2016

(צילום: דוברות רשת אור תורה סטון)

ביום חמישי האחרון התקיים אירוע הצדעה לציון 18 שנים לתכנית הדס של מדרשת לינדנבאום מבית אור תורה סטון, המשלבת לימוד תורה עם שירות צבאי משמעותי לנשים דתיות. באירוע השתתפו שר הביטחון לשעבר משה בוגי יעלון, ראש מוסדות אור תורה סטון הרב שלמה ריסקין, מנכ"ל מוסדות אור תורה סטון ינון אחימן, ראש התכניות הישראליות במדרשת לינדנבאום הרב אהד טהרלב, ראש בית המדרש במדרשה חנה גודינגר (דרייפוס), ראש האגף הביטחוני חברתי במשרד הביטחון עמיקם סברסקי, ראש אכ"א האלוף חגי טופולונסקי, ראש החטיבה לגיוס באגף ביטחוני חברתי במשרד הביטחון אודי דרור, יועצת הרמטכ"ל היוצאת לענייני נשים אל"מ רחלי טבת, בוגרות המדרשה לדורותיה ומאות בוגרות.

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון התייחס בתחילת דבריו להחלטת  אונסק"ו מהיום המבטלת את הקשר בין העם היהודי למקומות הקדושים בירושלים בהם הר הבית והכותל היהודי. "מדובר בהחלטה בזויה ואומללה של האו"ם. צבא הגנה לישראל מורגל להצהרות אומללות ובזויות שכאלה כאשר בעקבות כל מבצע ובניגוד גמור לצד השני שאיננו מקדש חיים אלא את המוות ומשתמש באזרחיו כמגנים אנושיים ותוקף במכוון את אזרחנו, תוך הפרה בוטה של החוק הבינלאומי ולמרות זאת באופן בלתי נתפש זוכה תמיד לאחר מבצע כזה או אחר לתמיכה של מועצת זכויות אדם, ולוועדה כזו או אחרת שחוקרת רק אותנו באופן בוטה. זהו שפל ותעודת עניות למוסדות הבינלאומיים, ואני מקווה שהמערכת הבינלאומית תתעורר משום שעתידו של העולם תלוי קודם כל בהתגברות על השפל המוסרי הזה, ומקווה שהמערכת הבינלאומית תתעורר ותתגבר מהשפל הזה". עוד הדגיש יעלון כי  "אני חייב לציין את מדרשת לינדנבאום מבית אור תורה סטון שפרצה דרך לכל מה שקשור ללימוד תורה לנשים, לימוד גמרא ופריצת דרך, ואת תכנית הדס שליוויתי בתפקידיי השונים שבזכותה נהנה צה"ל כבר 18 שנה ממיטב הבנות בחיל האוויר, החינוך ובחטיבת הקומנדו. תודה גדולה לכן על שירותכן המשמעותי כל כך, אתן מביאות איכות מיוחדת".

תכנית הדס הייתה התכנית הראשונה בתחומה שפתחה את שערי בית המדרש לנשים דתיות שביקשו לשלב בין לימוד תורה מעמיק לשירות צבאי משמעותי. במסגרת התכנית לומדות הבנות במשך שנה במדרשה במסגרתה הן מעמיקות את עולמן הרוחני והידע התורני שלהן, ולאחריה הן משתלבות בשירות צבאי בתפקידים מאתגרים בחיל החינוך, המודיעין, האוויר והחל מהשנה גם בתפקידים תומכי לחימה בחטיבת הקומנדו. בנות התכנית זוכות לליווי צמוד גם במהלך השירות הצבאי על ידי שיעורים, תמיכה בהתמודדות היומיומית בצבא וחיבור התורה לחיים. ראש התכניות הישראליות במדרשת לינדנבאום, הרב אהד טהרלב, מגיע אחת לשבועיים באופן אישי לבסיסים השונים ומעביר לבנות שיעור, זאת בנוסף לסופי שבוע בהם מגיעות הבנות למדרשה מספר פעמים בשנה במהלך שירותן הצבאי. נכון להיום, זוהי התכנית הגדולה בארץ  לבנות המשלבות לימוד תורה אינטנסיבי ומעמיק עם ליווי משמעותי של המדרשה בזמן שירותן הצבא.

ראש מוסדות אור תורה סטון הרב שלמה ריסקין ציין כי "ראש תכנית הדס הרב אהד טהרלב אחראי להתפתחות המדהימה של התכנית, וזאת הקטנה גדולה נהייתה, ומובילה נהייתה. אני מוכרח לומר שאם הייתה מהפכה אמיתית בנוגע לנשים דתיות בחברה הישראלית, הרי שהמוסד שבעצם עשה את זה ועשה את זה בגדול זוהי תכנית הדס. אם היה מקום שאחראי להתפתחות ישראל בכל כך הרבה תחומים זהו צה"ל, שמצד אחד מגן עלינו ומצד שני מפתח מנהיגים עצומים, אבל אנחנו יודעים מתורתנו הקדושה וגם מניסיוננו שמנהיגים הם רק 50% מהאוכלוסייה ומנהיגות מסוגלות להיות אפילו עוד יותר חשובות. יש לנו בנות בתפקידים יוקרתיים בחיל החינוך, מודיעין, אוויר, והחידוש של השנה - חטיבת קומנדו - סיירת מגלן, וגם אחרינו מוסדות נוספים התפתחו וזאת המחמאה הגדולה ביותר עבורנו. יהי שנת תשע"ז שנת עוז, ה' ממשיך לתת עוז לעמו, גם לגברים וגם לנשים, וה' יברך את עמו ואת עולמו בשלום".

ראש מדרשת לינדנבאום-תכניות ישראליות וראש תכנית הדס הרב אהד טהרלב ציין: "תכנית הדס היא לא רק תכנית אלא הרבה מעבר לזה, זוהי תפיסת עולם, מלאה ומורכבת וסולם של ערכים. היא פורצת דרך, שביל רחב העולה במעלה הר ה' ובעיקר טומנת בחובה שליחות תורנית וחברתית גדולה. כשאני מנסה להבין מהי נוסחת הקסם שלה אני נזכר בדברי הרב קוק "ככל שאדם מתגדל גדל העולם עימו" - היסוד הערכי שממנו הבנות מגיעות, לימוד התורה מתוך אמונה ואכפתיות ובעיקר מתוך מסירות נפש אדירה ללימוד ולשירות הצבאי. התהליך הרוחני שהבנות עוברות במדרשה - בצד הקניית הידע והעמוקה בלימוד התורה, רוחב דעת פתיחות ויצירתיות, הוא תהליך מגדל ומעצים את אישיותה של הבת. אתן ההוכחה שבזכות נשים צדקניות שדרכן צדק יושר מסירות ואנושיות פתיחות, רוחב לב ושמחה נגאלו ישראל ובע"ה נמשיך להיגאל".

ראש בית המדרש במדרשה חנה גודינגר (דרייפוס) ציינה כי "אתמול ברכתי את ברכת שהחיינו ביום כיפור בתוך הברכה נכללה ברכה ותודה על הקב"ה שמחיה ומקיים אותי. בתוך כך נסעו מחשבותיי למרחב גדול ורחב יותר- שהחיינו וקיימנו והגענו דווקא אל הזמן הזה, התקופה הזו והמתנה הגדולה להיוולד ולחיות בה. תקופה בה שערי בית המדרש פתוחים בפני נשים. זו מתנה גדולה שדורות ארוכים לא זכו לה, מתנה שנשים יכולות להיות שותפות בבניין המדינה ולגיוס לצה"ל".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49