לראשונה, תחרות זמר עברי במדינות חבר העמים

12 מתמודדים מוכשרים ממדינות שונות מחבר העמים התחרו בקייב על הפרס הראשון בתחרות הזמר העברי "הללויה".כל השירים בתחרות בקייב הם יצירות של משוררים עבריים בולטים, כולם יוצאי אוקראינה, ביניהם חיים-נחמן ביאליק, שאול טשרניחובסקי, נתן יהונתן, ולדימיר (זאב) ז'בוטינסקי, רחל בלובשטיין ונוספים.

עטרת זרביב ו26/06/2013

(צילום: שמעון ברימן)

(צילום: שמעון ברימן)

התחרות הבינלאומית נערכה לראשונה במרחב הפוסט-סובייטי, ביוזמת הפורום העולמי של יהודים דוברי רוסית וההסתדרות הציונית העולמית וארגון ״הללויה״, במטרה לחזק את הזיקה של צעירים יהודים לשפה העברית שמהווה מרכיב מרכזי בתרבות היהודית המודרנית ובמדינת ישראל. באירוע השתתפו גם מנהיגים יהודים מרחבי העולם השוהים בקייב במסגרת חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית.

התחרות בקייב היא אחת מתוך שורה של תחרויות אזוריות דומות שנערכות ברחבי העולם, שבסופן יתכנסו כל הזוכים יחדיו לגמר העולמי של תחרות "הללויה" אשר יתקיים בישראל באוקטובר 2013.

כל השירים בתחרות בקייב הם יצירות של משוררים עבריים בולטים, כולם יוצאי אוקראינה, ביניהם חיים-נחמן ביאליק, שאול טשרניחובסקי, נתן יהונתן, ולדימיר (זאב) ז'בוטינסקי, רחל בלובשטיין ונוספים. היצירות מהוות סמל לתרומתם האדירה של יהודי אוקראינה לתחייתה של השפה העברית ולבניית תרבות יהודית מודרנית במדינת ישראל. 

על פי החלטת השופטים ובתמיכה רחבה של הקהל, זכתה בתחרות מריה קצב מיקטרנבורג. זמרת מוכשרת שלומדת פיתוח קול במכללה העירונית, מזה חצי שנה. במקום השני והשלישי זכו, ילנה גליקסון מוורונז' ואילנה לוין מפנזה, שתיהן מרוסיה.

ההפתעה המרגשת של הערב הייתה הופעה של הלהקה הצבאית של צה"ל, אשר הגיעה לבירת אוקראינה במיוחד לרגל התחרות. 

נשיא הפורום העולמי של יהודים דוברי רוסית, אלכסנדר לוין, לא הסתיר את התרגשותו נוכח העובדה שרוב מחברי השירים בתחרות נולדו באוקראינה וכתבו בה. "ישראל היא לא רק מקור ביטחוננו ומושא תפילותנו, היא גם מרכז התרבות היהודית. העברית היא נדבך מרכזי ואנחנו שמחים לראות צעירים יהודים מכל חבר העמים שרים היום בשפת הקודש. מרגש מאוד לקיים את התחרות כאן בקייב ולשמוע את השירים של אלה שהתחילו לחלום בעברית על האדמה הזאת והגשימו את חלומם להפוך את השפה הזאת לשפה הרשמית של מדינת היהודים העצמאית״, אמר לוין. 

הפורום העולמי של יהודים דוברי רוסית הוקם בינואר 2012 במהלך כנס מיוחד באו"ם לציון יום השואה הבינלאומי על ידי קבוצה של אנשי עסקים יהודים ונדבנים ממדינות ברה"מ לשעבר, שכיהנו בעברם כראשי קהילות יהודיות דוברות רוסית בארצות הברית, בקנדה, בגרמניה ובאוקראינה. הארגון פועל בין היתר לחיזוק הקשר של יהודים דוברי הרוסים בתפוצות לישראל. נשיא הפורום הוא אלכסנדר לוין, איש עסקים אמריקאי - אוקראיני ונדבן המכהן גם כראש הקהילה היהודית בקייב.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49