''הציבור הדתי לא נמצא שם בשביל המתגייר, כדי להחזיק לו את היד".

לא קל להיות מתגייר בישראל, ועוד יותר קשה להיות מתגיירת. נשים טובות מהמגזר מתארגנות ביחד, כדי לעשות את התהליך המרגש הזה הרבה יותר נעים למאות נשים. עתני עמירם, ראש תחום גיור במפעלות הציונות הדתית, מספר לכתבת דתילי על מיזם "תומכות גיור", ומה אנחנו יכולים לתת להן.

לילך בן צבי ו07/08/2012

כנס הגיור (צילום: נורית יעקבס ינון: סרטי אלומה)

(צילום: נורית יעקבס ינון: סרטי אלומה)

תהליך הגיור הוא תהליך ארוך ומייגע. רבים מהמתגיירים מתחילים אותו אך נשברים בדרך, ואלו שמצליחים לעמוד בכל השלבים והדרישות צריכים לעמוד באתגרים קשים. ללמוד כמויות אדירות של מידע שהיה זר להם, להוכיח בפועל כוונה אמיתית לשמור תורה ומצוות, לעמוד בגב זקוף תחת זכוכית המגדלת של החברה ואם כל זה לא מספיק, אז גם הביורוקרטיה המסועפת בישראל לא עושה להם חיים קלים. "מפעלות הציונות הדתית", גוף שמטרתו להיות ארגון גג לכל ארגוני הציונות הדתית, יצא בשבועיים האחרונים במיזם "תומכות גיור", שמטרתו להקל את התהליך עבור נשים רבות המבקשות לומר לעם ישראל "עמך עמי ואלוקייך אלוקיי".

לאחרונה נערך הכנס הראשון של התומכות, בהשתתפותן של הרבנית מלכה פיוטרקובסקי וד"ר עליזה לביא, שאף לוקחות חלק בפרוייקט זה. עתני עמירם, ראש תחום גיור במפעלות הציונות הדתית, מסביר כי הצורך העיקרי הוא שילוב הקהילה בתהליך הגיור. "עד היום כל תהליך הגיור היה מאוד טכני ועטוף בביורוקרטיה, אם זה ההכשרה לגיור, הדיינים והטבילה, ומה שהיה חסר ואנחנו שואפים למלא את החסר, זה המעורבות הקהילתית בתוך התהליך. המתגייר כמעט לא פוגש את הקהילה, וזה יכול להיות ישיבת הסדר שנמצאת בקרבת מקום הגיור, או קהילה של בעלי בתים, נשות 'אמונה', גרעינים תורניים וכדומה.

החסר הבולט ביותר כיום הוא בעניין הטבילה לגיור. כל מתגייר מחוייב במשפחה מלווה שנמצאת איתו בבית הדין אבל לצערנו הקשר ניתק לאחר הדיון בבית הדין ובשלב האחרון והסופי של התהליך - הטבילה - המתגייר בעצם לבד. כל הפוקוס של התהליך מתרכז על בית הדין ונוצר מצב אבסורדי שבו האקט המכריע שממנו יוצאים לדרך חדשה של כניסה לעם היהודי, ממש כמו לידה מחדש, ממש הופך להיות מאוד פורמלי".

עתני מסביר כי 80% מהמתגיירים כיום הם בעצם נשים, וכי הטבילה במקווה נעשית בפני שלושה דיינים, גברים כמובן. החוויה נשמעת מזעזעת, אבל בשלב זה כבר יותר קל להבין מדוע הפרוייקט מתמקד נקרא תומכות גיור, ולא תומכי גיור. "תהליך הטבילה נשמע רע אבל את זה כפי הנראה יהיה קשה לשנות ואנחנו גם לא שואפים לכך. אני לא רב אבל מאחר ומדובר בהליך משפטי זה צריך להיות בפני דיינים. מה שלתקוותי כן ישתנה, זה כל מה שלפני הטבילה, ההגעה למקווה. נכון להיום יש רק שלושה מקוואות בכל הארץ שפועלים לטבילת גיורות והם במצב תחזוקה איום ונורא. המתגיירת מגיעה ליום טבילה ויש שם המון אנשים, אין מקום לשבת וחם, זו חוויה מאוד לא נעימה, אז אני אפילו לא מגיע לעניין הטבילה בפני גברים. מה שכן צריך לשנות זה את התחושה בדרך לשם, כי אנחנו בתור ציבור לא נמצאים שם כדי לתמוך, להפיג את החשש, להחזיק את היד".

מה הדרישות ממלווה? מה היא אמורה לעשות בתפקיד זה?

"בפועל מה שצריך זה לרצות ללוות. זה דורש להגיע לכיתת הגיור במקום מגורייך, ובכל עיר יש כיתה כזו. זה דורש להיכנס לכיתה ולראות אם יש צורך ואפשרות ללוות מישהי שאין לה ליווי, ללמוד איתה, ולהיות איתה בתהליך ההכנה לטבילה, בכל המישורים. אם זה ההלכתי, הרגשי והרוחני. הדבר השני זה ביום הטבילה עצמו, ממש ללכת איתה לשם ולא רק בקטע הטכני אלא באמת לעשות לה את הטבילה לחוויה רוחנית אמיתית, אם זה בשירים, בריקודים, ב'מזל טוב' וכיוצא באלה".

מה נעשה בשטח כדי לשפר את מצב המקוואות?

"אנחנו חושבים שהמועצות הדתיות בכל עיר ועיר צריכות להציע את המקוואות ברשותן לגיורות. לצערנו, אגף הגיור מוציא מכרזים אבל רוב המועצות הדתיות לא ניגשות למכרז, ובמקומות מסויימים יש אפילו טענה לגזענות כלפי מתגיירות ממוצא אתיופי, שטוענות שעושים להן בעיות עם הטבילה".

והציבור משתף פעולה? כמה נשים לוקחות חלק בפרוייקט היום?

"מעניין שגם בתפישה של חלק מהדתיים הלאומיים - ולא רק אצל חרדים- יש תפיסה שהגיורים בישראל לא רציניים, אז נכון לעכשיו יש חוסר גדול וצריך להגדיל את השורות של המשפחות המאמצות. קשה לדעת כמה לוקחים חלק כי במאגרים שלנו יש אלפים שאולי השתתפו באופן חד פעמי או התעניינו, אבל נכון לעכשיו יש מצוקה קשה והרבה מתגיירים מחפשים מי שיהיה איתם ויתמוך בהם בתהליך הזה".

 

 

 

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. הערות חשובות
    (12/08/2012)
    על מנת למנוע אי הבנה מיותרת חשוב לציין שהטבילה בפני הדיינים היא טבילה עם חלוק שעוטף אתת כל הגוף כמובן. אני לא קיבלתי עדויות על חוויה טראומאטית אלא על חוויה מרגשת מאוד. נכון מאוד שחשוב שיהיה ליווי, אני חושב שעיקר החשיבות היא להמשיך ללוות את המתגיירים לאחר סיום התהליך, לקלוט אותם בקהילה תורנית ובסביבה תומכת לקיום מצוות על מנת לסייע להם להשתלב בסביה שומרת מצוות שתתמוך בהתמודדות היום יומית שלהם. מדובר במלאכת קודש

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49