העולם היהודי בסכנה:40% מיהודי העולם מתבוללים

ועדת הקליטה של הכנסת ערכה דיון מיוחד בנושא סכנת ההתבוללות וגילתה נתונים מדאיגים לפיהם למעלה מ-40% מיהודי העולם ו-55% מיהודי ארה''ב מתבוללים. יו"ר הוועדה ח"כ דני דנון: סכנת ההתבוללות בקרב יהודי התפוצות היא איום אסטרטגי על המשך קיומו של העם היהודי.

עידן הראל ו16/11/2010

עולים חדשים.סכנת התבוללות (צילום: מוטיב הפקות בעמ)

דנון.איום על קיומנו (צילום: באדיבות לשכת חכ דנון)

לראשונה מזה זמן רב, דנה הכנסת בסכנת ההתבוללות ונישואי-התערובת בקהילות היהודיות בתפוצות. את הדיון יזם יו"ר וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות דני דנון (הליכוד), שטוען כי סכנת התבוללות יהודי התפוצות היא איום אסטרטגי על המשך קיומו של העם היהודי. "מדובר בנתונים מדאיגים ביותר" הזהיר דנון, "55 אחוז מיהודי ארה"ב מתבוללים, וחובה להגביר חינוך יהודי ואת הזיקה לארץ. זה רק עניין של זמן שקהילות שלמות יעלמו".

פרופ' סרג'יו דלה-פרגולה, מהמכון ליהדות בת-זמננו באוניברסיטה העברית ציין כי תהליך ההתבוללות מתרחש כבר כמאתיים שנה, ואחרי מלחה"ע השניה הגיע לשיאים שלא היו מאז ומעולם. לדבריו, למעלה מ-40% בממוצע מיהודי התפוצות נישאו בנישואי-תערובת. מדובר בנתון שנכון לראשית שנות האלפיים וההערכה כיום כי הו כבר עלה. בשנות השישים, רק 10 אחוז מיהודי הגולה נישאו ללא-יהודים. הוא הדגיש כי בארצות אמריקה-הלטינית מיסוד הקהילות, ופעילות קהילתית וחברתית בולמים התבוללות. הוא ציין כי איסלמיזציה של אירופה והתופעות האנטישמיות המגברות - מחזירות לקהילות היהודיות מעט מהשוליים שעזבו. בארץ עצמה מדובר בכ-1500 זוגות מדי שנה הנישאים ללא-יהודים - כחמישה אחוז מכלל יהודי ישראל.

ד"ר דב מימון, חוקר מהמכון לתכנון העם היהודי ציין כי אחוז היהודים הדתיים-אורוטודוקסים עולה גם בתפוצות כל העת. לדוגמא, בשנים האחרונות עלה חלקם באולוסיית יהודי-בבריטניה מ 3 ל 11 אחוז. לדבריו, פרויקט תגלית, מהביא צעירים יהודים לטיול קצר באר בחינם מוריד את אחוזי ההתבוללות, אך בצרפת לדוגמא אין הוא פעיל. הוא קרא להגברת התוכניות להבאת צעירים לארץ, להפצת תרבות ישראלית, לחיזוק החינוך היהודי והורדת עלותו, לחיזוק הזהות היהודית בארץ ולשיפור מדיניות קליטה. הרב אברהם יוסף, רב העיר חולון ציין כי מגילת העצמאות מדברת על מדינת ישראל כלב העם היהודי, והזיקה היהודית לא נוצרת יש מאין. "אי-אפשר להמציא דת חדשה ולהתנתק משלשלת הדורות. אפילו במדינות בהן מופרדות הדת מהמדינה אין שום בעיה לפתוח את היום בבתי הספר בהצהרת נאמנות לאלוקים. ולכן מדינת ישראל איננה יכולה לשמש מגנט מספיק למשיכת צעירים יהודים מהעולם". לדבריו, החברה הישראלית אשמה בהתבוללות כאן בארץ, ויש לקרב את שולי החברה כדי שלא ירגישו מנוכרים.

