הרב נבון: יש לאפשר תחבורה ציבורית בשבת ולכונן נישואים אזרחיים

"עלינו לעשות שינוי בכל תפיסת הדת ומדינה - כמקשה אחת" קובע הרב חיים נבון במסגרת סדרת חידושים תפיסתיים, אשר ברובם פחות מקובלים מהתפיסה הרווחת בציונות הדתית. את דבריו, אמר הרב נבון בפאנל בנושא דת ומדינה שנערך בקריה האקדמית אונו.

חגי אורן ו04/06/2015

הרב חיים נבון (צילום: באדיבות חיים נבון)

"הגיע הזמן להפריט את שירותי הדת", קבע הרב חיים נבון, בפאנל שנערך בקריה האקדמית אונו בנושא דת ומדינה, במסגרת בית המדרש החברתי ע"ש לב ברלינר. "שירותי הדת לא יעילים כשהם ממלכתיים. כמו רוב הדברים שעשינו בחכמה כשהפרטנו, בהם רשת הטלפונים, שידענו להפריטה כאשר המדינה ניהלה אותה בצורה לא טובה".

"את תחום המקוואות טרם הפרטנו, וברגע שיופרטו הם יהיו משגשגים כמו התחום היחיד בענייני הדת שאינו ממלכתי - בתי הכנסת. הם משגשגים בצורה נפלאה, וזה רק בגלל שהמדינה לא לוקחת בהם חלק", קבע הרב והוסיף "כי אם בתי הכנסת היו בניהולה של המדינה, רמת החיים בהם הייתה כמו בבתי הקברות, שגם הם בניהולה של המדינה".

הרב נבון מציג חידושים תפיסתיים, שנראה כי יהיה קשה לחלק גדול מהרבנים הבולטים בציונות הדתית לקבלם. בעניין הנישואים האזרחיים למשל, תוהה הרב נבון על הפחד של הציבור הדתי מהלגיטימציה שתינתן במידה שיתאפשרו בחוק. את קביעותיו מגבה הרב נבון בדבריו של הרב סולובייצ'יק כבר משנות ה-60 ששאל "ממה אתם מפחדים? כמה זוגות כבר לא ילכו להתחתן אצל רב?".

דבריו של הרב נבון מגובים גם בסקר שנערך ע"י המכון הישראלי לדמוקרטיה לפני כשנתיים וחצי, שם 80%  מהנשאלים ראו חשיבות לנישואים בברכת רב, אך בה בעת כמחצית מהנשאלים (51%) סבורים כי שיש להנהיג בארץ נישואים אזרחיים, שלא דרך הרבנות, על אף שלא ירצו להתחתן בדרך זו.

בנוסף, מעלה הרב את סוגיית התחבורה הציבורית בשבת, ומציין כי צביונה של השבת לא יפגע במידה שאוטובוסים יסעו ברחובותינו במהלך השבת, גם כאן, לדבריו, ימעט הציבור להשתמש בדרך זו.

שינוי מגמה

אם בעבר רבני הציונות הדתית היו מגבים את מוסד הרבנות הראשית ותומכים בו באופן שאינו משתמע לשתי פנים, כעת ניראה כי חלה מגמה של "הסרת החסינות". ראשית, בתקיפותיהם של רבנים מובילים כדוגמת הרב יובל שרלו, נגד הרבנות הראשית בפרשת פיטורי רב היישוב אפרת, הרב משה ריסקין, ובהמשך ברצף של התקפות על שירותי הדת, ע"י רבנים מובילים בציונות הדתית, ובראשם הרב חיים נבון.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49