עשרות מנייני נשים ומניינים שוויניים בתשעה באב

בשנים האחרונות הולכים ומתעצמים מנייני הנשים הקוראות מגילה, בין השאר את מגילת איכה. אחת ממארגנות המניינים מספרת "זו הזדמנות עבור כולנו , ילדות ומבוגרות כאחת, לחוות את הצום באופן מלמד יותר"

חגי אורן ו26/07/2015

(צילום: עמיעד טאוב)

בצאת השבת התכנסו להם אמש אלפי מניינים ברחבי הארץ לשמוע את מגילת איכה ולקונן על חורבנה של ירושלים. נשים רבות ברחבי הארץ עזבו את מקומם מאחור, וצעדו לפני התיבה ע"מ לקרוא את מגילת איכה בפני נשים, או בפני מניין שוויוני אורתודוקסי.

ביישוב שהם נערכה זו השנה השנייה ברציפות במניין "נחת רוח" קריאת מגילה מפי אישה. במניין ישבו נשים לצד גברים (בהפרדה), והחלו בקיום מנהגי הצום. במניין זה החליטו לאחרונה על עליית שלב בייסוד המניין בכך שיקיימו את כל חגי תשרי במניין השוויוני, ולא כפי שהיה עד כה, רק פעם בחודש.

זו השנה השביעית שבאפרת מתארגנת קריאת המגילה לנשים, שם, בשונה משהם, הקריאה היא לנשים בלבד, והיא מתקיימת ביום (10:30), בבית הכנסת "בית אהרון" ביישוב, מיד לאחר מכן יתקיימו שיעורים (לא לדאוג, לא שיעורי תורה). לקריאה מגיעות עשרות נשים מכל רחבי גוש עציון. "עבור הנשים זו הזדמנות להפוך את הצום למשמעותי יותר", מספרת חנה פנחסי, ממארגנות הקריאה " ההחלטה לעשות את זה מאוחר בבוקר, היא מאחר ומדובר בנישה של זמן בה אין עוסקים במלאכה ואין ללמוד תורה, ועל כן גברים יכולים להישאר בבית עם הילדים" מספרת.

כמו בשהם ואפרת, ישנם יישובים רבים שמניינים מסוג זה הם כבר דבר שבשגרה, לעיתים קיום המניין מלווה במחלוקות עם קהילות מסויימות ביישוב, שמתקשות לקבל את "פריצת הדרך" הפמיניסטית. כך למשל בירושלים, ירוחם, רעננה וערים נוספות.

לא המצאה שלנו

בארגון קולך מציינים כי מנייני הנשים הם אינם דבר חדש בהיסטוריה היהודית, "ישנן עדויות לפיהן נהגו נשים לקיים בתשעה באב טכסים נפרדים ומיוחדים להן" מספרת יעל לוין מארגון "קולך", "עדויות אלה ניתן למצוא במקורות שונים. ב'ארחות חיים' לר' אהרן הכהן מלוניל נזכר תחילה כי לאחר קריאת מגילת איכה פותח החזן בקינות 'לעגם הנפשות ולשבר הלבבות ומקוננין עד רביע הלילה האנשים לבד והנשים לבד". לוין מציינת שגם ביחס לתפילת הבוקר נמצא תיאור דומה "ואח"כ יושבין לארץ ואומרים קינות כל אחד כפי השגתו ומקוננין האנשים לבד והנשים לבד".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49