אוקראינה:בית מלון ייבנה על שרידי בית הכנסת העתיק

בית הכנסת טורי זהב (גולדנה רויזה) בעיר לבוב נחשב אחד מבתי הכנסת היפים והעתיקים באוקראינה ובעולם.שרידיו הוכרזו כאתרי מורשת על ידי אונסקו. באישור שלטונות אוקראינה החלו לאחרונה יזמים בהקמת בית מלון על שרידי בית הכנסת המפואר. עודד פלר, קונסול כבוד של פולין בישראל פנה במכתב דחוף לשר החוץ: ''זהו זלזול מחפיר בהיסטוריה היהודית של 420 אלף מתושביה היהודים של לבוב שנספו בשואה''.

אייל רותם ו05/09/2011

בית הכנסת העתיק.בסכנת הריסה (צילום: Janusz Witwicki באדיבות ויקיפדיה רשיון gnu)

ראש ממשלת אוקראינה בכותל.זלזול במורשת היהודית (צילום: באדיבות הנהלת הכותל)

על שרידי בית הכנסת אשר נחשב בעבר למפואר ביותר באירופה, טורי הזהב ,גולדנה רויזה, בלבוב אוקראינה מוקם בימים אלה בית מלון חדש.בית הכנסת גולדנה רויזה * הוקם בשנת  1582 , נחשב לאחד מבתי הכנסת היפים באוקראינה ובעולם, ששרידיו הוכרזו כאתרי מורשת בידי אונסקו.

בית הכנסת, אשר נשרף על ידי הנאצים בשנת 1941 ,אך לא התמוטט ונותר על כנו, היה בית הכנסת של הרב דוד הלוי סגל, מגדולי הפוסקים האשכנזיים במאה ה-17 וממחברי ספר טורי הזהב על כל חלקי השולחן ערוך. יודגש כי על פי העדויות התחילו במקום כבר עבודות חפירה.

 במכתב בהול ששיגר איש העסקים עודד פלר, קונסול כבוד של פולין , אשר לבוב הייתה בשטחה בזמן מלחמת העולם השנייה, לשר החוץ דורש פלר התערבות מיידית של המשרד "התנהגותם של שלטונות אוקראינה  והזלזול בהיסטוריה של 420 אלף מתושביה היהודים של לבוב שנספו בשואה ראויים להתערבותך המידית" כתב פלר  "לא רק גינוי נחוץ כאן אלא פעולה דחופה ומיידית להפסקת על צעד באתר בית הכנסת בלבוב. יתרה מזאת, אנו מצפים כי שלטונות המקום יאפשרו שחזור מלא של בית הכנסת  והחזרתה של עטרה ליושנה".

פלר מציין כי לא ניתנה הודעה על הריסת בית התפילה לציבור המקומי אשר מנסה כבר שנים לשקם את בית הכנסת אשר קירותיו האיתנים לא התמוטטו  ועד היום ניצבים תזכורת לקהילה היהודית המפוארת של המקום. יצוין כי גם קברו של דוד הלוי סגל, חולל ועל כל שטח בית הקברות הוקם שוק מרכזי.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49