ראש ממשלת מונטנגרו לרב הראשי לישראל הרב מצגר: "היהדות - דת רשמית ומוכרת במדינתנו"

המשמעות עבור הקהילות היהודיות להכרת הדת היהודית: מעמד דיפלומטי, שתופי פעולה עם השלטון המקומי והעברת תקציבי דתות למוסדות יהודיים.  בקהילה היהודית מברכים: "זו בשורה מרגשת" , הרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר: שמח שנפלה בחלקי הזכות לקדם את המהלך".

אייל רותם ו18/09/2011

הרב מצגר.דיפלומטיה יהודית (צילום: אליהו קובין באדיבות דוברות הרבנות הראשית)

 "היהדות תוכר בקרוב מאוד כדת רשמית במונטנגרו", כך הבטיח ראש הממשלה מר איגור לוקשיץ לרב הראשי לישראל הרב יונה מצגר בפגישה שהתקיימה בין השניים בפודגוריצה הבירה. בכך תצטרף היהדות לשלושת הדתות המוכרות כבר במדינה הבלקנית הצעירה, הנצרות הקתולית, הנצרות האורתודוקסית והאסלאם.

 "אעשה כל שביכולתי בכדי לקדם את הנושא, בין אם מדובר בחקיקה ובין בהתקנת תקנות" הבטיח לוקשיץ לרב הראשי לישראל שהגיע לפגישה כשהוא מלווה בנציגי הקהילה היהודית המקומית. להכרה בקהילה שמעות ייצוגית וכלכלית, במסגרת זו, מקבל ראש הקהילה מעמד דיפלומטי, והקהילה עצמה נתמכת על ידי הממשל. הרב מצגר ביקר במונטנגרו במסגרת משלחת "מרכז רבני אירופה" וביוזמתו של הרב יואל קפלן, רבה הראשי של אלבניה, הסמוכה למונטנגרו, במטרה לעודד את תחייתה המחודשת של הקהילה היהודית במדינה.

 אל הבטחתו של ראש הממשלה הצטרפו גם יו"ר הפרלמנט המונטנגרי רנקו קריבוקפיץ', ונשיא המדינה ד"ר פיליפ וואויאנוביץ'. אשר פגשו אף הם את המשלחת. יחד עם ראש הממשלה הביעו השניים תקווה כי דרוגה של הקהילה היהודית ימשוך למדינה משקיעים יהודיים מכל רחבי העולם. יאשה אלפנדרי, נשיא הקהילה היהודית המקומית ברך את הצהרותיהם של מנהיגי המדינה באמרו כי "מדובר מבחינתנו בצעד חשוב ומרגש שיתן דחיפה רצינית להתפתחותה של הקהילה שלנו ולהרמת הגאווה היהודית במדינה הנפלאה הזו".

 מונטנגרו נחשבת למדינה צעירה שכן עד לשנת 2006 היא הייתה חלק מסרביה, שארית מאיחוד המדינות הבלקניות במסגרת יוגוסלביה, שהתפרקותה החלה כבר ב-92'. במדינה מתגוררים כיום מעל חצי מיליון ושבים המועסקים בעיקר בתיירות. בקהילה היהודית במונטנגרו חברים כמה מאות יהודים, אם כי לפי ההערכות מספר היהודים בכל המדינה עומד על כ-1,000.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49