מחשש לחשיפתם – פרמו יהודי עיראק את סמלי מגן דוד

תיק לטלית ותיק לתפילין שנתרמו לאחרונה למוזיאון יהדות בבל באור יהודה, מלמדים על הדרך בה פעלו יהודי עיראק כדי לחמוק מרדיפת השלטון אחר היהודים, וחושפים את החששות שליוו אותם לאורך השנים. מהתיקים המהודרים נפרמו סמלי מגן דוד שהיו בוודאי מסגירים את יהדותם של מי שהחזיקו בהם.

יהודה גולן ו03/02/2011

הטלית שנפרמה (צילום: מורשת יהדות בבל)

במוזיאון יהדות בבל באור יהודה, התקבל לאחרונה סט המכיל תיק לטלית ותיק לתפילין בעלי משמעות מיוחדת. התיקים המלבניים, התפורים מאריג משי כחול, מעוצבים בדגם מעטפה וממסוגרים בחוטי משי מלופפים בגווני כחול ולבן. הם מעוטרים בדגמי צמחים, רקומים בחוטי משי צבעוניים. מבט בוחן יותר על הפריטים מלמד כי החלק המרכזי של הרקמה בחזית התיק לטלית נפרם וכי חלק מהמגן דוד, שרקום במרכז בצידו האחורי של התיק לתפילין פרום וקרוע.

אורלי בחר, עוזרת אוצרת המוזיאון, מציינת כי, התורמת צביה כתב סיפרה כי אמה, ויקטוריה כהן, קרעה את מגן הדוד מחזיתו של התיק לטלית והתחילה לפרום אותו מצידו האחורי של התיק לתפילין לאחר לכידת בנה, מוריס כהן, בידי הבולשת העיראקית. היא חששה שמעצרו בשנת 1949 באשמת פעילות ציונית, יוביל לחיפוש בבית המשפחה, במהלכו ימצאו את פריטי היודאיקה, בעלי הסמלים היהודיים-ציוניים, אשר היו שייכים לאבי המשפחה.

לדברי, עידית שרוני, אוצרת המוזיאון, ניתן להניח כי דווקא השחתתם של התיקים, שעוצבו בדגם אופייני ליהודי עיראק, מעניקה להם את משמעותם ההיסטורית. פעולת הפרימה של הסמל היהודי-ציוני מלמדת אותנו על הלכי הרוח בקרב הקהילה היהודית בעיראק ערב הקמתה של מדינת ישראל.

 

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49