ממשלת ליטא ממשיכה בהריסת בית העלמין היהודי בוילנא

מאות מיהודי אירופה יערכו עצרת תפילה ומחאה מול משרדי האיחוד האירופי בבריסל.

חיים נחתומי ו29/07/2007

ההפגנה

ברחבי העולם החלו בסוף השבוע התארגנויות לעצרות תפילה ומחאה נגד ממשלת ליטא על המשך חילול בית העלמין העתיק בוילנא.

 ביום חמישי האחרון נערכה בבריסל העצרת הראשונה בסדרת עצרות מחאה ותפילה שיתקיימו ליד מוסדות בינלאומיים בהם חברה ממשלת ליטא.

 מאות מיהודי אירופה בראשות רבנים ואישי ציבור מאנטוורפן השתתפו בעצרת מול משרדי האיחוד האירופי, המפגינים הציבו שלטי מחאה נגד חילול בית העלמין העתיק והפרת הזכויות האנושיות וההתחייבויות של ממשלת ליטא, המפגינים אמרו סליחות ופרקי תהילים. הרבנים נשאו דברים בגנות "הוונדליזם הנוראי המסעיר את יהדות העולם כולו".

 העצרת זכתה לכיסוי תקשורתי נרחב באירופה ובליטא בפרט, באותה שעה נועדו במשרדי האיחוד נציגי 'הוועד להצלת בתי העלמין באירופה' ו'ועידת רבני אירופה' עם נציגי ממשלת ליטא באיחוד האירופי. הרב יונתן נחום גוטנטאג, רבה של קהילת 'וויטפילד' במנצ'סטר.

במקביל, נועדו יו"ר ה''ועד להצלת בתי עלמין באירופה'' הרב אלייקים שלזינגר ונציגי הקהילה היהודית בוילנא, עם נציגי ממשלת ליטא בשטח בית העלמין המחולל בוילנא ובמשרדי העירייה. הרב גוטנטאג אמר בפגישה כי "התגייסות נציגי ממשלות בריטניה, ארה"ב, גרמניה ומדינות רבות אחרות נגד החפירות הם ביטוי לחשיבות הרבה שמייחסים כל בני אנוש ובמיוחד בני הדת היהודית לשוכני העפר". "גם אם הקומוניסטים סילקו כל סממן חיצוני משטח בית העלמין אין בה כדי לשנות כהוא זה מקדושתו של המקום ומחשיבותו ההיסטורית. אתם מפירים את זכויותיו של העם היהודי, זכויות אנושיות שכן כל קבר וקבר המחולל על ידי הדחפורים שבחסות ממשלת ליטא רומס את זכויותיו של האדם שרכש את חלקת קברו על פי חוק ואין לאיש זכות לרמוס אותו תחת שיניהם של הדחפורים", אמר הרב גוטנטאג, שהיה חבר בוועדת המומחים שהקימה ממשלת ליטא לפני כמה חודשים.

הרב אמר לנציג הליטאי כי אינו מבין כיצד ממשלה החברה במוסדות בינלאומיים והמקבלת הכרה במוסדות האיחוד האירופי בזה גם לוועדה שהקימה ואינה מתחשבת בדעת כל המומחים שהיא עצמה הביאה למקום כדי לשמוע את חוות דעתם. "למרות קביעותיהם החד משמעיות של וועדת המומחים שהקימה הממשלה נמשכות במלוא עוזן עבודות ההרס בשטח בית העלמין העתיק בוילנא".

נציג ממשלת ליטא באיחוד האירופי אמר למשתתפי הפגישה כי הוא מבין לליבם של יהודי העולם נוכח הרס בית העלמין הקדוש וכי הוא מאמין בזכותם האנושית ובחשיבות בית העלמין גם מבחינה היסטורית. "אני עצמי בן לאם שגדלה בביתם של יהודים ואני חש חובה לסייע בהעברת המסר לממשלתי".

כזכור, בעקבות הסערה הבינלאומית שהתעוררה עקב חילול בית העלמין הקימה ממשלת ליטא ועדת עבודה שהמליצה על הקמת וועדת מומחים שתקבע כיצד לנהוג.

בוועדת המומחים שהוקמה ומומנה ע"י הממשלה חברים: הרב אלייקים שלזינגר והרב אהרן דוד דונר, נציגי הוועד להצלת בתי העלמין באירופה, הרב יונתן נחום גוטנטאג, ההיסטוריון פרופ' בוריס חיימוביץ מהאוניברסיטה העברית ועוד היסטוריונים יהודים מארה"ב ומהנדסים וארכיאולוגים מישראל ומליטא. הוועדה קבעה פה אחד כי כל העבודות בשטח בית העלמין יופסקו לאלתר עד לבדיקת השטח לקביעת גבולות בית העלמין על ידי שני מומחים.

במקביל דרשו המומחים מממשלת ליטא לאתר את השטח לשם הושלך העפר שנחפר עד כה בשטח ולאפשר את בדיקתו. הרב גוטנטאג אמר כי הסיבה שהוועדה החליטה לערוך בדיקה זו היא משום שבמהלך ישיבותיה של הוועדה והיציאה לשטח נתגלעו חילוקי דעות על גבולות בית העלמין הנקבעות כעת רק על ידי מפות שכן השטח כולו כוסה על ידי המשטר הקומוניסטי בעפר, בדשא, בריצוף ובמבנים ובפני הוועדה הוצגו מפות שונות. "בפועל הם ממשיכים את העבודות ופשוט מהתלים בנו ובעולם היהודי כולו. אספו אותנו מכל העולם. ישבנו שעות. יצאנו לשטח. הנושא הוא מידי רציני בכדי שממשלה החברה באיחוד האירופי תתייחס כך לוועדה מטעמה. אנו דורשים יישום מסקנות הוועדה לאלתר", הדגיש הרב גוטנטאג.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. לדרוש שבאיחוד האירופי יתיחסו לה במלא כובד הראש
    (30/07/2007)
    לדרוש לתחום את המקום ודאוג לנקיונו בצורה מכובדת

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49