הסתיימה פרשיית האנטישמיות באוקראינה

הסוף לעלילה: נסגרו התיקים נגד הקהילה היהודית בז'יטומיר שבאוקראינה

עמי שרון ו01/08/2007

סוף לעלילה: לאחר מאבק ארוך של איגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים ושל ארגונים יהודיים בינלאומיים, נסגרו התיקים נגד הקהילה היהודית בז'יטומיר שבאוקראינה. לפני מספר חודשים הוחרמו שבעה עשר ספרי תורה שהועברו לשמירה בקהילה היהודית שבז'יטומיר.

זאת, לאחר שהמשטרה המקומית טענה שספרי התורה נפגעו ולא נשמרו כראוי. תיקי חקירה נפתחו נגד רבני ואנשי הקהילה. השבוע, כאמור, הגיעה הפרשה לסיומה לאחר שכל התיקים נסגרו. לפני מספר חודשים פורסמו תמונות מזעזעות בעיתונים, בהם נראו שוטרי העיר ז'יטומיר שבמערב אוקראינה לוקחים 17 ספרי תורה עתיקים שהובאו, מארכיונים שונים, למשמרת מכובדת בבניין הקהילה היהודית בעיר. זאת בעקבות ידיעה מרושעת שהגיעה לממשל האוקראיני, שאנשי הקהילה מכרו כביכול גווילים מספרי התורה ו"פגעו" בספרים הקדושים.

חרף המאבק ההסברתי שהדברים בשקר יסודם, באו השוטרים עם צו בית משפט ולקחו את ספרי התורה ונפתחו תיקים במשטרה נגד אנשי הקהילה על כך שכביכול פגעו ברכוש ארכיוני חשוב ובעל ערך היסטורי.

באיגוד הקהילות היהודיות בחבר העמים ניהלו מאבק שהגיע עד לדרגים הבכירים ביותר כדי לפתור את הבעיה. ועד מיוחד מטעם הממשל גבה עדויות מרבה של העיר ז'יטומיר הרב שלמה וילהלם ומאנשי קהילתו שהסבירו שהגווילים נשמרו בצורה המכובדת ביותר כנדרש על פי ההלכה.

רבה הראשי של אוקראינה, הרב עזריאל חייקין שיגר מכתב הסבר ואף נפגש אישית עם נציגי בכירים במשרד הדתות האוקראיני. לאחר בדיקה מעמיקה שנערכה במעבדה מיוחדת בקייב על ידי מומחה לעתיקות וכן ההסברים המפורטים של איגוד הקהילות היהודיות על מבנהו של ספר התורה, התפרים וסדר הפרשיות, שוכנעו הממונים מעל כל ספק שלא הייתה פגיעה בספרי התורה וכי להאשמות החמורות לא היה כל שחר.

השבוע, כאמור, לאחר חודשי מאמץ רבים, הגיע מכתב רשמי לידיו של הרב שלמה וילהלם, רבה של העיר ז'יטומיר, שכל תיקי ההאשמות נגדו ונגד אנשי הקהילה היהודית בעיר נסגרו. באיגוד הקהילות היהודיות ברוסיה ובחבר העמים מצפים לקבל חזרה את ספרי התורה ואף הוחלט להפוך פרשיה זו למינוף פדיית מאות ספרי תורה שעדיין נמצאים בארכיונים ברחבי חבר העמים.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49