יוזמה: להקים מצבה לרב ריינס, מייסד תנועת המזרחי העולמית

לקראת כנס הקרלינאים הגדול במהלך חודש כסלו בטבריה, פנה אליעזר שפר, יו"ר הארגון העולמי של בתי הכנסת
והקהילות, בקריאה להקים בישראל מצבה לזכרו של הרב ריינס, שהיה ראש והראשון למייסדי תנועת המזרחי העולמית בשנת תרס"ב 1902 .

טולי פיקרש ו25/10/2012

שפר.להוציא לאור את כתביו (צילום: כתב דתילי)

לרב יצחק יעקב ריינס זצ"ל מייסד תנועת המזרחי העולמית, אין כל מצבה ומקום קבורתו לא נודע. כך מגלה משה אייכל, העורך של מדור 'ימי הזכרון' בלוח הדינים והמנהגים היוצא לאור מדי חודש על ידי איחוד בתי הכנסת והקהילות. הרב יעקב ריינס זצ"ל, שהיה המייסד של תנועת המזרחי העולמית, וראש המשלחת לקונגרס הציוני העולמי בשנת 1899 , נולד בקרלין ביום י"ט בחשוון ( 1839 ).

אייכל מציין כי נעשו נסיונות לאתר את קברו של הרב ריינס בעיר לידא (כיום בלרוסיה), בה כיהן ברבנות, אך התברר לו, לצערו, כי על פי החוק המקומי, ניתן להרוס בית עלמין לאחר 50 שנה שבהן לא נעשה בו שימוש. על כן הרסו השלטונות בשנת 1941 את בית העלמין היהודי בלידא והקימו עליו בנייני מגורים. "נדהמנו לגלות שאין שום איזכור על מקום קבורתו, בו נטמן בימי מלחמת העולם הראשונה. מאד חפצנו להעלות את עצמותיו ארצה, למדינה שהוא כל כך פעל למענה, ולא זכה לעלות אליה ולראותה בבניינה. בשונה ממבשרי הציונות הרב אלקלעי שטמון בהר הזיתים והרב מוהליבר שהעלו את עצמותיו למזכרת בתיה, נותר הרב ריינס הרחק, מתחת לבנייני מגורים, בעיירה לידא", ציין אייכל.

לאור זאת ולקראת כנס הקרלינאים הגדול במהלך חודש כסלו בטבריה, פנה אליעזר שפר, יו"ר הארגון העולמי של בתי הכנסת והקהילות, בקריאה להקים בישראל מצבה לזכרו של הרב ריינס, שהיה ראש והראשון למייסדי תנועת המזרחי העולמית בשנת תרס"ב 1902 . כן קרא להוציא לאור מחדש את חיבוריו וכתביו התורנים וההגותיים. "אביו אמנם היה מתלמידי הגר"א מווילנא", מספר שפר, "אבל חסידי קרלין אמרו שהבן היה מקורב מאוד לחסידי קרלין בליטא". שפר העלה את הצעתו בעקבות פנייה שקיבל לאחרונה מחסיד קרלין המתגורר בארה"ב, שתהה "מדוע ראשי תנועת המזרחי לא טיפלו בהעלאת עצמותיו לארץ ישראל של הרב ריינס".

 אגב, שמו של הרב ריינס הונצח במושב שדה-יעקב שליד טבעון. בתוך כך, אליעזר שפר מסר כי בעקבות הכתבה שהופיעה ב'מצב הרוח' לפני מספר שבועות על כנס הקרלניאים הגדול, "הגיעו אלַי מאות פניות של אנשים מכל החוגים ומכל הגוונים בחברה הישראלית ומהקהילות היהודיות בתפוצות, שנענו לקריאה והביעו את רצונם להשתתף בכנס העולמי 'בית סבא - הקרלינאים חוזרים לטבריה'".

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49