הרב ד"ר בני לאו והזמרת אתי אנקרי הם זוכי פרס לִיבְּהַבֶּר לעידוד סובלנות דתית לשנת תשע"ה

פרס מרק וד"ר הניה לִיבְּהַבֶּר ז"ל לעידוד סובלנות דתית בישראל מוענק על ידי מכון שכטר למדעי היהדות זו השנה ה-18, עבור תרומה משמעותית להשגת סובלנות דתית ופתיחות תרבותית בישראל

עמי שרון ו25/11/2014

הרב ד\"ר בני לאו (צילום: אביגיל פיפרנו)

הזמרת אתי אנקרי (צילום: אמיר ריינר)

הרב ד"ר בני לאו והזמרת אתי אנקרי הם זוכי פרס לִיבְּהַבֶּר לעידוד סובלנות דתית לשנת תשע"ה. הפרס בשווי 40 אלף דולרים אשר יוענק לשניים בחודש יוני 2015 בטקס מיוחד, נוסד בשנת 1996 בעקבות רצח ראש ממשלת ישראל, יצחק רבין ז"ל, ביוזמת הרב מרק לִיבְּהַבֶּר ז"ל, ממנהיגי הקהילה היהודית בצפון אמריקה שלאחרונה הלך לעולמו ואשתו ד"ר הניה לִיבְּהַבֶּר ז"ל.

על המועמדים לקבלת הפרס להדגים מחויבות אמיתית ומעשית לעקרון הסובלנות בשילוב עם ערכי היסוד של היהדות. חתני וכלות הפרס נבחרים ע"י ועדה ציבורית אשר בוחנת את ההמלצות ואת העמידה בקריטריונים לקבלת הפרס. בין חתני וכלות הפרס בשנים הקודמות נמנים אנשי ציבור ואנשי חינוך מהשורה הראשונה ביניהם אהוד בנאי, ד"ר מיכה גודמן, קובי אוז, דב אלבוים, יהורם גאון, שלמה גרוניך, ג'קי לוי, הרב פרופ' דוד הרטמן ז"ל, הרב מיכאל מלכיאור, במבי שלג ואחרים.

אתי אנקרי פועלת במסירות רבה ומזה שנים רבות לעידוד ופיתוח הדיאלוג התרבותי-יהודי על כל היבטיו, ועושה זאת תוך הפגנת יצירתיות ומקוריות בזירה התרבותית בישראל מזה שלושה עשורים. השינויים הרוחניים בחייה ומסירותה למחקר השורשים היהודיים והמסורת מתורגמים ליצירתה המוזיקלית שאותה היא חולקת עם הציבור הישראלי. היא מחברת ברגישות רבה ובאמנותיות את העבר העברי הקדום עם הזמן העכשווי ובכך מצליחה לעודד דיאלוג אמנותי וחברתי משמעותי. בשנת 2008 הפיקה את אלבומה "משירי יהודה הלוי" אשר המשיך את דרכה האמנותית והאישית ושפתח לקהל הרחב צוהר לשירה עתיקת היומין וגרמה לכך שלא תישכח מהלב.

"קראתי מה שאמר הבעל שם טוב שמה שהאדם רואה מולו זאת הבבואה של עצמו. יוצא מזה שאם דתי רואה חילוני - את עצמו הוא רואה, ואם חילוני רואה דתי - אז גם את עצמו הוא רואה. לקבל את השני כפי שהוא זאת עבודה לכל החיים, כי זה לנסות לקבל את עצמך שיש בך קצת מכל מה שסביבך", אמרה אתי אנקרי עם קבלת הפרס. "אני מאוד שמחה שמזדמן לי לפגוש בהופעות וגם במהלך החיים אנשים מכלל ישראל על גווניו הרבים וכל פעם לראות עוד אשליה של תפיסה מתנפצת. אני מודה שבאופן אישי יש לי עוד הרבה מה להשלים בעניין הסובלנות ומקווה ומתפללת שנזכה כולנו כל עם ישראל להתקרב לאחדות".

הרב ד"ר בני לאו משמש כרב קהילת הרמב"ן בירושלים, כעמית במכון הישראלי לדמוקרטיה וכראש מיזם 929 - לקריאה משותפת של התנ"ך במגוון הקולות הישראליים, מקצה לקצה. בספריו הוא רואה כמפעל הנגשה רוחנית של השפה התנ"כית או החז"לית, אשר לדבריו הפכה להיות עבור חלקים בחברה לשפת סתרים מרוחקת וזרה. קהילת הרמב"ן, הנבנית ומעוצבת על ידיו, היא קהילה מסורתית הפתוחה לסביבה המגוונת שבתוכה היא פועלת ובכך מהווה מודל לחיקוי עבור קהילות רבות ברחבי הארץ. הרצאותיו מפגישות אותו עם קהל מגוון וקשיבותו הרבה וראייתו בגובה העיניים את מי שניצב מולו מאפשרת למחיצת החשדנות ליפול ולהיווצרות מפגש עמוק בין ישראלים לבין הכתבים הקדומים המאתגרים אותם.

"סובלנות במהותה היא הידיעה שעולמך ואמונתך אינה העולם והאמונה של כל הסביבה שלך. הידיעה הזו מחייבת להתממש באורח החיים הנותן לכל אחד ואחת את מרחב החיים שלו, על פי עולמו ואמונתו", אמר הרב ד"ר בני לאו, עם זכייתו בפרס. "לטעמי הדרך לגשר בין דתיים לחילוניים היא ע"י יצירת מרחב חיים משותף. את הדרך הזו אני מבקש לממש בספרים שאני כותב ובמיזם שאני מקדם: '929 - תנ"ך ביחד'. אני מאמין שהפיכת השפה התנ"כית לשפה מדוברת ומשותפת תעניק גובה ועומק לדיאלוג ולקשרים בין כל חלקי החברה. זה יצור מסלול גדול של רוח ישראלית המבוססת על יחד משותף שאינו צרכני ואינו חרדתי אלא רוחני וערכי".

הרב מרק לִיבְּהַבֶּר הלך לאחרונה לעולמו בגיל 97. הרב היה מנהיג ידוע ומכובד בקהילה היהודית בצפון אמריקה, נשיא לשעבר באיגוד העולמי של בתי הכנסת המסורתיים ורב בדימוס בקהילת 'בני אמת' בסנט-לואיס פרק (מיניסוטה), קהילה שעמד בראשה במשך שנים רבות. הרב ורעייתו הניה ז"ל, רופאה מוערכת שהלכה לעולמה בשנת 2010, היו ידועים בתמיכתם הפעילה בקידום סובלנות יהודית ופלורליזם בישראל.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49