הכנסת מזרזת את את תמ"א 38

הכנסת אישרה אתמול שינויים  והקלות משמעותיות בתמ"א 38 שנועדה לחזק מבנים מפני רעידות אדמה. השינויים יסייעו ליזמים ודיירים לצאת לדרך בלי סיבוכים מיותרים ומבלי הצורך להשקיע כסף רב באישור התוכנית הכוללת. זהו נצחון לח"כ זבולון אורלב שיזם את שינוי החקיקה

יהודה גולן ו12/01/2011

אורלב.חסכון כספי גדול (צילום: עמיעד טאוב)

הכנסת אישרה אתמול בלילה בקריאה שניה ושלישית הצעת חוק משובלת של הממשלה ושל ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי), הקובעת כי דיירים שיבקשו לחזק את בניין מגוריהם מפני רעידות אדמה במסגרת תוכנית תמ"א 38, יוכלו לעשות זאת בפישוט הליכים ובחסכון כספי גדול.

ההקלה המשמעותית ביותר שהחוק החדש מעניק הוא שחמעשה בוטל הצורך לקבל היתר בניה סופי כתנאי לפניה למפקח על בתים משותפים כדי שיכפה את דעת הרוב על סרבנים לביצוע התוכנית. החוק קובע כי ברוב של 66% מדיירי הבניין ניתן יהיה לבצע את החיזוק, אולם עד כה כדי לקבל את אישור המפקח להתחיל בעבודה, נדרש היה מהדיירים לקבל היתר בניה כולל שמשמעותו עלות של מאות אלפי שקלים לבניין. יזמים רבים נרתעו מכך מכיון שלאחר ההשקעה בקבלת ההיתר הסופי, לא הובטח להם שאכן התוכנית תצא לפועל והסיכון בהשקעה בקבלת ההיתר הכולל היה גדול.

סעיף נוסף שמקל מאד על תמ"א 38 הוא ביטול המגבלה שבמסגרת העבודת לחיזוק הבניה ניתן יהיה להוסיף עד שליש ממספר הדירות בבניין. עתה יהיה כדאי יותר מבחינה כלכלית ליזמים להצטרף לתמ"א 38 שבמסגרתה הם מחזקים את הבניין מרעידות אדמה ובתמורה לכך הם מקבלים זכויות בניה על גג המבנה לבניית דירות שהם יימכרו בשוק החופשי. גורמים בענף הנדל"ן מעריכים כי מעתה יגדל משמעותי היקף העיסקאות בין יזמים ודיירים במסגרת תמ"א 38.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49