במולדובה דואגים לבתי הכנסת מהשואה

תערוכת בתי הכנסת מפולין וגרמניה ששרדו את השאה מתקיימת בימים אלו בבירת מולדובה העיר קישינב, מטרת התערוכה לגאול את בתי הכנסת במולדובה.

עידן הראל ו09/06/2010

אילוסטרציה (צילום: מירק כוך באדיבות ארגון שבי ישראל)

בתערוכות בתי הכנסת מפולין וגרמניה שמתקיימות בימים אלו בבירת מולדובה העיר קישינב, בבתי איחוד האומנים במולדובה "גברנקוזי", התערוכה לא נועדה להראות צילומים אומנותיים ודומיהם, אלא להעלות את השאלה, מה עם בתי הכנסת במדינת מולדובה?.

התערוכה מציגה צילומים של בתי הכנסת במרחבי פולין שרובם נהרסו בידי הכובשים הנאצים ורבים מאלה שרדו באורח פלא את השואה ובתי כנסת חדשים ששופצו.

''לחזק את מרכזי התרבות היהודית ובתי הכנסת ולהחזיר לקהילה היהודית את רכושם'', זוהי מטרת "המכון הפולני ברומניה" שמרכזה בבוקרשט המנהלת את הצגת התערוכה במרכז אומני קישינב, המציג את התערוכה בשיתוף עם הקהילה היהודית, בהנהגת השליח הרב זלמן אבלסקי הרב הראשי למולדובה.

עם זאת, שהתערוכה אמורה להציג פרטי אומנות, אלא שלתערוכה זו סיבה אחרת לגמרי, ברוב התמונות המוצגות לא התמקדו על הצלם ועל עבודתו, אלא בחשיבות היחסים בין מדינות פולין, רומניה ומולדובה, התערוכה נעשתה על השואה (פולין בפרט) במהלך מלחמת העולם השנייה. השליח הרב זלמן אבלסקי הרב הראשי של קישינב ומולדובה שנשא נאום ברכה קצר למארגני התערוכה, שהושמע בערוצי הרדיו במדינה, כלאחר מכן העניק ראיון מיוחד לרשת הרדיו.

בערב ההשקה והפתיחה לתערוכה השתתפו: סגן שר התרבות של מדינת מולדובה, יו"ר הארגון "המכון הפלוני ברומניה" בתוך כך נזף ברשויות המדינה על זלזולם ברכוש היהודי, על הצורך בהשבת בתי הכנסת לקהילה היהודית ומחה על הריסת חלק מבית הקברות קישינב היהודית והקמת בפארק באותו מקום.

נציגי הארגונים היהודים של הקהילה: הרב הראשי של קישינייב ומולדובה הרב זלמן אבלסקי ורעייתו, מנהל המרכז התרבותי היהודי קדם, יו"ר מועדון של אמנים יהודים, הקבוצה של היהדות מרכז של אתנולוגיה, האקדמיה למדעים של מולדובה, רכזת של מוזיאון המורשת היהודית.

הרב אבלסקימסר כיבעקבות התערוכה ניתן לראות באופן מוחשי את קיום היעוד "מלאכים אומניך", ואת העזרה והסיוע של אומות העולם בבחינת "חסד לאומים", לגאול את בתי הכנסת היהודים במדינה ולהחזרים לבעליהם לקהילה היהודית - חב"ד ליובאוויטש.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49