לנדאו:''תחליפי דלק הם האמצעי למלחמה בטרור''

שר התשתיות הלאומיות השתתף בוועידת "איפא"ק" וקרא: "להקים קרן של העם היהודי למציאת אלטרנטיבות לנפט".

עידן הראל ו22/03/2010

לנדאו.ישראל יכולה להיות עמק תחליפי נפט (צילום: באדיבות תנועת יסודות)

שר התשתיות הלאומיות, ד"ר עוזי לנדאו משתתף בימים אלו בוושינגטון בוועידת השדולה היהודית בארה"ב - איפא"ק. השר ביקש לרתום את השדולה היהודית למאמץ של משלת ישראל למציאת תחליפים לנפט ולייצר שיתופי פעולה עם הממשל האמריקאי בנושא. לדבריו:"לשיתוף הפעולה בתחום יש משמעות מדינית ואסטרטגית מן המעלה הראשונה".

לנדאו: "ממשלת ישראל החליטה להציב את נושא תחליפי הנפט גבוה מאוד בראש סדר העדיפויות הלאומי של מדינת ישראל... המערב משתעבד ותלותו בנפט הולכת וגדלה, מערכת התחבורה במערב מכורה לדלק הפוסילי, הנוזלי. היא תלויה בו. התלות של העולם המערבי במדינות המספקות, בדיקטטורות המזה"ת היא תלות מדינית-אסטרטגית, כלכלית וגם סביבתית...ככה העולם המערבי מממן את מי שמתכנן להרוס אותו. ההכנסות הענקיות מהנפט משמשות כמעיין כספי עצום הממריץ את האסלאם הרדיקלי, את הטרור האסלאמי, את שאיפות ההתפשטות ואת פרויקט הגרעין של אירן...הדרך שלנו לעצור אותם היא באמצעות יצירת הבחירה. יצירת אלטרנטיבה לנפט. חובתנו לייצר את הבחירה. הבחירה היא חופש. אם נצליח בזה, ניגמל מהתלות. ואם ניגמל מהתלות, נמוטט את בסיס ההון הזורם לטרור ומממן אותו. ונוכל לעשות את זה מבלי לירות אפילו כדור אחד".

לנדאו ציין את הדרכים שבאמצעותם ניתן להשיג את המטרה: "צריך לשנות את הדיסקט. לייצר תחרות. אנחנו לא צריכים שהנפט ייעלם לגמרי. אנחנו צריכים שהוא לא יהיה מכריע, שיהיה 'עוד דלק'. אנחנו צריכים להפוך את הדלק ממוצר אסטרטגי למוצר מן המניין".

השר אמר כי יש לייצר תנאים שיבטיחו כדאיות השקעה למגזר הפרטי והציבורי: אבטחת וודאות בשוק ע"י יצירת יציבות מחירים לאורך זמן, קביעת מחירי מינימום לדלק, כדי לא לאפשר לקרטל הנפט "לשחק במחיר", מימון ממשלתי לתמיכה בפרויקטים (מחקר ופיתוח, הנחות במס וכד') ויצירת רגולציה שתכריח יצרני רכב ומנועים להתייעל.

השר הוסיף וציין, כי התמיכה הכספית ליצירת התחליפים תעלה מיליארדים כל שנה, אבל היא תחסוך מאות מיליארדים. לנדאו קרא להקמת קרן מיוחדת של העם היהודי, במטרה למצוא ולקדם תחליפים אלטרנטיביים לדלק. שר התשתיות הלאומיות גם קרא לשיתוף פעולה ישראלי-אמריקאי דרך הקרנות הקיימות או דרך קרן חדשה, במבנה של דולר תמורת דולר (כל דולר שתשקיע ישראל, יגובה בדולר שתשקיע ארה"ב).

"ישראל יכולה 'עמק תחליפי הנפט', בדומה להיותה 'עמק הסיליקון' של המזרח התיכון. אנחנו מדינת Start-Up וכמו בהיי-טק גם בתחום זה ביכולתנו, יחד עם ארה"ב, לחולל את השינוי. ישראל כבר הוכיחה את הישגיה בתחומי המו"פ ומוכנה להוכיח זאת שוב. בכוונת הממשלה להקצות תקציבים גדולים לטובת הנושא...עלינו לעודד קידום שיתופי פעולה בכל המגזרים האפשריים: בין משרדי האנרגיה, בין משרדי החקלאות, גורמי מערכות בטחון ועוד על מנת לפעול יחד ובמקביל לקידום מטרה זו. כבר עשינו זאת בעבר. שלוש הקרנות הבינ"ל , BIRD, BSF ו BARD פועלות זה עשרות שנים בתמיכה, עידוד ומימון של פעילויות משופות במחקר ופיתוח בתחומים רבים. אנחנו חייבים להקצות וליצור מנגנון עם תקציבים נכבדים שיאפשר מו"פ בתחומים אלו".

היום ומחר ייפגש השר לנדאו עם חברי קונגרס מרכזיים וידון עימם בנושא.

+ הוסף תגובה לכתבה    גירסה להדפסה    שלח לחבר

תגובות הגולשים

    לא קיימות תגובות לכתבה.

Fatal error: Call to undefined function: json_decode() in /home/virtual/datili/public_html/main/functions.php on line 49