מגזר הכיפות השקופות: 5 בעלי "כיפה שקופה" בולטים

עם ריבוי תתי-מגזר, הדתיים השקופים מהווים את הזן המסקרן ביותר. סקרנו את הסיבות, השאלות, והאנשים הבולטים, המהווים מקור להשראה לצעירים דתיים השואפים לאינדיבידואליסיות.

חגי אורן ו16/07/2015

(צילום: יחסי ציבור)

(צילום: דובר צה''ל)

"הייה דתי בביתך, וישראלי בצאתך". ישנם לא מעט הגדרות של דתיים: דתל"שים, לייט, רגילים, חרד"לים ועוד. תחום שאינו מוגדר, ואיתו אנו נפגשים מפעם לפעם זה תחום הדתיים השקופים. מי הם? הם לאו דווקא מחפפים ומתפשרים, וגם לא פעמים רבות אינם מקפידים קלה כבחמורה. אז מה המניע להיות שקוף? הרצון להיות אינדיבידואליסטים, וחסרי הגדרה הם לרוב הגורמים. ניראה כי שאיפתם "לא להתעסק בהגדרות", גורמת להתעסקות הגדולה ביותר לניסיון להגדירם ע"י הסביבה. קחו למשל את הרשימה שלפניכם, ותשאלו את הסובבים אותם, בצבא, בפוליטיקה וברחוב - מי לא בדק האם הם באמת שומרים כשרות, או אם הוא יענו לטלפון בשבת.

מי שהכניסה את המושג לראש שלנו לראשונה, הייתה כנראה נעה ירון דיין, שחקנית ומגישה שחזרה בתשובה וכיום היא חסידת ברסלב. הביטוי הוזכר בספרה "מקימי", שעסק בחזרתה בתשובה.

חדי העין יבחינו שברשימה זו יש בנים בלבד, כי בנות שהן "שקופות" יש בלי סוף. הרי מספיק שהיא הולכת הם מכנסיים ובלי כיסוי ראש והיא יכולה להיחשב "שקופה".

1. ח"כ ינון מגל - השאלות סביבו עלו כבר מתחילת דרכו בערוץ 10, ככתב לענייני השטחים בחברת החדשות של הערוץ. ניראה כי העיסוק בנושא הטריד אותו סביב הבחירות, כשבחר להתמודד עם מפלגה דתית ציונית, שהייתה מוכנה לקבל חילוניים בשורותיה, ואפילו דתי לייט בראשה, אך דתיים שקופים לא היו בנמצא. מגל הפתיע את כולם עם כיפה לתקופה מסויימת, ואף עם זיפים של "שלושת השבועות".

מגל חילוני במקור, ואת הדת גילה בטיול בהודו, ואצל אשתו. ילדיו לומדים בחינוך הדתי, ואף חובשים כיפות.

2. אלוף (במיל') גרשון הכהן - מי שהיה שנוא נפשם של חלק גדול בציבור הדתי, לאור פיקודו על תוכנית ההתנתקות, הוא למעשה בשר מבשרה של אותו מגזר. הכהן הגיע ממשפחה דתית, אחיו אף משמשים כראשי ישיבות חשובות, אבל הוא, בניגוד למשפחתו, מגדיר עצמו כ"דתי שקוף". הכהן הינו בוגר ישיבת הגוש, וילדיו דתיים אף הם, אך אינם מגדירים עצמם כ"שקופים". אז למה הוריד הכהן את הכיפה? על השאלה הזאת מעולם לא השיב בפומבי.

3. דרור אידר - פובלציסט וחוקר ספרות, שלא מהסס לתקוף את התקשורת המוטה לטענתו. כיפתו, כמו דעותיו, שקופות, על אף שלא מצהיר על כך בפומבי.

4. אלוף הרצי הלוי - עוד בוגר מערכת הביטחון, שהחליט להוריד את כיפתו ולהמשיך באורח חיים דתי. בוגר התיכון הדתי "הימלפרב" בירושלים. הלוי "מסומן" ע"י רבים, כולל המגזין "ניו-יורק טיימס" לרמטכ"לות בעוד שני סבבים, אם אכן ימונה לתפקיד, הוא יהיה לרמטכ"ל הדתי הראשון. יש שאומרים ש"תקרת הזכוכית" לדתיים בצבא, לא תראה את כיפתו, העשוייה גם היא מזכוכית, ובכך תיסלל דרכו למשרה הנחשקת.

5. אלוף (במיל') עוזי דיין - במקרה הזה מדובר במי שגדל במושב עובדים חילוני למהדרין, ועם השנים, כשאשתו חזרה בתשובה, החל גם דיין לשמור שבת וללכת לתפילות. ילדיו של דיין אינם דתיים, אך כולם מכבדים את אשתו, תמר, ומקיימים חלק מהמצוות. ייתכן כי אחיינו של משה דיין, אינו רואה בעצמו כסמל של "כיפה שקופה", אך אלו הפוגשים אותו בבית הכנסת בכוכב יאיר, מעידים על תחושת שייכות כלשהי למגזר.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49