בית הכנסת גולדנה רויזה באוקראינה-לא ייהרס

הלחץ הבינלאומי עבד: ממשלת אוקראינה חזרה מכוונתה להקים בית מלון על שרידי בית הכנסת המפואר של לבוב. דוברת נשיא אוקראינה: "המקום חשוב לזכרם של מאות אלפי היהודים אשר נרצחו באזור לבוב. אפילו הקומוניסטים לא בנו על השטח. האם אנו יותר ברברים מהם?"

עטרת זרביב ו27/09/2011

בית כנסת לבוב אוקראינה (צילום: Janusz Witwicki באדיבות ויקיפדיה רשיון gnu)

ממשלת אוקראינה חזרה בה מכוונתה לבנות בית מלון על שרידי בית הכנסת אשר נחשב בעבר למפואר ביותר באירופה, טורי הזהב, גולדנה רויזה, בלבוב אוקראינה בעקבות הלחץ בינלאומי. בית הכנסת גולדנה רויזה הוקם בשנת  1582 ונחשב לאחד מבתי הכנסת היפים באוקראינה ובעולם, ששרידיו הוכרזו כאתרי מורשת בידי אונסקו.

בית הכנסת נשרף על ידי הנאצים בשנת 1941, אך לא התמוטט ונותר על כנו. בעברו שימש בית הכנסת גם את הרב דוד הלוי סגל, מגדולי הפוסקים האשכנזיים במאה ה-17 וממחברי ספר טורי הזהב על כל חלקי השולחן ערוך.

 כזכור לפני כשבועיים שיגר איש העסקים עודד פלר, קונסול הכבוד של פולין, אשר לבוב הייתה בשטחה עד מלחמת העולם השנייה, לשר החוץ אביגדור ליברמן מכתב בו הוא דורש  התערבות מיידית של משרד החוץ ב"התנהגותם של שלטונות אוקראינה  שמזלזלת בהיסטוריה של 420 אלף מתושביה היהודים של לבוב שנספו בשואה." עוד הוסיף פלר כי "לא רק גינוי נחוץ כאן אלא פעולה דחופה ומיידית להפסקה של צעד באתר בית הכנסת בלבוב. יתרה מזאת, אנו מצפים כי שלטונות המקום יאפשרו שחזור מלא של בית הכנסת  והחזרתה של עטרה ליושנה".

 בסוף השבוע,שוחחה אנה הרמן,  הדוברת והיועצת של נשיא אוקראינה ויקטור ינוקוביץ, עם אנדריי סדורווי , ראש עיריית לבוב והורתה לו להפסיק את העבודות ההורסות את בית הכנסת. הרמן אמרה כי "יש לשמור על המקום היסטורי הזה בלבוב. המקום הזה הוא לזכרם של מאות אלפי היהודים שנרצחו באזור לבוב. אפילו הקומוניסטים לא בנו על השטח. האם אנו יותר ברברים מהם? "

 בתגובה הבטיח ראש העיר של לבוב לרשויות בקייב כי העבודות יפסקו  תוך הבטחה כי התוכניות לשימור אנדרטאות היסטוריות חשובות יאוצו. הרמן הוסיפה כי היא  שמחה לשמוע מראש העיר לבוב כי הבנייה תיעצר. "אבל אני פוחדת", היא אמרה, "כי הקמת בית המלון תחודש לאחר שהדברים ירגעו. אני פונה אל המשקיע אשר הרשויות המקומיות מכרו לו את הקרקע לבנייה: אני מבקשת ממנו לוותר על העסק. שום דבר טוב לא יכול לבוא מתוך הרווח אותו הוא יקבל. זה יהיה כסף מלוכלך אשר יורווח באמצעות בושה. האתר הינו אתר היסטורי של  לבוב והוא חייב להישמר ".

 קונסול הכבוד של פולין בישראל עודד פלר בירך את ממשלת אוקראינה ואמר "שזהו צעד חשוב לשמירת ההיסטוריה היהודית העשירה של לבוב. זו המתנה הטובה ביותר שיכלה הקהילה היהודית הקטנה של העיר לקבל לקראת השנה החדשה"

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49