כוננות ל"בין המצרים": האירועים הגדולים שקרו לישראל בימים אלו

דריכות שיא. בכל שנה מזהירים אותנו שאסונות עלולים להתרחש על העם הנבחר בציון, דווקא בימים אלו, בין צום י"ז בתמוז, לט' באב. בדקנו ומצאנו שאכן קרו מספר אירועים חריגים בתקופה זו. האם זה רק במקרה?

חגי אורן ו05/07/2015

(צילום: אלירן אביטל)

התקופה שהתחילה לה אתמול, הייתה תמיד תקופה קשה עבור העם היהודי. תחילה בי"ז בתמוז בחטא העגל ושבירת הלוחות, וסופם בחטא המרגלים ב-ט' באב, אז הקב"ה אמר: בכיתם בכייה לחינם (המרגלים ועם ישראל), כעת זו תהיה בכיה לדורות. ישנם דעות שבתקופה זו יופיע המשיח, דעות אחרות אומרות שהמשיח צריך להיוולד בתשעה באב, אחרות אומרות שהוא צריך להיוולד ביום הכיפורים ולהושיענו ב-ט' באב. עד היוולדו, ערכנו בדיקה אלו אסונות התרחשו מאז קצת לפני קום המדינה, כדי לדעת למה לצפות:

 

י"ז בתמוז ה'תשס"ו (2006)  -פתיחת מלחמת לבנון השנייה - מועד תחילת הלחימה לא התיר הרבה מקום גם לספקנים. לחימה שהחלה עם חטיפת שני חיילים והריגתם של שלושה נוספים על גבול לבנון ע"י חיזבאללה.

י"ח בתמוז ה'התשס"ו (2006) - עוד במלחמת לבנון השניה - פגיעה ישירה של רקטה במוסך של רכבת ישראל קוטלת שמונה ישראלים עובדי הרכבת, אחד האירועים הקשים של המלחמה.

י"ח בתמוז ה'התשנ"ה(1995) - רא"ל (מיל') מוטה גור מתאבד - בערוב ימיו חלה בסרטן, ובעקבות זאת התאבד ביריית אקדח בחצר ביתו שבשכונת אפקה, בגיל 65.

כ"א בתמוז ה'תשנ"ה (1995)  - שלושה בני נוער נמחצים למוות בפסיטבל ערד. בפעם הראשונה בה החליטו לקיים את פסטיבל ערד בימים אלו, נפל אסון כבד על מדינת ישראל. בדיעבד סופר כי בטרם הפסטיבל קראו רבנים לדחות אותו לאחר ט' באב, אולם נשמע מהצד השני לגלוג על כך.

א' באב ה'תש"ג (1943) - מרד מחנה ההשמדה טרבלינקה פורץ ונכשל - במרד שתוכנן זמן רב מראש, נעשה שימוש בנשק, תיאום בין מורדים רבים, אך לבסוף רוב המורדים נהרגו במהלך שריפה שפרצה, והשאר הוצאו להורג. מעטים הצליחו לברוח.

א' באב ה'תש"ז (1947) - אניית המעפילים אקסודוס מגיעה לחופי ישראל ומגורשת, עם כל 4,515 נוסעיה. האנייה הגיעה מחופי דרום צרפת, וגורשה ע"י המשטר הבריטי חזרה למחנות הפליטים של יוצאי השואה.

ט'-י' באב ה'תשס"ה - (2005) תחילת יישום תוכנית ההתנתקות אשר תוכננה להתחיל במועד שחל לקראת ימי בין המצרים, אך בעקבות פניות רבות, הוחלט לדחותו עד אחרי תשעה באב‏[18], אך הוא החל בעשרה באב, החל מאותה שנה, קהילות רבות בציוות הדתית מוסיפות לקינות של תשעה באב גם קינות ייחודיות על הרס היישובים.

הרב אליעזר מלמד קובע כי "אלו ימים מועדים לפורענות וצריך להימנע בהם מדברים שעלולים לסכן את הנפש" אולם, ניראה כי להלכה אין איסור למנהיגים להתחיל בפעולות מסויימות בתאריכים אלו, או לבצע פעולות מסויימות מעבר לקיומם של מנהגי האבלות "להלכה אין בזה איסור" קובע הרב מלמד בספרו "פניני הלכה", "לגבי החשש מדברים שיש בהם סכנה, אין מדובר בחשש שמשנה את כללי הזהירות הנדרשים במשך כל השנה".

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49