שר החוץ הספרדי מונע חילול קברים

שר החוץ הספרדי מורטינוס התערב אישית למנוע חילול קברים בספרד.

עידן הראל ו26/07/2007

אמסלם.פגיעה קשה בערכי היהדות (צילום: באדיבות לשכת חכ אמסלם)

לאחרונה הגיעו לישראל דיווחים כי גורמים מקומיים בספרד החלו לחפור בבתי קברות יהודיים בעיר ברצלונה וכן בעיירות לוסיאנה וטרגה שליד העיר קורדובה.

המדובר בבתי העלמין הקיימים כ-700 שנה. ח"כ הרב חיים אמסלם הגיש הצעה לסדר היום בעניין זה בקריאה למשרד החוץ לפעול להפסקת הפגיעה בקברים.

חה"כ הרב אמסלם: "לבד מהפגיעה הקשה בהלכה וברגשות העם היהודי, לבית עלמין בן 700 שנה יש לפחות ערך ארכיאולוגי, והפגיעה בו אמורה להפריע לכל בן תרבות. בתי עלמין ששרדו את שלטון האינקויזיציה הנוצרית בספרד ודוקא עכשיו כשיש לנו מדינה ריבונית ואנו יכולים להשמיע את קולנו בין האומות קורים דברים כאלה? במידה וישנו מצב בלתי אפשרי, על מדינת ישראל לפעול שהכל יעשה בתיאום עם מומחי הלכה בנושא."

גורמים במשרד החוץ פנו לחה"כ וביקשו כי יוריד את הנושא מסדר היום על מנת שיחסינו עם ספרד לא יפגעו, תוך התחייבות שיפעלו להסדרת הנושא. ממשרד החוץ נמסר כי הם ערבו את משרד החוץ הספרדי, משרד המשפטים, פדרציית הקהילות וקהילת ברצלונה, ואף שר החוץ מורטינוס התערב אישית בנושא.

נמסר כי המדובר בעבודות תשתית שבמהלכן נחשפו עצמות וקברים. בעקבות פניית משרד החוץ העבודות בבית העלמין מונטג'ואיק בברצלונה הופסקו והעירייה הודיעה על ביטול הפרויקט שתוכנן באזור.

לגבי בית העלמין בלוסנה (קורדובה): עבודות תשתית חשפו כ-300 קברים יהודים. עצמות כל קבר אוחסנו בנפרד תוך מיספור ותעוד מדויק במחסני המוזיאון העירוני, עד שיוחלט מה ייעשה בהם. ב

כוונת הקהילה היהודית במקום להביאם בהקדם לקבורה בטקס דתי.

בעקבות המקרים הוציאה מנכ"לית משרד הדתות הספרדי לכל הרשויות המקומיות הוראות לטיפול בקברים יהודים. חה"כ הרב אמסלם מוסר כי הטיפול שנעשה בפרשה מניח את דעתו.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. טוב שהטיפול הגיע לסיומו
    (26/07/2007)

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49