עו"ד גלעד קריב מנכ"ל התנועה הרפורמית דחה את הנתונים, וטען כי הכל תלוי בשאלה מהן גבולות ההגדרה היהודיות. "התופעה של נישואי תערובת מתרחשת בכל מדינות העולם המערבי, גם במקומות שאין קהילות רפורמיות או קונסרבטיביות", אמר. לדבריו, חיים בתפוצות מובילים לנישואי תערובת וזו עובדה, ו"בצרפת כמעט אין קהילות רפורמיות ובכל זאת יש שם נישואי תערובת. הוא קרא לחזק את החינוך היהודי ולהנגיש אותו לכלל. לדבריו, 60 אחוז מכלל יהודי ארה"ב לא משתייכים לשום קהילה יהודית, אורטודוקסית, רפורמית או קונסרבטיבית.

ח"כ מרינה סולודקין (קדימה) סיפרה כי ברוסיה היה נפוץ פתגם שלא מצאה במקומות אחרים: חצי יהודי זה תמיד יהודי. היא קראה לציבור החרדי לעשות שירות לאומי בחיזוק החינוך היהודי בגולה. אייל דגן, מנהל תחום תפוצות במשרד ההסברה והתפוצות סיפר על תוכנית להעצמת מנהיגות צעירים בקמפוסים, הפועלת בשיתוף עם הסוכנות היהודית בעיקר בצפון אמריקה ואמריקה הלטינית. כמו-כן פועלים סמינרים למנהיגות יהודית בכל העולם בשיתוף עם תנועת מכבי וההסתדרות הציונית, וכן תוכנית למנהלי בתי ספר בחמ"ע שנחנכים ע"י מנהלי בתי ספר מהארץ. דגן סיפר עוד על שיתוף-פעולה עם ארגון "נתיב" לקיום "ימי ישראל" בארצות שונות, וכן הפעלתם של ירידי ספרים יהודים. לדבריו, המדינה משקיעה מדי שנה כ-150 מיליון ₪ בתוכניות ליהודי העולם, כמו תגלית, מסע וחיזוק החינוך היהודי, ואילו הסוכנות מוסיפה סכום-זהה.

עמנואל מהל מנהל מחלקת תפוצות במשרד החוץ חשף כי כעשרת אלפים צעירים יהודים השתתפו השנה בפרויקט "מסע", והמספר צפוי לעלות. לטענתו, חקיקה בישראל גורמת לנתק עם חלק מהקהילהות היהודיות. הרב אוריאל גנזל, מפרוקט "צהר" לחקיקה הוסיף כי הם שולחים רבנים רבים בהתנדבות להרצאות על ציונות ויהדות והקהילות מצידן מבקשות עוד. יוחנן בן-יעקב ראש מטה תוכנית חפציב"ה, הפועלת במדינות חבר העמים סיפר כי מדובר בעשרת-אלפים תלמידים בכלמעלה מארבעים בתי"ס, בהם מלמדים יהדות וציונות 71 מורים מהארץ ועוד כ 700 מורים יהודיים-מקומיים. המדינה מתקצבת פרויקט זה בכ-20 מיליון ₪. בן-יעקב סיפר כי פרויקט "תגלית" מסרב לצרף אותם לתוכניתו, כי הוא עוסק רק בסטודנטים ולא בתלמידי-תיכון, וביקש מהוועדה להתערב בעניין.

עו"ד יזהר הס מנכ"ל התנועה הקונסרבטיבית טען כי הרבנים האורטודוקסים מונעים את קירוב היהודים בתפוצות. "גם יהודי רפורמי וקונסרבטיבי צריך להרגיש שמדינת ישראל היא הבית שלו", ציין. זאב שוורץ, מזכ"ל בני עקיבא העולמית סיפר כי בגולה מאוגדים תנועות הנוער כולן לפעילות יהודית וציונית, אך בשנת 2009 תיקצבה המדינה את תנועות הנוער הפעילות בגולה רק מיליון ₪ בלבד. היו"ר דני דנון הדגיש כי המדינה חייבת לעצב תוכנית אב למלחמה בהתבוללות, ולאגד ארגונים ומשאבים, לחיזוק החינוך והזהות היהודיים בגולה.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

  1. בושה
    (16/11/2010)
    וחרפה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49