אדון הסליחות: שירי יום כיפור שחייבים לשמוע לפני החג

לכבוד היום הקדוש שחל השבוע, בחרנו עבורכם את השירים שיכניסו אתכם לאווירת החג, ובעזרתם אולי תכירו ניגון חדש לקראת התפילה. גמר חתימה טובה

חגי אורן ו20/09/2015

(צילום: אריאל צור)

יעלה תחנוננו

הפיוט "יעלה תחננו" המוכר בתפילה, פותח את סליחות ליל יום הכיפורים בקהילות אשכנז וספרד, לאחר תפילת עמידה של ערבית והוא מיוסד על סדר הא"ב בסדר יורד. הפיוט מקפל בתוכו את התמצית של מהלך היום כולו, המתרחש מ-"ערב" דרך "בוקר" ו-"עד ערב" זוהי המחזוריות של כל מועד, המתחיל בערב ומסתיים בערב. בקליפ הזה השיר מולחן מהשיר 'יש לי סיכוי' של אביתר בנאי.

עננו\יניב בן משיח

חובבי הז'אנר הפיוטי-מזרחי ודאי מכירים את יניב בן משיח. באלבומו "קונצרט סליחות" מביא בן משיח חידושים לתפילות המוכרות של ימים נוראים. בשיר "עננו" מפגין את קולו המיוחד והחזק.

ונתנה תוקף\הגבעתרון

אחד מהלחנים המוכרים של השיר המצמרר שגורם גם לציניקנים בבית הכנסת להתרגש. השיר שנכתב לפני כ-1,000 שנה זכה ללחנים רבים, אך ככל הנראה זהו המוכר שבניהם.

אוחילה לאל\יצחק מאיר ואודי דוידי

פיוט קצר זה הוא פיוט מקדים, שבאמצעותו נוטל שליח הציבור רשות מה' לפתוח בתפילה. אצל הספרדים הוא מופיע לפני חזרת הש"ץ של תפילות מוסף ואצל אשכנזים לפני "סדר עבודה" ביום כיפור. בביצוע הזה, שזכה למאות אלפי צפיות, מגישים מאיר ודוידי את השיר בלחן שנהפך לשיר שבת ברוב הישיבות בארץ ובביצוע מעולה.

סליחות\יהודית רביץ

יום כיפור מעולם לא היה נחלתו של המגזר בלבד, וגם יהודית רביץ מזכירה לנו את הבקשה השגורה בפינו בימים נוראים - סליחה. שירה של לאה גולדברג בוצע ע"י יהודית רביץ וגרם לחשיפתה לראשונה ובעצם סימן את תחילת הקריירה המוזיקלית שלה.

החיטה צומחת שוב\חוה אלברשטיין

איך אפשר לדבר על שירי יום הדין בלי להזכיר את השירים הרבים שנכתבו על מלחמת יום כיפור?  שיר אבל וזיכרון שנכתב על ידי דורית צמרת, חברת קיבוץ בית השיטה, בעקבות ההלם והאבל הכבד שאחז את קיבוץ בית השיטה עם נפילתם של 11 מבניו במלחמת יום כיפור. זהו אחד השירים המזוהים ביותר עם שירי הזיכרון בארץ.

אדון הסליחות\חנן בן ארי ארז "איזי" שרון

ולסיום, הכוכב העולה במגזר הדתי ובגלגל"צ חנן בן ארי העלה עוד שיר מבית היוצר המקורי והחדשני שלו - נשאר רק לחכות לאלבום!

 גמר חתימה טובה!

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49